Dołącz do czytelników
Brak wyników

Speak up , Otwarty dostęp

28 sierpnia 2020

NR 18 (Sierpień 2020)

10 pomysłów na ćwiczenie wymowy

0 1602

Kiedyś ćwiczenie wymowy na lekcjach językowych było bardziej automatyczne. Nauczyciel mówił jakieś wyrazy, a uczniowie je po prostu powtarzali. Najczęściej po kilka razy. Można było też ćwiczyć z dołączoną kasetą i przewijać ją po kilka razy, tak by wymowa wyrazu była zbliżona do oryginału. W tym artykule pokażę różne sposoby na to, jak można w ciekawy sposób ćwiczyć wymowę różnych słów angielskich przez uczniów, aby było to dla nich coś interesującego. I coś, co sami chcieliby robić.

Na co należy zwrócić uwagę? 

Przed rozpoczęciem różnych działań powinniśmy wybrać odpowiednie słowa i frazy, które przedstawiamy uczniom. Selekcja jest bardzo istotna, ponieważ, jeśli będzie za dużo materiału, to uczniom może być trudniej go opanować. Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że wszystko zależy od wieku, możliwości uczniów i stopnia ich zaawansowania. Im starsi uczniowie, tym więcej będą w stanie powtórzyć i zapamiętać. Innym ważnym elementem jest to, żeby opracować swój sposób na to, żeby każdy uczeń miał możliwość wypowiedzenia danych słów kilka razy. Musimy mieć przecież pewność, że w naszej grupie językowej każda osoba opanowała dane słowo w podobny sposób. Im mniej osób w naszej grupie językowej, tym to zadanie będzie łatwiejsze. Możemy jeszcze wziąć pod uwagę zaproponowanie uczniom kilku słowników internetowych, z których będą mogli skorzystać, jeśli nie będą pewni co do wymowy danego słowa. W słowniku mogą znaleźć się zapisy fonetyczne i transkrypcje danego słowa oraz możliwość kliknięcia na głośniczek, aby posłuchać jak to słowo się wymawia. Wiele słowników oferuje także rozróżnienie na brytyjski i amerykański angielski. Może to być pomocne, szczególnie wtedy, gdy mamy kilka wersji wymowy danego słowa. Dzięki pokazaniu uczniom słownika online będą mogli z niego korzystać w zasadzie w każdym momencie. Oczywiście pod warunkiem, że będą mieli dostęp do smartfona i internetu.

POLECAMY

Kilka propozycji ćwiczeń

1. Papugowanie 
Ćwiczenie to polega na tym, że uczniowie powtarzają za nami w określony sposób dane wyrazy lub frazy. Ten typ zadania sprawdzi się bardzo dobrze, gdy uczniowie zaczynają swoją przygodę z językiem angielskim lub też, gdy chcemy pokazać uczniom wymowę trudniejszych wyrazów w taki sposób, aby mieć pewność, że wymowa jest prawidłowa. Do tego zadania możemy wykorzystać przygotowane wcześniej kartki papieru z zapisanymi różnymi nowymi lub trudniejszymi słowami do wypowiedzenia. Pokazujemy uczniom daną kartkę i następnie wymawiamy głośno i wyraźnie dane słowo. Zadaniem uczniów jest powtórzyć dane słowo w jak najlepszym stopniu. Możemy prosić o powtórkę, na przykład, same dziewczyny, chłopców, osoby o długich włosach, osoby o krótkich włosach itd. Przypomina to trochę jedno z ćwiczeń, które jest wykorzystywane w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, ale z powodzeniem możemy dopasować je i dostosować do starszych uczniów. Przy tego typu ćwiczeniu najważniejsze jest to, żebyśmy mieli pewność, że każdy uczeń wie jak poprawnie wymawiać dany wyraz. Możemy poprosić każdego z uczniów o wypowiedzenie danego wyrazu, aby sprawdzić stopień opanowania wymowy. 
Jeśli nasi uczniowie są nieśmiali, możemy także stworzyć dla nich wcześniej listę kilku lub kilkunastu słów, nad którymi będziemy pracować na najbliższych lekcjach. W ten sposób uczniowie otrzymają możliwość zapoznania się wcześniej z wymową określonych słów, a na lekcji będą mogli doskonalić swoje umiejętności. 
 


2. Odkodowanie
W tym ćwiczeniu pokazujemy uczniom tablice znaków fonetycznych. W tym celu możemy skorzystać z różnych źródeł. Jednym z nich jest tablica symboli fonetycznych. Najczęściej dołączona jest do podręcznika. Jeśli nasz podręcznik wiodący nie ma takiej tablicy, możemy w łatwy sposób znaleźć ją online. Jednym z ciekawych źródłem jest: https://elt.oup.com/elt/students/englishfile/pdf/nef_int_bookmark_bw.pdf?cc=global&selLanguage=en

Na czym polega przygotowanie do ćwiczenia? Każda spółgłoska lub samogłoska ma swój symbol fonetyczny. Jeśli uczniowie będą w stanie dopasować symbol fonetyczny do wyrazu, który znają, to dzięki temu będą mogli w łatwy sposób zakodować brzmienie symbolu w danym wyrazie. Przykładowo, dla ucznia wyraz drzewo to w języku angielskim tree. Następnie możemy pokazać uczniom, że w tym wyrazie znajduje się dźwięk długie „i”. Zadaniem uczniów jest stworzenie takiego rysunku lub grafiki, w której w rysunek drzewa będzie wpisany symbol długiego „i”. Możemy stworzyć swoją własną wersję takiego obrazka, posiłkując się narysowaniem na tablicy, aby pokazać uczniom gotowy efekt. Możemy także, korzystając z banku zdjęć oraz programu typu Paint lub Paint 3D, stworzyć swój własny obrazek. Może on wyglądać następująco. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby pokazać uczniom główną idę. Jak widać na powyższych obrazkach, nie musimy mieć żadnych umiejętności dotyczących projektowania graficznego lub rysowania. Z punktu widzenia pamięci i zapamiętywania im bardziej niedorzeczne, śmieszniejsze, zabawniejsze i niecodzienne będą nasze rysunki, to nasi uczniowie zapamiętają je na dłużej. Pod warunkiem oczywiście regularnych powtórek. 

Zadaniem uczniów może być także stworzenie swoich własnych symboli fonetycznych wpisanych w różne wyrazy. Gdy uczniowie już stworzą swoje własne obrazki z różnymi symbolami fonetycznymi, będzie im łatwiej dopasować dany dźwięk do danego wyrazu.

3. Karty do gry
Gdy poćwiczymy z naszymi uczniami rozpoznawanie danych dźwięków wyrazach, przez co wymowa naszych uczniów będzie poprawna, uczniowie w grupach mogą także przygotować następujące karty do gry. Jeśli pracujemy akurat z określonym dźwiękiem, może być to chociażby nieco trudniejszy dźwięk występujący w wyrazie kciuk (thumb), uczniowie przygotowują na osobnych karteczka fiszkach rysunek kciuka. Następnie, korzystając ze słownika z transkrypcją fonetyczną, szukają w różnych wyrazach tego samego symbolu fonetycznego, który występuje w wyrazie kciuk. Następnie przygotowują listę, np. 10 takich słów, a następnie zastanawiają się w jaki sposób mogą te wyrazy narysować, w jak najłatwiejszy do odgadnięcia sposób. Zadaniem pozostałych uczniów jest odgadnięcie narysowanych przez daną drużynę wyrazów. Podpowiedzią jest oczywiście obrazek, który znają wszyscy uczniowie, na podstawie którego mogą domyślić się jakiego dźwięku będzie dotyczyło zadanie.

4. Dialogi
Aby poćwiczyć wymowę różnych wyrazów jeszcze bardziej, uczniowie mogą z danymi wyrazami, które właśnie ćwiczą prze...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy