Dołącz do czytelników
Brak wyników

Student Skills Lab

14 lutego 2019

NR 9 (Luty 2019)

Umiejętność pisania… czas start!

0 1031

W ostatniej części naszego cyklu Student Skills Lab proponuję dziesięć miejsc w sieci, aplikacji i stron dla uczniów oraz nauczycieli, które pomogą w doskonalaniu umiejętności PISANIA. Wszystkie one w swojej podstawowej wersji są bezpłatne, niektórych można używać bez zakładania konta, kilka z nich wymaga zarejestrowania się, aby mieć możliwość korzystania z pełnej funkcjonalności platform.

Story Starters

POLECAMY

Generator pierwszych zdań do wypowiedzi pisemnej. Wystarczy nacisnąć przycisk „PRESS: Story-starting sentence” i pojawia się zdanie, np. „A stranger was knocking at the door” lub „Something moved in the cupboard”. Zadaniem uczniów jest dopisanie (lub dopowiedzenie) dalszej części historii. Dobrym pomysłem jest też wyświetlanie kolejnych, przypadkowych zdań i prośba, aby uczniowie odpowiednio zakomponowali je w fabułę, którą właśnie tworzą. Zdania mogą być też bazą do ćwiczeń translacyjnych.

 

Plot Generator 

www.plot-generator.org.uk 

Niesamowity generator fabuły wypowiedzi pisemnych – nowele, scenariusze filmowe, bajki, romanse, fantasy, listy, piosenki i wiele, wiele innych. Historie tworzy się po wpisaniu w puste okienka zaproponowanych przez system słów (np. wpisz trzy przymiotniki opisujące miejsce lub wpisz dwa rzeczowniki związane z domem). Platforma „przeprowadza” piszącego przez wszystkie etapy wypowiedzi. Po jej zredagowaniu można prosić uczniów – na przykład – o stworzenie recenzji do niej, napisanie pytań kontrolnych, wykonanie zadań lub quizu do tekstu.

 

Creative Writing Prompts od BusyTeacher.org

bit.ly/WritingBusyTeacher

To aż 600 pomysłów na kreatywne tematy wypracowań w formie nieoczywistych pytań, prowokacyjnych stwierdzeń lub wyzwań. Każdy znajdzie coś dla siebie, np. temat do wypracowania lub fascynującej rozmowy.

 

Słowniki online 

Ważnym aspektem przygotowania uczniów do prac pisemnych jest zapoznanie ich z dobrymi słownikami online, w których znajdą oprócz tłumaczenia słowa m.in.: definicje, kolokacje, synonimy i antonimy:

Warto pokazać uczniom, jak pracuje się z takimi słownikami oraz na co trzeba zwrócić uwagę.

 

Cambridge English – Write & Improve

//writeandimprove.com/

Automatyczne sprawdzanie pracy pisemnej i natychmiastowy feedback z platformy. Po zalogowaniu się w zakładce po lewej stronie zobaczymy W&I (Write & Improve) Workbooks, Test Zone oraz My workbooks. W dziale W&I workbooks można znaleźć gotowe pomysły na wypracowania wraz z poleceniami, z podziałem na poziomy (Beginner, Intermediate, Advanced, Just for fun). 

Po napisaniu wypracowania po prawej stronie, w zakładce „feedback”, pojawia się krótka informacja zwrotna (niestety system nie generuje jej do wszystkich wypracowań). Zawsze jednak otrzymujemy informację o przyznanej liczbie punktów (0–5) oraz postępie (gdybyśmy pokusili się o ponowne napisanie i poprawienie albo wzbogacenie wypowiedzi) zwizualizowanym na wykresie. Platforma pozwala także na tworzenie „zeszytów ćwiczeń”, w których możemy zadawać własne prace pisemne i gromadzić prace uczniów. Jest to świetny pomysł na tworzenie interaktywnych grup, który umożliwia monitorowanie postępu wszystkich uczniów w jednym miejscu, choć ta opcja jest płatna.

 

Grammarly

//app.grammarly.com/

Grammarly to usługa sprawdzania pisowni i gramatyki języka angielskiego, można ją zainstalować jako aplikację – rozszerzenie do przeglądarki. Dzięki niej w szybki i prosty sposób można sprawdzić gramatykę i ortografię w danym tekście, ale także dobór słów czy interpunkcję. Narzędzie jest intuicyjnie proste i darmowe. Nie tylko wskazuje błędy, ale też proponuje sposób ich poprawienia (można to zrobić za pomocą jednego kliknięcia!). Dzięki algorytmom opracowanym przez światowe autorytety w technologii lingwistycznej Grammarly wykracza poza ramy sprawdzania podstawowej gramatyki oraz pisowni, w efe...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy