Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , TIK na lekcjach angielskiego

8 kwietnia 2022

NR 28 (Kwiecień 2022)

Doskonalimy wymowę w języku angielskim – z wykorzystaniem aplikacji rejestrujących głos

0 684

Rozwój technologii cyfrowych w znacznym stopniu wpłynął na wszystkie obszary naszego życia. Tak więc nic dziwnego, że technologia stała się nieodłącznym elementem szeroko rozumianej edukacji. Przed polską szkołą pojawiło się jednak niemałe wyzwanie, polegające na umiejętnym połączeniu tradycyjnych metod i form pracy z uczniem z edukacją opartą na narzędziach cyfrowych. I to niezależnie od modelu nauczania. W nauczaniu stacjonarnym, zdalnym i hybrydowym technologia staje się powoli elementem szkolnej codzienności.

Wielu uczniów i coraz szersza grupa nauczycieli nie kryją zafascynowania możliwościami, jakie daje technologia. Nie ustają poszukiwania rozwiązań, które będą wspierały pracę z uczniem – niezależnie od jego wieku i nauczanego przedmiotu. Ich umiejętne wykorzystanie staje się idealnym uzupełnieniem stosowanych dotychczas metod i form pracy. 

Korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) wspiera działania nauczyciela w pracy z uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, którzy albo z trudnością przyswajają wiedzę, borykają się także z obniżoną motywacją do nauki, albo chłoną wiedzę jak gąbka i potrzebują czegoś więcej. Jeśli podejmowane wobec nich tradycyjne działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to może warto sięgnąć po alternatywne rozwiązania? 

Nowe technologie przychodzą z pomocą również w uczeniu się języków obcych. Dostępne są programy i platformy, które umożliwiają generowanie fiszek, interaktywnych, kreatywnych ćwiczeń, testów i quizów. Ale czy to nie za mało? Czy w nauce języka obcego nie chodzi także o sprawdzenie umiejętności posługiwania się językiem mówionym? 

Dzięki ogólnodostępnym narzędziom TIK można przygotować nagrania audio. Istnieje wiele aplikacji, które umożliwiają szybkie przygotowanie materiału dźwiękowego. Są to bezpłatne narzędzia, które pozwalają użytkownikowi tworzyć nagrania audio bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania lub rejestrowania się. W przypadku większości aplikacji wystarczy kliknąć przycisk z mikrofonem, aby rozpocząć nagrywanie. Po zakończeniu można pobrać plik MP3 lub osadzić nagranie w prezentacji, na stronie internetowej lub wysłać w postaci linku do zainteresowanej osoby.

We własnej praktyce szkolnej wiele razy korzystałam z takich rozwiązań: nagrywając dla ucznia wskazówki do zadań lub materiał wprowadzający do lekcji w ramach wykorzystywanej metody flipped classroom, bądź proponując uczniom nagranie głosowe jako możliwość wykonania zadania domowego lub jako element prezentacji czy projektu. Zdarza się, że nagrywam także krótką wiadomość dla nieobecnego ucznia i wysyłam mu w postaci linku e-mailem z informacją, co może zrobić, aby nadrobić brakującą pracę lub gdzie może znaleźć materiały do lekcji. To także cudowny sposób na to, by także uczniowie nieśmiali, czujący dyskomfort podczas wypowiedzi na forum klasy, mieli możliwość wypowiedzenia się. To również wielka szansa dla uczniów z dysfunkcją i wadą wymowy.

Przed użyciem danych narzędzi warto uzyskać pozwolenie od rodziców lub od samych uczniów (w przypadku uczniów pełnoletnich). Uczniowie powinni mieć świadomość, w jakim celu będą wykorzystywać dane narzędzie. 
Bazując więc na własnych doświadczeniach, zaproponuję pracę z następującymi aplikacjami/generatorami:

POLECAMY

 • vocaroo,
 • 123Apps online recorder,
 • Rev Online Voice,
 • voice recorder online,
 • reverb.chat,
 • Voice Spice Recorder.

Vocaroo

Jest to niezwykle prosta aplikacja (spośród podanych chyba najpopularniejsza), na której bez logowania, zakładania konta, można w prosty, klarowny sposób nagrać dźwięk, następnie wysłać go w wygodny sposób do konkretnej osoby. 
Jest to bardzo proste. Postępujemy w następujący sposób:

1. Wchodzimy na stronę www.vocaroo.com 
 


2. Wpierw należy nacisnąć czerwony przycisk i rozpocząć nagrywanie. 
Nagrywanie kończymy, ponownie przyciskając czerwony przycisk. 

3.    Teraz można odsłuchać nagranie. Jeśli wszystko jest porządku i nagranie jest zgodne z oczekiwaniami, można je zapisać i udostępnić. 
 


4. Do wyboru jest kilka opcji. Można wybrać ikonkę poczty, jeśli chcemy wysłać nagranie e-mailem lub ściągamy nagranie, klikając „Download”. Przyznam, że ja najczęściej korzystam z opcji wysłania linku i ta forma najlepiej mi odpowiada – uczniowie wysyłają link do swojego nagrania Librusem lub na platformie Teams. 
 


Vocaroo jest proste i przyjazne dla użytkownika. Nagrania są dostępne przez kilka miesięcy (zwykle trzy miesiące). 

123Apps online dyktafon

Jest to internetowy rejestrator dźwięku dla użytkowników Chrome, Safari i Firefox. Rejestrator głosu jest zupełnie darmowy. Nie ma żadnych ukrytych płatności, opłat za aktywację lub dodatkowe funkcje. 
 


Narzędzie jest bezpieczne. Wszystko, co jest nagrywane, jest dostępne tylko dla nas: dane nie są wysyłane na żadne serwery do przechowywania. Po ukończeniu nagrywania można przyciąć go do sekcji, która faktycznie jest potrzebna.

Rejestrator automatycznie wykrywa odcinki ciszy w początku i końcu nagrania i usuwa je – co jest dla nas bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić czas. 

Narzędzia audio:
 


Bardzo praktycznym rozwiązaniem są dodatkowe opcje: 

 • Wycinanie – do użycia tej aplikacji nie potrzeba szczególnych umiejętności. Wszystko jest proste: po prostu wyślij plik, wybierz fragment i kliknij „Wytnij”.
   
 • Wzmacnianie i wyciszanie – aplikacja umożliwia płynne wzmocnienie bądź wyciszenie ścieżki dźwiękowej. 
   
 • Przycinanie – nie ma konieczności instalowania na komputerze oprogramowania do edycji dźwięku. Można przyciąć ścieżki dźwiękowe w kilka kliknięć wprost w oknie przeglądarki. Po prostu wyślij plik, przytnij żądaną sekcję i zapisz ją na dysku twardym. 
   
 • Zmiana głośności – ten internetowy zmieniacz woluminów obsługuje wszystkie popularne formaty plików. Konwertuje również pliki do innych formatów. Na przykład można zwiększyć głośność pliku WAV i zapisać go jako MP3. Aplikacja obsługuje pliki o wadze do 10 GB, co oznac...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy