Dołącz do czytelników
Brak wyników

Five o'clock

21 sierpnia 2018

NR 6 (Sierpień 2018)

Audyt językowy – zweryfikuj poziom

0 892

Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: „Test poziomujący z języka angielskiego”, można znaleźć wiele materiałów, które pomagają zweryfikować wiedzę językową i określić, na jakim poziomie wykazujemy biegłość. Jednak nigdy nie mamy pewności, czy źródło, z którego korzystamy, jest miarodajne i wiarygodne. Co więcej, większość tych testów skupia się przede wszystkim na sprawdzeniu gramatyki lub słownictwa, a każdy nauczyciel wie, że nie tylko to składa się na tak zwany „poziom językowy”. 
 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że każdy test sprawdzający poziom języka jest czysto orientacyjny. Wiedza z języka obcego jest tak niemierzalną kwestią, że sprowadzanie jej do punktacji zawsze będzie zabiegiem dość krzywdzącym. Jednak każdy z nas, zarówno uczniowie, jak i belfrzy, próbuje okiełznać na różne sposoby tę wiedzę. Tym bardziej powinniśmy zdać sobie sprawę, że test, który składa się głównie z gramatyki i słownictwa, nie jest wystarczającym narzędziem. Należy pomyśleć, jaki test będzie najbardziej odpowiedni i rzetelny – tak, aby w jak najdoskonalszym stopniu zweryfikować naszych uczniów. 

POLECAMY

Szkoły państwowe

Do czego w szkole państwowej może przydać się taki test? W niektórych placówkach edukacyjnych w naszym kraju, szczególnie w szkołach ponadgimnazjalnych, języki są nauczane „międzyoddziałowo”, czyli przydziela się uczniów poszczególnych klas w szkole do odpowiednich grup językowych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które ma na celu sprecyzowanie i dostosowanie poziomu nauczania dla poszczególnych osób. Z drugiej strony, jeżeli taki podział w szkole nie obowiązuje, warto mimo wszystko zweryfikować poziom danej grupy, aby wiedzieć, z jakimi problemami zmagają się jej członkowie. Takie działanie umożliwi nauczycielowi obranie odpowiedniej strategii oraz zmodyfikowanie programu nauczania. 
Odpowiednia informacja zwrotna w postaci wyników testu będzie również pomocna dla samych uczniów, ponieważ zapoznają się ze swoimi słabymi i mocnymi stronami. Z kolei przeprowadzenie testu na koniec semestru lub roku pokaże, które elementy języka zostały poprawione bądź nie, i nadal należy kłaść na nie większy nacisk. 

Szkoły prywatne

W prywatnych placówkach dobrze przygotowany test również znajdzie swoje zastosowanie. O dziwo nie tylko jako element na początku zajęć czy forma przydzielania do odpowiednich grup, ale również jako produkt. Coraz częściej słuchacze przychodzą do szkół prywatnych nie po to, aby zapisać się na kurs, lecz proszą o profesjonalną weryfikację poziomu. Taką usługę można sprzedawać jako osobny produkt. Tym bardziej nie można zaoferować takiej osobie prostego testu typu „abcd” składającego się z samej gramatyki. Forma testu i jego poszczególne części muszą być również rzetelne i w szybki sposób przedstawić klientowi jego poziom językowy. 

Jak zrobić „dobry” test?

Co oznacza, że test jest „dobry”? Oznacza to, że jest rzetelny i miarodajny. Jak go zrobić? Przede wszystkim nie należy się skupić na zwykłym teście jednokrotnego wybor...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy