Dołącz do czytelników
Brak wyników

Speak up , Otwarty dostęp

20 grudnia 2018

NR 8 (Grudzień 2018)

Dyskusyjny Klub Książki Obcojęzycznej jako alternatywa dla tych, którzy kochają literaturę i języki obce

0 652

Od kilku lat z nieskrywaną radością obserwuję wzrost wartości książek w naszym społeczeństwie. Z przyjemnością przyglądam się zaczytanym ludziom w środkach komunikacji miejskiej. Serce rośnie, widząc bibliofilów w pociągach czy samolotach. Uśmiecham się od ucha do ucha, patrząc na akcje typu bookcrossing. Dlaczego więc nie stworzyć na terenie szkoły enklawy dla miłośników literatury i języków obcych?

Jak się do tego zabrać? 

  • Zastanów się przede wszystkim, w jaką grupę wiekową celujesz. Czy mają to być najmłodsi z klas 1–2, z którymi doskonale sprawdzi się czytanie na dywanie, czy uczniowie klas 3–5, którzy chętnie będą odgrywać historyjki czy wreszcie młodzież z klas 6–8, która z radością weźmie udział w zbiorowej dyskusji i rozważaniach nieco bardziej filozoficznej natury. Już wiesz, z jaką grupą chcesz pracować i dzielić pasję czytelniczo-językową? Czas zatem na kolejny krok!
  • Przeanalizuj plan lekcji swojej docelowej grupy i wybierz najbardziej optymalny dzień – zajęcia nie mogą zaczynać i kończyć się zbyt późno. Nie powinien to być dzień, w którym uczniowie mają osiem lekcji. Nie zapomnij uwzględnić też swojego grafiku! Ważne jest, aby spotkana były regularne – w ustalonym dniu o jednakowej godzinie, czyli element Waszej rzeczywistości szkolnej. Pracujesz w szkole dwuzmianowej? Rozważ spotkania poranne! Powinno to zostać przyjęte z aplauzem zarówno młodszych, jak i starszych dzieci, które nierzadko od samego rana czekają w świetlicy na rozpoczęcie drugiej zmiany.
  • Rozreklamuj i rozpropaguj swój pomysł wśród uczniów i rodziców. Rozwieś w szkole plakaty z informacjami, poproś wychowawców klas o pomoc w zachęcaniu uczniów do zgłoszenia się, umieść ogłoszenie w dzienniku elektronicznym, wejdź do klas, w których nie uczysz – tam też mogą być potencjalni zainteresowani!
  • Masz już zebraną grupę bibliofilów i ustalony dzień? Pora na plan pracy! I wcale nie chodzi mi o pisanie kolejnego dokumentu do szuflady, tylko o praktyczny spis założeń, celów i działań, który ma służyć przede wszystkim Tobie. Zapobiegnie on chaosowi i sprawi, że będziesz miał kontrolę nad tym, jak mogą przebiegać Wasze spotkania.
  • Istotną kwestią jest również odpowiedni dobór literatury uzależniony od wieku i potrzeb uczniów. Propozycje, które zamieszczam poniżej, zostały przetestowane przez moich uczniów. 

Literatura dobrana do wieku

Zapewne inne książki zainteresują przedszkolaka i pierwszoklasistę. Dla przedszkolaka atrakcyjne będą te zawierające dużo ilustracji, mniejszą liczbę słów czy otwierane okienka. Z czystym sumieniem mogę polecić serię Rogera Hargreavesa Mr. Men i Little Miss, kultowego już Gruffalo, cudeńka Beatrix Potter oraz książki wydawnictwa Osborne autorstwa Russela Puntera czy Lesley Sims. Czytając z tą grupą wiekową, nastaw się na wysiłek fizyczny i psychiczny – będziesz musiał gestykulować, przesadnie modulować głos, bardzo pracować mimiką twarzy.
Inne książki spotkają się z aprobatą piątoklasisty – z pewnością takie, które zawierają wartką fabułę obfitującą w dramatyczne przygody, na przykład seria Horrid Henry, której autorem jest Francesca Simon czy znana na całym świecie seria o najsławniejszej niani Mary Poppins P. L. Travers.
Ósmoklasista z chęcią zanurzy się w rozważania z pogranicza moralności, filozofii czy faktu i tutaj polecam Flour Babies Anny Fine czy War Boy Michaela Foremana.

POLECAMY

Skąd brać książki? 

Możliwości jest wiele. Osobiście bardzo polecam antykwariaty (również internetowe), w których znajdziesz dużo książek obcojęzycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Możesz pozwolić sobie na większy wydatek? Odwiedź strony wydawnictw językowych, które również oferują literaturę obcojęzyczną i wreszcie księgarnie językowe. Prawdziwą skarbnicą książek są także second handy. Czasami można w nich znaleźć prawdziwe perełki. Jeśli masz możliwość wyjazdu na Wyspy Brytyjskie, to zabierz ze sobą osobną walizkę na książki. W sklepach prowadzonych przez rozmaite fundacje kupisz wspaniałe książki za przysłowiowe grosze. Twoi uczniowie są za pan brat z technologią? Mogą zatem czytać online (polecam stronę //en.childrenslibrary.org/) lub zakupić książkę i wgrać ją na czytnik. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości grupy, a także od Twojej inwencji.
Ustawcie na korytarzach regały z książkami obcojęzycznymi. Szkoła ma niewiele wolnej przestrzeni? Ustawcie regał w bibliotece szkolnej. W ten sposób uczniowie będą mieli stały dostęp do literatury obcojęzycznej. A już szczytem marzeń jest, aby sami zapełnili regał pozycjami książkowymi.

Jak często się spotykać? 

Z młodszymi dziećmi proponuję organizować regularne spotkania raz lub dwa razy w tygodniu, zawsze w ten sam ustalony dzień i o tej samej porze. Starsze dzieci zachęćmy do spotkań raz na dwa tygodnie, ale również o stałej porze. Niech spotkania będą stałym elementem w waszych grafikach.
Na pierwszym spotkaniu obowiązkowo ustalcie nazwę dla Waszego klubu czytelniczego. Dzieciaki na pewno popiszą się swoją kreatywnością. Padło wiele propozycji? Zróbcie głosowanie!

W jakim języku prowadzić dyskusję? 

Wszystko zależy od poziomu językowego jej uczestników. Zajęcia z maluchami nie będą polegać na dywagowaniu nad treścią książki. Ich głównym celem będzie stworzenie przyjaznego środowiska do zaznajomienia się z książkami w obcym języku i rozwijaniu wyobraźni, a także wprowadzeniu podstawowego słownictwa. Zajęcia ze starszymi dziećmi również mogą zawierać elementy zadań plastycznych czy muzycznych, ale już z częścią stricte językową, na przykład opis postaci. Największe pole do popisu umiejętnościami językowymi mają uczniowie na...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy