Zbliża się wiosna – najtrudniejsza pora roku dla alergików. Kiedy za oknem zaczyna robić się cieplej, doświadczają oni wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Niektórzy zmagają się z objawami alergii sezonowo, inni walczą z nimi przez cały rok. Często przejawy alergii wpływają na jakość głosu, a w przypadku osób posługujących się głosem zawodowo ryzyko wystąpienia jego niewydolności znacząco wzrasta.
Podrażnienie, wysuszenie, przekrwienie błon śluzowych gardła, obrzęk lub gęsta wydzielina, która spływa po tylnej ścianie gardła i w nim zalega, powoduje dyskomfort. Ciągłe drapanie w gardle, suchy, męczący kaszel, katar i osłabiony głos przeszkadzają w swobodnym mówieniu i starannej artykulacji. Narząd głosowy szybciej się męczy, skraca się czas fonacji, następuje ogólne rozdrażnienie i osłabienie organizmu.
POLECAMY
Objawy alergii mające negatywny wpływ na aparat głosowy:
- przewlekły kaszel alergiczny (podrażnia śluzówkę narządu głosowego)
- chrypka (powoduje uczucie suchości, nieprzyjemne drapanie w gardle, charakterystyczne odchrząkiwanie przed mówieniem)]
- ostre, przewlekłe zapalenia gardła lub krtani (może towarzyszyć im obrzęk fałdów, zapalenie nagłośni, polipy strun głosowych)
- cieknący katar (katar sienny / pyłkowy nieżyt nosa)
- zatkany nos (wymusza nieprawidłowy tor oddychania – przez usta – powodując, że wdychane powietrze jest nieogrzane i nieoczyszczone
- stany zapalne zatok
- zmiana barwy gł...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!