Dołącz do czytelników
Brak wyników

Five o'clock , Otwarty dostęp

29 listopada 2021

NR 26 (Grudzień 2021)

Platformy edukacyjne i fora, które zachęcą twojego ucznia do współpracy z uczniami z całego świata

0 975

Współczesne nauczanie języka angielskiego już od dobrych kilku lat nie poprzestaje jedynie na podręczniku, zeszycie ćwiczeń i płycie CD i DVD dołączonej do zestawu nauczycielskiego. Nowocześni nauczyciele języka nowożytnego korzystają coraz częściej z platform edukacyjnych, forów, dzięki którym zachęcają uczniów i uczennice do współpracy z ich rówieśnikami z całego świata, dają możliwość współpracy z native speakerami i pracy z autentycznymi materiałami przygotowanymi często dla osób, dla których język angielski jest pierwszym. 

1. Learn English From Real English: https://www.learnrealeng.com/p/aus-living-english.html – to strona, dzięki której nasi uczniowie i uczennice będą mogli doskonalić swoje kompetencje językowe, oglądając liczne filmy i zapoznając się przy okazji z poprawną wymową i akcentem. Każdy film jest opatrzony transkrypcją nagrania. Nauczyciele i uczniowie mogą wybierać filmiki z sekcji Family Album USA – tutaj uczymy się na podstawie sytuacji z życia amerykańskiej rodziny, którą poznajemy bliżej podczas ich pracy, przyjęć, odpoczynku. Sekcja English today przedstawia scenki z życia codziennego piątki współlokatorów. Każda ze scenek prezentuje określony materiał leksykalny i językowy, który jest objaśniany przez native speakera. Sekcja Extra English – to nauka języka angielskiego dzięki filmikom przedstawiającym życie współlokatorek Bridget, Annie i ich sąsiadów Nicka i Hectora. Filmy z dialogami na różnym poziomie językowym są wzbogacone o komentarz lektora, wyjaśniającego znaczenie słownictwa i kontekst, w którym użyto danej konstrukcji gramatycznej. Dodatkowo możemy skorzystać z filmików objaśniających słownictwo, na przykład związane z wyposażeniem domu. Dużym atutem strony jest to, że jako uczestnicy możemy zostawić komentarz pod każdym materiałem, poprosić o wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii bądź udzielić innemu użytkownikowi odpowiedzi na jego pytanie. 

POLECAMY

2.  GCFLearnFree.org: https://edu.gcfglobal.org/en/ – to niezwykła przestrzeń do nauki języka angielskiego, dzięki czemu nasi uczniowie rozwiną umiejętność czytania, a także znacznie wzbogacą swoje słownictwo. Jest to platforma do nauki angielskiego odnosząca się do życia w sposób praktyczny. Dzięki interaktywnym lekcjom dotyczącym różnorodnych tematów dnia codziennego rozwijamy kompetencje uczniów i uczennic w mówieniu, słuchaniu ze zrozumieniem, czytaniu. Tematyka proponowana przez GCFLearnFree.org jest tak różnorodna, a materiały na różnych poziomach zaawansowania, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Dział Technology oferuje tutoriale, począwszy od tego, jak sprawnie pisać na klawiaturze, po wykorzystanie narzędzi pakietu Office, aż do bezpieczeństwa w Internecie. Dział Work pozwoli nam rozwijać swoje kompetencje w zakresie planowania kariery, ubiegania się o pracę. Podobnie jest z kolejnymi sekcjami w narzędziu: Core skills i Reading & Maths. Każdy z korzystających z narzędzia jest zachęcany do tego, by zamieścić swój komentarz dotyczący tego, w jaki sposób narzędzie ułatwiło pracę bądź naukę. Doświadczenie podpowiada mi, że GCFLearnFree.org jest nie tylko doskonałą szansą na naukę często specjalistycznego słownictwa, ale również stanowi możliwość wzbogacenia lekcji języka angielskiego choćby w szkole ponadpodstawowej, kiedy nasi podopieczni piszą wypowiedzi o charakterze formalnym. 

3. Jednym z moich ulubionych narzędzi jest zdecydowanie BBC Learning English: http://www.bbc.co.uk/learningenglish/. Narzędzie oferuje kursy językowe na różnym poziomie zaawansowania, kilkuminutowe lekcje gramatyki, kilkuminutowe lekcje wdrażające słownictwo, materiały przydatne w doskonaleniu wymowy oraz możliwość pracy z autentycznymi wiadomościami ze świata, dostosowanymi do poziomu uczniów i uczennic. 


W pokoju nauczycielskim możemy skorzystać ze wskazówek dotyczących nauczania: poprawiania błędów, nauczania słownictwa, udzielania instrukcji, nauczania kolokacji itp.


BBC Learning English nie zapomina również o tym, żeby dać przestrzeń dzieciom i młodzieży, gdzie mogą oni oglądać...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy