Dołącz do czytelników
Brak wyników

Student Skills Lab

20 grudnia 2018

NR 8 (Grudzień 2018)

Mów do mnie jeszcze, czyli ćwiczymy MÓWIENIE!

0 2250

W bieżącym numerze zaproponuję dziesięć lokalizacji w sieci, aplikacji i stron dla uczniów, które pomogą w udoskonalaniu umiejętności MÓWIENIA. Wszystkie w swojej podstawowej wersji są bezpłatne, niektóre można używać bez zakładania konta, kilka wymaga zalogowania się. Sprawdźmy!

ALL THINGS TOPICS 
//www.allthingstopics.com/
Niekwestionowana królowa wśród stron z ćwiczeniami na kon­wersacje. Jak nazwa wskazuje, można na niej znaleźć tematy rozmów i słownictwo na niemalże każdy temat, podzielone alfabetycznie na kategorie (tematy codzienne, np. beach, food, crime, directions, hotels, jobs and work, learning English, shopping, travel, zoo, a także lekcje okolicznościowe: Christmas, Halloween, Thanksgiving). Przepiękna, kolorowa grafika oraz zróżnicowane typy zadań do pobrania w formacie PDF, m.in.: topics discussion, question strips (do porozcinania), categories, vocabulary games, crosswords, vocabulary building, reading&grammar, word banks, word games, word search…).

POLECAMY

Speak in Levels
//www.speakinlevels.com/ 
Projekt połączony ze stroną News in Levels (//www.newsinlevels.com/), którą opisaliśmy w części dotyczącej słuchania („HA” nr 6).
Aby w pełni korzystać z funkcjonalności platformy, należy zarejestrować się i wpisać na listę członków – na stronie widnieje obecnie ponad 18 tys. osób, które chcą prowadzić konwersacje na żywo w języku angielskim przez SKYPE lub pisać e-maile. Na stronie startowej znajduje się lista pytań pomocniczych do rozmów (można je także wykorzystać na zajęciach językowych jako rozgrzewki, przerywniki lub tematy prac pisemnych).

ESL Discussions
//esldiscussions.com
Ponad 14 tys. pytań podzielonych alfabetycznie na tematy. Po kliknięciu w interesujące nas zagadnienie tematyczne pojawia się dziesięć pytań dla ucznia A oraz dziesięć dla ucznia B. Ponadto zagadnienia można zapisać w formacie PDF oraz Word (z możliwością modyfikowania). Strona stanowi duże wsparcie w ćwiczeniu rozmowy wstępnej na maturze ustnej.

Conversation Starters
www.conversationstarters.com 
Listy pytań na różne tematy podzielone na kategorie (m.in.: funny, first date, would you rather, ice breakers, weird, open ended). Na stronie znajduje się również niezwykle pomocny generator pytań online – www.conversationstarters.com/generator.php – po kliknięciu za każdym razem pojawia się nowe, inne pytanie. Niezawodne narzędzie na rozgrzewki językowe lub podsumowanie lekcji.

Conversation Questions for the ESL/EFL Classroom 
//iteslj.org/questions/ 
Kolejny zbiór zróżnicowanych pytań na tematy podane w porządku alfabetycznym. Bardzo intuicyjna strona z prostym interfejsem. Niestety, nie można wydrukować pytań w formacie PDF ani Word.

Learn English Teens – speaking
//learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/speaking
Kurs konwersacyjny oparty na krótkich filmikach podzielonych na poziomy (A1–B2). Filmy prezentują konwersacje na wybrany temat (1 cz. nagrania). W drugiej części widzimy tę samą konwersację, ale bez jednego bohatera – uczeń ma się wczuć w jego rolę i albo sam odpowiadać na pytania, albo czytać odpowiedzi, które pojawiają się na ekranie.
Każdemu filmowi towarzyszą instrukcje oraz interaktywne zadania: preparation (przed oglądaniem), matching, gap-fill, reordering. Te same zadania można także pobrać w formacie PDF.
Na tej samej stronie, Learn English Teens, polecam zakładkę Photo Captions (//learnenglishteens.britishcouncil.org/study-break/photo-captions), na której znajdziemy szeroki wybór przeróżnych zdjęć, do których uczniowi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy