Dołącz do czytelników
Brak wyników

Five o'clock

20 sierpnia 2021

NR 24 (Sierpień 2021)

Once upon a picture, jak „rozgadać” uczniów za pomocą niezwykłych obrazów

0 484

A picture speaks a thousand words – i dlatego praca z obrazkami/zdjęciami to jeden z moich ulubionych sposobów na angażowanie uczniów i ćwiczenie komunikacji, a co za tym idzie: słownictwa, konstrukcji gramatycznych, środków językowych. Ta niezwykle praktyczna aktywność to kopalnia pomysłów na rozgrzewki językowe, „wypełniacze” lub podsumowanie lekcji. Jest to również umiejętność sprawdzana na wielu egzaminach językowych, z maturą na czele. Ponadto, opis zdjęcia to doskonała aktywność kładąca nacisk na umiejętność krytycznego myślenia, tworzenia skojarzeń i wyciągania wniosków – a te zazwyczaj przysparzają uczniom najwięcej problemów.

Zacznijmy od trzech prostych zasad dotyczących tego, jak dobrze (naturalnie, ale jednocześnie spełniając wymogi egzaminacyjne) opisać zdjęcie? 

POLECAMY

1. Zasada – „od ogółu do szczegółu”. Podajemy informacje na temat tego, co lub kogo widzimy, gdzie się znajduje i co robi. Dodajemy informacje o emocjach bądź własną opinię, zdanie podsumowujące. Dopiero dalej możemy puścić wodze fantazji i popisywać się umiejętnościami językowymi, spekulować i przypuszczać, uściślać szczegóły, zabawiać anegdotami.
2. Zasada  – pamiętamy o wyrażeniach pomagających umiejscowić poszczególne, ważne elementy obrazka: po lewej/prawej, na pierwszym planie/w tle, na górze/dole, na środku. One doskonale strukturyzują i wzbogacają wypowiedź.
3. Zasada  – „trzymamy sztamę” z czasem teraźniejszym (Present Continuous) – to czas, w którym opisujemy główne czynności i zdarzenia z obrazka.

Jak efektywnie i efektownie wykorzystać materiał zdjęciowy na zajęciach

1. PERSONALIZUJ – wiadomo, że najłatwiej opowiada się o tym, w czym jest się specjalistą, co jest „swojskie” i dobrze znane. Zachęcajmy uczniów do przyniesienia własnych fotografii (lub użycia tych, które są pod ręką, w telefonie), ulubionych obrazków wyszperanych w internecie, bądź stwórzmy swoje ciekawe ujęcia np. na stronie www.changefaces.com 
 

2. ZASKOCZ I ZAINTRYGUJ na po­­czątku zajęć: użyj rzutnika i pokazując obrazek, zapytaj, o czym będzie lekcja i wygeneruj z uczniami słownictwo. Ważne, aby to, co pokazujemy było ciekawe, zaskakujące i nawiązujące do tematu zajęć. Intrygujący materiał wizualny to także zachęta do uruchomienia myślenia krytycznego i wyciągania wniosków. A wiadomo, nie jest to łatwa umiejętność. Na przykład, gdy ćwiczymy stopniowanie przymiotników i porównywanie, świetnie sprawdzi się na przykład takie zdjęcie:
 

3. ŁĄCZ, ZESTAWIAJ, ­PORÓWNUJ, KONTRASTUJ – nie ma ucznia, który nie dałby się „wciągnąć” w wyszukiwanie różnic i cech wspólnych. To dobra zabawa, podczas której możemy tak wiele przećwiczyć – słownictwo, porównywanie, wyrażanie własnego zdania i wiele innych umiejętności.

  • Opisujesz pokój, nazywasz meble? – zróbcie zdjęcia włas­nych „królestw” przed i po sprzątaniu – znajdź różnice. 
  • Planujesz remont i zmiany w mieszkaniu? – nie zapomnij sfotografować stary stan i sytuację zaraz „po”.
  • Zaplanowałeś opis wyglądu zewnętrznego? – stwórz galerię ciekawych osób, opisz wygląd, ale spekuluj też na temat ich wieku, charakteru, zawodu, ulubionego sposobu spędzania wolnego czasu, hobby, celów życiowych:

 (ź...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy