Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty anglistyki

14 października 2022

NR 31 (Październik 2022)

Motywacyjny kalendarz adwentowy z pomysłami na przedświąteczne lekcje języka angielskiego

0 480

Gdybyśmy zebrali skojarzenia na temat świąt Bożego Narodzenia, na pewno pojawiłyby się wśród nich prezenty, słodkości, niespodzianki czy pieniądze. A gdyby tak wypełnić taki świąteczny worek czymś niematerialnym, co jednak również ucieszyłoby dzieci? Może czymś pachnącym? Może czymś śmiesznym? Może czymś dużym – albo wręcz odwrotnie: czymś bardzo bardzo malutkim? Na pewno czymś, co wzbudziłoby w uczniach większą chęć i motywację do nauki języka angielskiego.

POLECAMY

Zanim jednak przejdziemy do dwudziestu czterech pomysłów z kalendarza, zastanówmy się, czym jest motywacja wewnętrzna i jak bardzo jest ona nam, nauczycielom, pomocna. Na pozór definicja jest bardzo prosta – jest to chęć do nauki płynąca z wnętrza. O ile większość nauczycieli bardzo dobrze zna to pojęcie, o tyle wielu gubi się nieco przy jego zastosowaniu. Dlaczego? Ponieważ prościej i szybciej jest dać dzieciom naklejkę, pieczątkę, cukierka czy tatuaż. Trudniej zaś tak przygotować zajęcia, aby chciało się uczniom chcieć. Żeby nieco ułatwić to zadanie, przedstawię poniżej dwadzieścia cztery pomysły na rozwijanie w uczniach motywacji wewnętrznej.

Poznaj swoich uczniów

Być może jest to pomysł dość oczywisty, ale naprawdę warto zadbać o wiedzę na temat rodzeństwa, zainteresowań, zwierząt domowych, ulubionej muzyki czy książek. Szczególnie jest to istotne, kiedy wchodzicie do nowej grupy lub po dłuższej przerwie, np. po wakacjach. Stwórz przestrzeń, aby uczniowie mogli coś o sobie opowiedzieć, napisać czy narysować. Zapytaj, jakie ćwiczenia i zabawy najbardziej lubią, i takie staraj się wykorzystać na swoich lekcjach. 

Zadbaj o zasady

Czy zasady mogą naprawdę zmotywować? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim stwórz regulamin wspólnie z uczniami. Będą mieli pewność, że są częścią grupy. Zadbaj, aby stwierdzenia były bez zakazów, twierdzące, a nie przeczące. Z młodszymi grupami warto rozwijać kreatywność przy tworzeniu takiego kodeksu. Wspólnie stworzony plakat na tekturze na pewno by się sprawdził, a zasady schowane w pudełeczkach po zapałkach mogłyby zaciekawić. Bez względu jednak na format trzeba mieć w pamięci częste przypominanie zasad, szczególnie jeśli pracujemy z młodszymi uczniami. Dbając o zasady, zapewniamy uczniom bezpieczeństwo, a dzięki niemu dzieci czują, że są objęte opieką i mogą w pełni się rozwijać.

Planuj

Stwórz plan swoich zajęć, tak aby uczniowie wiedzieli, czego mają się spodziewać. Plan w postaci zegara ze wskazówkami, który pokazuje, kiedy jest czas na piosenkę, pracę przy stolikach, zabawę ruchową czy pożegnanie, sprawdzi się szczególnie, gdy masz w swojej grupie dzieci niepewne i nieśmiałe. Taki plan działania warto rozpisać również na kartonie – przy użyciu klamerek i pasków z opisami uczniowie mogą sami wpływać na przebieg lekcji. 

Zaskocz

Raz na jakiś czas warto przerwać nieco rutynę i zapobiec nudzie. Pomysłów na to jest wiele. Mój wybór padał zawsze na przebranie, pelerynę lub grę na prześcieradle. Może to być także eksperyment lub niespodziewany gadżet. 

Zamknij podręcznik - otwórz książkę

Oprócz podręcznika skuś się na ciekawą opowieść. Świąt książek jest przepiękny, a ciekawych książek anglojęzycznych jest całe mnóstwo. W jednym z wcześniejszych numerów „Horyzontów Anglistyki” możecie znaleźć moje propozycje książkowe. Dodałabym jeszcze do listy Gruffalo Julii Donaldson, The Colour Monster Anny Llennas, A Busy Day for Birds Lucy Cousins, Mr Penguin Alexa T. Smitha oraz Cat Kid Comic Club Dava Pilkeya. Książka nie tylko wprowadzi dzieci w świat czytelnictwa, ale także wzbogaci słownictwo oraz zachęci do kreatywności i tworzenia.

Postaw na projekt

Zarezerwuj czas na pracę plastyczną lub projekt, najlepiej na ostatnim etapie lekcji, kiedy jest potrzeba wyciszenia i uspokojenia emocji. Dodatkowa karta pracy do pokolorowania to już jest mały projekt, choć postawiłabym raczej na tekturę, nakrętki czy patyczki laryngologiczne. Z tektury stwórzmy zegar lub zabawkowe tablety, na nakrętkach możemy narysować owoce i zapisać ich nazwy, a następnie pograć nimi w memo. Patyczki laryngologiczne mogą zamienić się w piratów lub stać się kolorowymi lizakami.

Stwórz ciekawą pomoc dydaktyczną

Idąc za ciosem, spróbuj stworzyć takie projekty z uczniami, które posłużą wam na kilka kolejnych lekcji, zapewniając wspólne materiały dydakty...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy