Dołącz do czytelników
Brak wyników

Five o'clock , Otwarty dostęp

18 czerwca 2021

NR 23 (Czerwiec 2021)

Nareszcie chwila wolnego, czyli żywot belfra na leżaku
– czy to może być obłędnie proste?

0 515

Czy zauważyliście, że przypadkowe, przytoczone powyżej aktywności skupiają się na czymś z zewnątrz, a nie na nas bezpośrednio? Dlatego dzisiaj przewrotnie chciałam zapytać: czy Ty – nauczycielu – umiesz o siebie zadbać? Czy potrafisz być dla siebie dobry? Czy celebrujesz wolne chwile z naciskiem na „ja”? Czy potrafisz choć przez moment – przez dzień, albo tydzień – być totalnym (pozytywnym) egoistą?

Na pewno znacie powiedzenie teachers are solar-powered and they recharge during the summer. Zawsze się z niego śmiałam, dopóki nie zrozumiałam, jak jest prawdziwe oraz tego, że trzeba wziąć te słowa do serca. RE-CHARGE!!! 

POLECAMY

Kiedy uczyłam w szkole państwowej i miałam jeszcze mnóstwo dodatkowych zajęć, gdy tylko przychodził lipiec, czułam się totalnie wypalona i potrzebowałam około miesiąca, aby znaleźć równowagę psychiczną. Nie, nie znaczy to wcale, że praca mnie dołowała, albo że robiłam coś na siłę. NIE! Praca zawsze była dla mnie wielką radością i dawała mi „powera”. Ale mimo to, na początku lata nie byłam w stanie zrobić NIC konstruktywnego ani mentalnie, ani psychicznie, ani emocjonalnie. Do czasu, gdy 
zrozumiałam, że… 
...to nic złego zadbać o siebie!

Po pierwsze: Wykorzystaj lato bez wyrzutów sumienia!

Nie ma co ukrywać, że nauczyciel to istota, która ma urlop przymusowy w tym, a nie innym terminie. Nie możemy polecieć na Kanary w listopadzie albo pospacerować nad Bałtykiem w marcu. Nie, bo nie! Dlatego, gdy masz wolne od szkoły: 

 • Siedzenie i „nic nierobienie” jest OK!
 • Nieposprzątanie w szafach jest OK!
 • Chodzenie z dziećmi na miejski basen z ulubionym „czytadłem” pod pachą jest OK!
 • Niegotowanie jest OK!

Po drugie: Czy wszystko może być obłędnie proste?

Zaczęło się w kolejce do kasy w… Biedron­ce, gdy przeglądałam stos książek skłębionych w koszu z napisem TANIA KSIĄŻKA. Przyciągnął mnie tytuł „Obłędnie proste. Obsesja, która napędza sukces Apple’a” Kena Segalla. To był początek lata, byłam zmęczona i nic mi się nie chciało, a tu na okładce słowa: „dla Steve’a 

Jobsa Prostota była religią, ale też bronią”. Serio? Kupiłam. Jeśli nie lubicie Apple’a i Steve’a Jobsa, i Mac’ów i „think different” – nie czytajcie jej. Tak, jest tam dużo marketingu i product placement’u oraz koncepcji biznesowych wykorzystywanych przez firmę Jobs’a. Jednak są one przeniknięte wartością, która przyświeca wszystkim działaniom pracowników firmy Apple – PROSTOTĄ.

Wiecie, co zabrałam dla siebie z tej książki i jakie „przykazania” zaczęły dominować w mojej pracy i w moim życiu?

 • Nie warto komplikować i kombinować – upraszczajmy! Jednak pamiętajmy, że kombinacja to łatwizna, natomiast prostota wymaga dużego nakładu pracy.
 • Prostota przyciąga (jest to mało znana, ale podstawowa reguła handlu).
 • Ludzie na tyle szaleni, by myśleć, że mogą zmienić świat, rzeczywiście go zmieniają (S. Jobs).
 • Jeśli masz do zaprezentowania nowe pomysły, masz prawo na nowo przedstawić stare.
 • Najważniejsza jest autentyczność, a prostota to nic innego, jak kroczenie własną ścieżką i bycie wiernym własnym wartościom.
 • Prostota nie grzebie w przeszłości – patrzy przed siebie.
 • Najskuteczniejszym orężem jest pasja, jakim darzymy swój pomysł.

Te wskazówki okazały się być dla mnie swojego rodzaju ulgą, zezwoleniem na odpuszczenie i zlikwidowanie kilku wątpliwości związanych z moim nauczycielskim warsztatem pracy, ale też z życiem prywatnym. Czy ty też to poczułeś(-aś)?

THINK DIFFERENT!!!

Aby nauczyć się prostoty (bo to nic innego jak umiejętność), i dzięki temu zadbać o siebie podczas wakacji oraz „aby z powodzeniem wykorzystać jej siłę, trzeba nauczyć się nią posługiwać. A to wymaga praktyki. (…) paradoksalnie, opanowanie prostoty… wcale nie jest p...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy