Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills , Otwarty dostęp

22 października 2020

NR 19 (Październik 2020)

10 najczęstszych błędów w nauce języka popełnianych przez uczniów

0 667

W nauce języka angielskiego każdy może popełniać dużo błędów. Nasi uczniowie z pewnością obawiają się wielu różnych rzeczy. Być może są to rzeczy, które my sami mieliśmy w głowie, gdy uczyliśmy się tego języka. Możliwe także, że są to inne błędy, które popełniają uczniowie. Celem tego artykułu jest omówienie kilku najczęściej występujących błędów w nauce języka angielskiego z dodatkiem praktycznych inspiracji na to, co mogą zrobić uczniowie, aby się ich wystrzegać.

Ćwiczenie pierwsze

Prosimy naszych uczniów o to, żeby sami opracowali w parach listę najczęstszych błędów, które mogą wystąpić w nauce każdego języka. Żeby uczniowie mieli więcej pomysłów, możemy poprosić ich o to, żeby pomyśleli jakie błędy mogłyby ich spotkać, gdyby uczyli się języka innego niż angielski. Możemy także wybrać tutaj język dosyć mało spotykany, np. język norweski. Dajmy uczniom czas na wymyślenie swoich przykładów błędów. Spiszmy wszystko na tablicy lub w formie listy błędów, a następnie zróbmy wspólną sesję burzy mózgów po to, aby pomyśleć jakie są możliwości na wyeliminowanie lub złagodzenie ich występowania. W tego typu zadaniu bardzo istotne jest to, żeby uczniowie podawali przeróżne pomysły. Często na ich podstawie będziemy mogli potem wspólnie eliminować różne błędy w nauce języka angielskiego.

POLECAMY

1. Błąd
Brak dobrego celu

Jeśli uczniowie przygotowują się do matury, można powiedzieć, że ten cel jest gdzieś przed nimi. Jest to jednak cel bardzo odległy. Często uczniowie nie myślą w pierwszej klasie o tym, że za kilka lat czeka ich matura. Dodatkowo, tak bardzo odległy cel nie działa wcale motywująco. Jeśli trafimy na uczniów, którzy lubią odsuwać różne rzeczy w czasie, to tym bardziej nie będą o maturze pamiętać. Z innej strony może okazać się, że uczniowie nie myślą o swoich celach językowych. Mają do wykonania różnego rodzaju zadania i po prostu je wykonują. Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że jest to złe rozwiązanie, ale jednak nakierowanie uczniów na dany cel może im bardzo pomóc. Dobrze by było, gdyby takim celem było coś innego, niż tylko zdanie matury. Oczywiście jest to bardzo istotny element, ale samo zdanie matury nie jest jednoznaczne z tym, że uczniowie opanowali język angielski na określonym poziomie.

2. Błąd
Zbyt wiele materiałów do nauki

Mówi się czasem, że od przybytku głowa nie boli, gdy chodzi o naukę języka angielskiego. Jeśli wyobrazimy sobie, że uczniowie mają zbyt dużo różnych materiałów, to z pewnością będzie to działać na ich niekorzyść. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że uczniowie nie będą potrafili wybrać swoich priorytetów i mogą mieć problemy z wybraniem najbardziej wartościowych materiałów do nauki. Do tego w swoich zasobach mogą mieć naprawdę różne materiały. Nawet takie, z których uczyli się wiele lat temu. Część z tych materiałów może być złej jakości lub też mogą być to po prostu materiały w formie ksero. Zbyt duża ilość materiałów do nauki powoduje również, że uczniowie mają problemy ze skoncentrowaniem się, z wybraniem tych materiałów, które są najważniejsze. Bardzo często, jeśli materiałów jest dużo, może naturalnie pojawić się bałagan. A w bałaganie bardzo trudno jest znaleźć interesujące nas rzeczy w szybki sposób. Możemy to przedstawić uczniom w ten sposób, że będą tracili wiele swojego czasu na szukanie odpowiednich materiałów.

3. Błąd
Brak systematyczności

To jeden z bardziej powszechnych błędów. I myślę, że każdy się z nim spotkał na etapie uczenia się różnych rzeczy. Często jest tak, że gdy zaczynamy robić coś nowego i uczymy się czegoś, to mamy do tego bardzo duży zapał. Moglibyśmy wykonywać daną czynność bardzo często i bardzo długo. 

Niestety działa to tylko na krótki czas. Tak samo działa to przy nauce języka angielskiego. Bardzo często na początku roku szkolnego lub na początku kursu językowego uczniowie mają wiele sił i energii. Jest to związane z tym, że wszystko wydaje się nowe i bardziej ekscytujące. A dodatkowo często jest tak, że uczniowie powtarzają najprostsze rzeczy. Są to zagadnienia, które już znają i dlatego wszystko wydaje im się jeszcze łatwiejsze. Mogą sobie wtedy wziąć więcej obowiązków językowych na głowę i robić więcej ćwiczeń, tak, żeby czuć, że poziom dla nich jest odpowiedni. Jednakże po pewnym czasie wykonywania zadań w taki sposób dopada ich pierwszy kryzys. Czują, że mają za dużo zadań, a za mało czasu i zaczynają odkładać naukę. Tutaj wkrada się właśnie brak systematyczności. 

Możemy pomóc naszym uczniom uniknąć lub zminimalizować ten błąd, jeśli zastosujemy kilka prostych trików. Przede wszystkim powinniśmy powiedzieć uczniom, że lepiej jest wykonywać różne zadania, ale takie, które są dla nich w miarę proste i nie zajmują dużo czasu codziennie, niż uczyć się angielskiego codziennie przez 45 minut – ta zasada bardzo dobrze sprawdzi się na początek. Chodzi o to, aby uczniowie wdrażali się do nauki na zasadzie stopniowego nawyku. A wytworzenie takiego nawyku do nauki angielskiego zajmuje czas. Jeśli uczniowie będą działać z dopasowanymi do nich zadaniami i takimi, które w jednej sesji nie zajmują więcej niż 3–5 minut, to mamy większe szanse na sukces. Możemy się zastanowić, czy ma sens nauka przez 5 minut dziennie? Jest to bardzo dobre pytanie. Oczywiście, że lepiej jest robić konkretne zadania przez 5 minut dziennie niż robić jedną dużą powtórkę raz w tygodniu. Potem oczywiście możemy dopasowywać zadania do uczniów i mogą one trwać więcej niż 5 minut. Optymalne wydaje się 15 minut dziennie. Musimy przecież pamiętać, że uczniowie mają jeszcze inne przedmioty w szkole do nauki. Aby pracować nad brakiem systematyczności, uczniowie powinni też mieć gotową listę różnych krótkich zadań. Takich zadań, które mogą wykonać wtedy, kiedy mają czas. Dlatego bardzo dobrym ćwiczeniem, które pozwala monitorować i wdrożyć nawyk jest stosowanie tabeli typu tracker, w której uczniowie zapisują codziennie swoje sukcesy językowe. Zadziała to bardzo dobrze dla uczniów, którzy są wzrokowcami i którzy lubią widzieć swoje postępy. Taką tabelę można prowadzić w wersji online i w wersji na papierze. Uczniowie muszą mieć jeszcze coś, co będą wykonywać. Proponujemy im krótkie zadania do codziennego wykonywania.

Ćwiczenie pierwsze

Zapytajmy uczniów o to, jakie rzeczy lubią robić. Dajmy im na to czas i niech porozmawiają o tym w parach. Potem zaproponujemy im, aby do swoich ulubionych czynności wymyślili to, jak można część z nich realizować, dodając do tego język angielski. Przykładowo, jeśli uczniowie lubią słuchać muzyki, możemy ich poprosić, żeby wybrali swoją ulubioną piosenkę i sprawdzili jej tekst. Mogą także śpiewać piosenkę razem z tekstem, a także sprawdzić za każdym razem w ciągu 5 minut jakąś jedną frazę lub słówko z piosenki i zastosować ją w praktyce. Mogą ułożyć swoje zdanie. Mogą także opowiedzieć coś na głos z daną frazą. W tego typu zadaniach chodzi o to, by pokazać uczniom, że mogą sami stworzyć zadania, które nie zajmują dużo czasu, a które będą sprawiać im przyjemność. Wtedy bardziej zwiększamy prawdopodobieństwo na wykonywanie danych działań z chęcią. A tym samym uczniowie stają się bardziej systematyczni.

Ćwiczenie drugie

Możemy także zapytać uczniów o to, dlaczego ludzie przy nauce różnych rzeczy nie są systematyczni. Niech po­­rozmawiają po angielsku na ten temat, a następnie niech ułożą swoje listy powodów do braku systematyczności. Następnie działamy na zasadzie kiermaszu pomysłów i staramy się wspólnie znaleźć różne rozwiązania do najczęściej występujących powodów. Istotne jest to, żeby to uczniowie podawali swoje pomysły. Jeśli to my będziemy dawali tylko i wyłącznie naszą wizję, to nie będzie ona współgrała z uczniami. Najlepiej, jeżeli każdy uczeń zrobi potem notatkę, w której zapisze pomysły do walczenia z, np. brakiem systematyczności. Jeśli będą to pomysły zapisane, na przykład, na wewnętrznej stronie okładki do zeszytu angielskiego, to uczniowie będą otwierać i patrzeć na swoje zapiski bardzo często. Wykorzystamy tutaj też efekt ekspozycji. Z powodzeniem możemy także stworzyć listę takich rozwiązań i umieścić ją w widocznym miejscu w klasie.

4. Błąd
Uczenie na pamięć

Czyli tak zwane learning by heart wydaje się być dla uczniów często jedyną drogą do zapamiętania wielu różnych zagadnień gramatycznych. Jeśli uczniowie wychodzą z założenia, że mają coś zakuć, zdać i z...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy