Dołącz do czytelników
Brak wyników

Five o'clock

14 lutego 2019

NR 9 (Luty 2019)

Architektura lekcji

0 795

Klasa, w której przyszło nam uczyć, jest swego rodzaju społecznością. Społeczność ta rządzi się swoimi zasadami i prawami: prawo tworzenia pozytywnej atmosfery w grupie, w której uczniowie czują się dobrze, prawo swobodnego komunikowania się z innymi uczniami i nauczycielem, prawo ustalenia klarownych i zrozumiałych celów nauczania, wreszcie prawo do angażowania w zajęcia każdego ucznia, bez względu na poziom wiedzy językowej. Wymienione elementy to nic innego jak dynamika lekcji. Jak ją właściwie budować? Czy potrzebujesz do tego jakiegoś planu?

 

POLECAMY

Najłatwiejszym i najbardziej odpowiednim w kontekście pedagogiki sposobem budowania dynamiki w klasie jest... eliminacja nudy. Nie chodzi tu o to, że jako nauczyciel masz skakać w rytm muzyki disco i wkładać strój klaun, by zabawiać swoich widzów, ale upewnij się, że nie ma tzw. energetycznych luk na lekcji, kiedy uczniowie nie widzą celu. 

Utrzymywanie dynamiki klasy na odpowiednim poziomie jest również ważne dla zdrowia uczniów i ich ogólnego samopoczucia. Nie musisz od razu zmieniać swoich metod nauczania. Możesz zaoferować zrównoważone środowisko uczenia się, przyjmując kilka prostych strategii i wprowadzając je w ramach swojej rutyny nauczania. Wiąże się to z dekonstrukcją przyjętych zasad planowania lekcji i budowaniem ich architektury na nowo. Spokojnie, to tylko brzmi tak skomplikowanie.

Czym jest ta dynamika?

Siła dynamiki bardzo mocno współgra z architekturą lekcji. Architektura lekcji, czyli umiejętne jej zaplanowanie, to nie tylko „wrzucenie” w plan lekcji najważniejszych zadań i aktywności, które zrealizują nasze założenia, cele nauczania czy też podstawę programową. To ułożenie tych elementów w odpowiedni sposób, by mogła działać i funkcjonować potencjalnie najlepiej. Dynamika lekcji, która oferuje uczniom różne możliwości poznania i zrozumienia Present Perfect Continuous i użycia go w praktyce oraz różnorodność zajęć i metod nauczania z pewnością przypadnie do gustu uczniom o tak odmiennych stylach poznawczych. Dynamiczna klasa będzie cieszyła się równowagą elementów statycznych i interaktywnych, co pozwoli jej poświęcić trochę czasu na indywidualną pracę i współpracę, a także wykorzysta różne narzędzia i zasoby, takie jak aplikacje i gry, przedmioty codziennego użytku, multimedia, czasopisma, książki i zabawki, by dostosować się do potrzeb i preferencji uczniów. Nauczyciel będzie także wykorzystywał różne metody nauczania, takie jak zajęcia praktyczne, prace projektowe, prace zespołowe i wycieczki w terenie, co bardzo wpłynie na motywację uczniów (i samego nauczyciela też).

Pierwsza zasada dynamiki 

Pamiętasz, co powiedział Newton? „Jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające się równoważą, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym”. Analogicznie, jeżeli nie zmieniasz architektury lekcji, wciąż stosujesz model podawczy prezentacja-praktyka-produkcja, Twoje lekcje są przewidywalne i nie działają już na ucznia. Jego motywacja pozostaje – w najlepszym wypadku – na tym samym poziomie. Co robić? Mieszać wątki, eksperymentować, pokazać wycinek z mediów i zadać konfrontacyjne pytanie wybranej osobie. Można opowiedzieć...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy