Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty anglistyki , Otwarty dostęp

5 kwietnia 2023

NR 34 (Kwiecień 2023)

5 stron, o których nie słyszałeś, a które świetnie się sprawdzą na zajęciach online

0 97

„Proszę pani, znowu Wordwall?” – i to westchnienie, które my, nauczyciele, doskonale znamy. Oznacza zaś ono, że uczniowie są już znudzeni, spragnieni czegoś nowego. Przy prowadzeniu zajęć w formie online wcale nie jest to jednak takie proste, dlatego dziś chcę zaprezentować pięć stron internetowych, o których jeszcze nie słyszałeś, a które wywołują efekt wow na Twoich zajęciach online.

1 Window Swap 

https://www.window-swap.com

POLECAMY

Window Swap to strona, na której możemy wylosować widok z okna z danego kraju i obejrzeć kawałek życia gdzie indziej niż u nas. Chociaż witryna ta docelowo powstała z myślą o ludziach, którzy w czasie pandemii utknęli w domach i byli po prostu spragnieni nowych widoków, uważam, że doskonale sprawdza się również na zajęciach online z języka angielskiego. To świetna propozycja dla wszystkich, którzy chcą zaciekawić uczniów, zachęcić ich do mówienia i opisywania tego, co widzą. Nie wymaga rejestracji ani logowania, wystarczy wejść na stronę, nacisnąć przycisk „Open a new window somewhere in the world” – i już przenosimy się do zupełnie innego kraju (z mojego doświadczenia wynika, że bardzo często trafiają się Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, tym bardziej warto skorzystać).

Możemy zaproponować ucz­niom, aby każdy z nich kolejno wylosował jeden widok i opisał pogodę panującą w danym miejscu, możemy również za­­­kryć pinezkę znajdującą się w prawym górnym rogu ek­­ranu i przeprowadzić quiz, w którym zadaniem uczniów będzie odgadnięcie, jaki kraj został wylosowany.

Każde okno przedstawia na­granie, a nie zdjęcie, jest to więc również doskonała propozycja, żeby przećwiczyć różnego rodzaju struktury, np. Present Continuous. Jedynym ograniczeniem jest tutaj nasza wyobraźnia.

2 Imagine Forest 

https://www.imagineforest.com

Absolutne must-have każdego nauczyciela, który lubi przekazywać wiedzę przez historie – strona ta, z przepiękną szatą graficzną, służy do tego, aby razem z uczniami stworzyć taką właśnie historię. Jeśli chodzi o same historie, to wybór jest naprawdę szeroki. W trybie Story generator wspólnie z uczniami uzupełniamy wszystkie informacje: imiona, cechy charakteru i wyglądu, a nawet pochodzenie każdej postaci, wybieramy również ich zawody, hobby lub pasje. Tworzymy ponadto całe tło dla naszej historii: wybieramy miejsce, opisujemy je przymiotnikami, decydujemy o kolorach. Na końcu klikamy Generate story i nasza opowieść jest gotowa – satysfakcja, jaką odczuwają uczniowie, czytając historię, którą sami stworzyli, nie może się równać czytaniu gotowej, przygotowanej wcześniej przez nas (nauczycieli) historii. A im większa radość na zajęciach, tym większa szansa, że uczniowie coś zapamiętają!

Kolejnym trybem wartym uwagi jest Story builder, który polega na tworzeniu całej historii z pojedynczych scen i dialogów. Jest to propozycja dla uczniów na wyższym poziomie językowym, ponieważ wymaga stworzenia krótkiej wypowiedzi pisemnej. Moja propozycja jest taka, żeby połączyć uczniów w pary i poprosić każdą z nich o wykonanie jednego polecenia z historii, np. Finish the dialog: Are you sure this is the right way?, kolejna para wykonuje następne polecenie i tak aż do końca. Później wystarczy kliknąć przycisk „End Story” i historia gotowa.

Strona Imagine Forest doskonale sprawdza się np. przy powtórzeniu danego rozdziału z podręcznika – pozwala powtórzyć całe wprowadzone wcześniej słownictwo oraz struktury, uczniowie na koniec zajęć otrzymują zaś całą, zamknię...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy