Dołącz do czytelników
Brak wyników

Five o'clock

4 października 2019

NR 13 (Październik 2019)

Podyskutujmy o dyskusji

0 494

„Teraz wszyscy słuchają”, „Nie gadaj” – czy takie polecenia nie przypominają Wam czasów szkolnych? W dobie dydaktycznej rewolucji zdanie: „Dzieci i ryby głosu nie mają” odchodzi do lamusa. Nowoczesne nauczanie stawia na sztukę dyskusji na każdym etapie edukacyjnym. Cel jest jeden: czerpanie korzyści z wymiany poglądów. Oto kilka rad dla każdego nauczyciela, który chce, aby dyskusja na zajęciach nie była jedynie kolejnym punktem do zrealizowania na lekcji.

Przed dyskusją

  • Cel

Najważniejszą rzeczą, którą musisz określić przed dyskusją, jest jej cel. Nie musi być jeden, postaraj się jednak skupić na kwestiach najważniejszych. Pamiętaj, aby cel był mierzalny. Co to oznacza? Jeżeli Twoim celem jest zmotywowanie uczniów do wyrażania swoich poglądów, sposobem zmierzenia osiągnięcia celu będzie liczba osób, które wzięły udział w dyskusji. Natomiast jeżeli chciał(a)byś sprawdzić wiedzę swoich uczniów z danego materiału, sposobem pomiaru opanowania materiału będzie liczba osób poprawnie odnoszących się do omawianych wcześniej kwestii na lekcji. Nie jest ważne, jaki cel obierzesz, pamiętaj, aby był on kwantyfikowalny. Tylko w ten sposób będziesz mógł/mogła stwierdzić, że dana dyskusja miała sens.

POLECAMY

Do planowania dyskusji na pewno przyda się dobry plan realizacji celów:
Cel Sposób zmierzenia celu Realizacja celu (tak/nie)
     
     
     
  • Kontrakt

Dużo się słyszy o zawieraniu z uczniami kontraktu na początku roku szkolnego. Ustalamy zasady, według których będziemy pracować na wszystkich zajęciach. Spisujemy je na plakacie i… zapominamy o nich po paru tygodniach. Dlatego jeżeli chcesz przygotować panel dyskusyjny na zajęciach, kontrakt opracuj z uczniami na tej samej lekcji albo lekcję wcześniej. 
 

Jakie zasady powinien zawierać taki „dyskusyjny kontrakt”?
#1     Każdy ma prawo do głosu.
#2    Im więcej pomysłów, tym lepiej.
#3     Jedna osoba mówi, inne słuchają.
#4     Szanuj zdanie innych.
#5     Bądź tolerancyjny.
#6     Nie mów podniesionym tonem.

W trakcie przebiegu samej dyskusji kontrakt pozwoli Ci na egzekwowanie zasad podczas panelu dyskusyjnego. Najlepiej, aby kontrakt wisiał w widocznym miejscu. W razie potrzeby i sytuacji awaryjnych podczas polemiki wskazuj na spisane przez grupę zasady. 

  • Sala

Choć to najbardziej prozaiczne, przygotowanie sali jest kluczowe. Bez wywietrzenia sali, nie może być mowy o udanej dyskusji. Warto również pomyśleć o wcześniejszym ustawieniu ławek. Rozstawienie wykładowe zdecydowanie zniechęca uczestników do aktywnego udziału w panelu dyskusyjnym. Aby tego uniknąć, masz kilka możliwości, zależnie od tego, czy chcesz, aby uczniowie wypowiadali się indywidualnie, czy pracowali w grupach. Możesz ustawić ławki w literę „U”, porozstawiać same krzesełka w literę „O” albo podzielić uczestników na grupy czteroosobowe, zestawiając ławki ze sobą. 
W trakcie dyskusji 

  • Znajdź sposób na każdego

Każdy z nas jest inny, a widać to najlepiej podczas zajęć dyskusyjnych. Wśród naszych uczestników znajdą się „gaduły”, osoby wiecznie niezadowolone oraz osoby skryte. Po to, aby lekcja dyskusyjna miała sens, masz przed sobą trudne zadanie, aby zmotywować każdego z uczestników do działania i słuchania siebie nawzajem. Jak to zrobić? Najpierw obserwuj uważnie, jak toczy się dyskusja – w ten sposób rozpoznasz typy uczestników. Wiesz już, kto jest kto? To pochwal „gadułę” za jego wkład w dyskusję i zaangażuj w inne klasowe aktywności, żeby czuł się przydatny. Poproś go, aby motywował innych do zaangażowania w rozmowę. Sposób na malkontenta? Nie zmuszaj go na siłę do zabrania głosu, ale doceniaj każdą jedną wypowiedź. Proś go o działania na rzecz klasy w trakcie panelu dyskusyjnego, mogą to być – na przykład – kwestie organizacyjne. Co zrobić z osobami, które są z natury ciche i nieśmiałe? Nawiąż z nimi lepszy kontakt podczas przerw. Na zajęciach zachęcaj do udziału w dyskusji i chwal ciekawe wypowiedzi na forum grupowym. W ten sposób osoby nieśmiałe poczują się dowartościowane. 

  • Spisuj złote myśli zespołu

W trakcie dyskusji niezwykle ważne jest spisywanie wszystkich najważniejszych elementów dyskusji. Z pomocą przyjdzie tablica lub flipchart. Taka praktyka jest przydatna do wielu rzeczy. Przede wszystkim unikniemy powielania i powtarzania. Najważniejszym powodem jednak, dla którego warto na bieżąco notować najistotniejsze wypowiedzi, jest fakt, że zapiski będą stanowiły punkt wyjściowy do zespołowego podsumowania i wyciągnięcia wniosków z ćwiczenia, jakim jest udział w dyskusji. Jeżeli notujesz na flipcharcie i dysponujesz odpowiednim miejscem, wyeksponuj notatki z dyskusji w sali lekcyjnej – dzięki temu lekcja dyskusyjna zostanie z pewnością na długo w pamięci uczniów. 

  • Dyskusja, nie spór

Może się tak zdarzyć, że dyskutanci będą mieli odmienne opinie na dany temat. Niezależnie od wieku uczestników różnica poglądów może doprowadzić do konfliktu i nieprzyjemnej wymiany zdań. To pole do działania dla nauczyciela, który ma załagodzić spór i zachęcić do dalszej dyskusji. Jak się do tego zabrać? Wysłuchaj uważnie argumentów obu str...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy