Dołącz do czytelników
Brak wyników

Student Skills Lab

20 sierpnia 2018

NR 6 (Sierpień 2018)

Ćwiczymy słuchanie, czyli jakie strony i aplikacje zaproponować uczniom

0 881

Rozpoczynamy cykl artykułów przedstawiający strony WWW oraz aplikacje dla nastoletnich uczniów do samodzielnej nauki języka angielskiego – miejsca w sieci, gdzie będą mogli uczyć się i doskonalić różne umiejętności językowe – czytanie, słuchanie, mówienie, pisanie, a także zagadnienia gramatyczne. Głównym celem cyklu jest zachęcenie nauczycieli do wskazania tych stron uczniom, wykorzystania ich w trakcie lekcji i podczas powtarzania materiału, a także potraktowania ich jako efektywne narzędzie w metodzie blended learning (nauczanie hybrydowe) czy flipped classroom (odwrócone nauczanie). 

Ucząc się w erze cyfrowej, nie możemy zapomnieć o mocy e-narzędzi dostępnych online zarówno dla nas – nauczycieli, jak i naszych uczniów. Możemy wybierać wiele narzędzi pracy, począwszy od platform do nauki słówek i gramatyki, poprzez wyspecjalizowane strony zawierające podcasty czy dotyczące umiejętności analizowania tekstów, kończąc na rewelacyjnych aplikacjach z grywalizacją w tle. Dla naszych uczniów dostęp do takich miejsc to często nauka „przy okazji” (np. 30 minut w autobusie, 10-minutowa przerwa w szkole albo chwila przed snem), a dla nauczycieli pewność „stałych dostaw” ciekawego materiału do powtórek. Najważniejsze jest uświadamianie uczniom konieczność systematycznej nauki i właściwych nawyków, a także wskazanie, jak kluczowe są powtórki dla funkcjonowania uczniowskiego mózgu i jakości przechowywanych w nim informacji (spaced repetition technique!). Zrozumienie istoty pamięci zaczyna się bowiem od uświadomienia sobie istnienia ścisłego związku między porządkiem (logiką) a wyobraźnią (kreatywnością) w procesie przyswajania nowego materiału.
Podsumowując, aby nasz uczeń najefektywniej usystematyzował wiedzę, która trwale zapisze się w jego pamięci, należy tak organizować proces uczenia (się), aby angażować obydwie półkule mózgu, a zatem obszary odpowiedziale za kreatywne tworzenie języka, wykorzystując uporządkowane materiały i narzędzia.

POLECAMY

 1. Aplikacja „6 Minute English” od BBC

//bbc.co.uk/leamarningenglish/english/features/6-minute-english

Zbiór „słuchanek” na współczesne, bliskie uczniom tematy na różnych poziomach zaawansowania, z wyszczególnieniem słownictwa, transkrypcją nagrania oraz pytaniami do dyskusji. Możliwość ściągnięcia audio lub podcastu na dysk komputera bądź używanie aplikacji na telefonie komórkowym.

 1. Listen a minute

www.listenaminute.com

Krótkie, 60-sekundowe „słuchanki” na przeróżne tematy z towarzyszącymi im zadaniami (wypełnianie luk, poprawa literówek w słowach, wyszukiwanie słów, dyskusje). Wszystkie tematy pogrupowane są alfabetycznie, a towarzyszące im zadania można ściągnąć w formacie Word i PDF. Ponadto dostępne są quizy interaktywne online, które można wypełniać w trakcie słuchania.

 1. News In Levels 

www.newsinlevels.com

Platforma z krótkimi wiadomościami do posłuchania na trzech poziomach trudności. Uczniowie mogą skorzystać z transkrypcji, na końcu której znajdują się wypisane najtrudniejsze słowa z objaśnieniami.

 1. Breaking News English

//breakingnewsenglish.com

To kolejna platforma z materiałem do słuchania (czytania) oraz całymi lekcjami do pobrania, którym towarzyszą zadania do tekstu, m.in.: łączenie wyrażeń, uzupełnianie luk w zdaniach, zadawanie pytań czy zagadnienia do tzw. „free writing”. Wszystkie zadania można wykonywać online bądź pobrać w formacie PDF.
Na tej stronie szczególnie polecam Multi-Speed Listening Lessons oraz Dictation Lessons:

 • Multi-Speed Listening Lessons – //breakingnewsenglish.com/multi-speed-listening.html – teksty na pięciu poziomach szybkości (slowest, slower, medium, faster, fastest), które można samodzielnie wybierać, zatrzymywać i powtarzać.
 • Dictation Lessons – //breakingnewsenglish.com/dictation.html – uzupełnianie krótkiego tekstu (składającego się z samych „gwiazdek”) słowami, które usłyszymy podczas nagrania. Nagranie można odsłuchiwać wielokrotnie (wpisujemy słowa – klikamy „check” – słowa pojawiają się w miejsce „gwiazdek”).

 1. Ello.org 

www.ello.org

To platforma do samodzielnej nauki języka angielskiego – lekcje audio-wideo na różnych poziomach zaawansowania z instrukcjami i zadaniami oraz obszerną biblioteką interesujących tematów.

 1. English Central

www.englishcentral.com

Po darmowej rejestracji mamy dostęp do filmów wideo na trzech poziomach zaawansowania (beginner, intermediate, advanced). Można przejść czter...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy