Dołącz do czytelników
Brak wyników

Student Skills Lab

24 października 2018

NR 7 (Październik 2018)

Co i gdzie warto czytać w sieci?

0 789

W tym numerze zaproponuję 10 miejsc w sieci, aplikacji i stron dla uczniów, które pomogą w udoskonalaniu umiejętności czytania. Wszystkie w swojej podstawowej wersji są bezpłatne, niektórych można używać bez zakładania konta, kilka z nich wymaga zalogowania się.

DREAMREADER

//dreamreader.net/

POLECAMY


Interaktywna strona do ćwiczenia umiejętności czytania ze zrozumieniem, podzielona na 5 podstron: Easy, Interesting, Fun, Practical i Academic English. Wydarzenia ze świata, współczesne zagadnienia, wyszukiwarka tematów.
Każdej czytance towarzyszy nagranie oraz interaktywny QUIZ. Ponadto istnieje możliwość ściągnięcia pliku PDF z czytanką, quizem i kluczem odpowiedzi (na dole strony).

ALL THINGS TOPICS 

//www.allthingstopics.com/beginning-to-intermediate-reading-lessons.html
//www.allthingstopics.com/reading-practice-quizzes.html

Kopalnia tematycznych czytanek podzielona na poziomy od podstawowego do średnio – zaawansowanego (A1, A2, B1). Teksty dostępne są w formacie PDF, wraz z ciekawymi, różnorodnymi ćwiczeniami sprawdzającymi ich zrozumienie oraz znajomość słownictwa. Czytankom towarzyszą nagrania z możliwością wyboru akcentu amerykańskiego lub brytyjskiego oraz klucz odpowiedzi i dodatkowe źródła wiedzy na dany temat.

NEWSELA

//newsela.com

W podstawowej wersji strony mamy dostęp do tysięcy tekstów na różne tematy. Każdy artykuł można wydrukować w pliku PDF wraz z quizem i kluczem odpowiedzi. Możemy wybrać poziom tekstu (liczba słów) oraz skorzystać z tzw. Power Words (podkreślone na zielono, trudniejsze słowa w tekście, których definicje i nagrana wymowa pojawiają się po kliknięciu w dane słowo). Ponadto, po prawej stronie obok artykułu znajduje się zadanie pisemne (Write) oraz interaktywny Quiz (niestety sprawdzanie odpowiedzi dostępne tylko w wersji PRO).
Po założeniu konta (zalogowaniu się na platformie) istnieje możliwość zakładania wirtualnych klas i przyłączania uczniów, udostępniania zadań domowych (Create Assignment) oraz śledzenia postępów.

FACTITIOUS

//factitious.augamestudio.com/#/

Stronka z krótkimi informacjami/tekstami sprawdzającymi umiejętność krytycznego myślenia i odróżniania fałszywych od autentycznych wiadomości (fake/real news). Uczeń przechodzi przez kolejne rundy, podczas których na ekranie pojawia się krótka czytanka oraz przyciski umożliwiające wybór, czy dany tekst jest realny czy fałszywy. Po kliknięciu odpowiedzi system pokazuje prawidłową odpowiedź i jej zwięzłe wytłumaczenie.

COMMONLIT

//commonlit.org

Aby w pełni wykorzystać możliwości platformy, należy się zalogować i utworzyć konto nauczycielskie – można wtedy zadawać zadania domowe i śledzić postępy uczniów. Strona z tysiącami tekstów i możliwościami ich eksploatowania. 
W zakładce LIBRARY możemy wybrać interesujący nas artykuł, książkę, opowiadanie czy tekst, biorąc pod uwagę różnorodne kryteria, m.in. poziom edukacyjny, tematykę, umiejscowienie wydarzeń. Uczeń, czytając artykuł, może zaznaczyć dowolne słowo, do którego pojawi się definicja oraz prawidłowa wymowa. Istnieje także możliwość zaznaczenia całego (lub fragmentu) tekstu i odsłuchania go (a także pauzowania, zatrzymywania w trakcie odsłuchiwania). Artykułowi towarzyszą zadania na zrozumienie tekstu (guiding questions) oraz zadania do dyskusji.

READ THEORY

//readtheory.org

Krótkie, zwięzłe artykuły/teksty, którym towarzyszą po prawej stronie interaktywne pytania sprawdzające zrozumienie tekstu. W przypadku zaznaczenia błędnej odpowiedzi natychmiastowo pojawia się wytłumaczenie (Explanation) na dole strony.

FAMOUS PEOPLE LESSONS

//famouspeoplelessons.com

Bardzo ­prosta, przejrzysta stro­na z tysiącami tekstów dotyczą­cych życia sławnych osób uszeregowanych alfabetycznie według nazwisk. Każdemu tekstowi towarzyszy nagranie audio oraz wiele różnorodnych ćwiczeń na słownictwo (synonym/phrase match, gap fill, choose the correct word), dotyczących tekstu (układanie wydarzeń w odpowiedniej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy