Dołącz do czytelników
Brak wyników

Five o'clock

4 października 2019

NR 13 (Październik 2019)

Podyskutujmy o dyskusji

0 636

„Teraz wszyscy słuchają”, „Nie gadaj” – czy takie polecenia nie przypominają Wam czasów szkolnych? W dobie dydaktycznej rewolucji zdanie: „Dzieci i ryby głosu nie mają” odchodzi do lamusa. Nowoczesne nauczanie stawia na sztukę dyskusji na każdym etapie edukacyjnym. Cel jest jeden: czerpanie korzyści z wymiany poglądów. Oto kilka rad dla każdego nauczyciela, który chce, aby dyskusja na zajęciach nie była jedynie kolejnym punktem do zrealizowania na lekcji.

Przed dyskusją

  • Cel

Najważniejszą rzeczą, którą musisz określić przed dyskusją, jest jej cel. Nie musi być jeden, postaraj się jednak skupić na kwestiach najważniejszych. Pamiętaj, aby cel był mierzalny. Co to oznacza? Jeżeli Twoim celem jest zmotywowanie uczniów do wyrażania swoich poglądów, sposobem zmierzenia osiągnięcia celu będzie liczba osób, które wzięły udział w dyskusji. Natomiast jeżeli chciał(a)byś sprawdzić wiedzę swoich uczniów z danego materiału, sposobem pomiaru opanowania materiału będzie liczba osób poprawnie odnoszących się do omawianych wcześniej kwestii na lekcji. Nie jest ważne, jaki cel obierzesz, pamiętaj, aby był on kwantyfikowalny. Tylko w ten sposób będziesz mógł/mogła stwierdzić, że dana dyskusja miała sens.

POLECAMY

Do planowania dyskusji na pewno przyda się dobry plan realizacji celów:
Cel Sposób zmierzenia celu Realizacja celu (tak/nie)
     
     
     
  • Kontrakt

Dużo się słyszy o zawieraniu z uczniami kontraktu na początku roku szkolnego. Ustalamy zasady, według których będziemy pracować na wszystkich zajęciach. Spisujemy je na plakacie i… zapominamy o nich po paru tygodniach. Dlatego jeżeli chcesz przygotować panel dyskusyjny na zajęciach, kontrakt opracuj z uczniami na tej samej lekcji albo lekcję wcześniej. 
 

Jakie zasady powinien zawierać taki „dyskusyjny kontrakt”?
#1     Każdy ma prawo do głosu.
#2    Im więcej pomysłów, tym lepiej.
#3     Jedna osoba mówi, inne słuchają.
#4     Szanuj zdanie innych.
#5     Bądź tolerancyjny.
#6     Nie mów podniesionym tonem.

W trakcie przebiegu samej dyskusji kontrakt pozwoli Ci na egzekwowanie zasad podczas panelu dyskusyjnego. Najlepiej, aby kontrakt wisiał w widocznym miejscu. W razie potrzeby i sytuacji awaryjnych podczas polemiki wskazuj na spisane przez grupę zasady. 

  • Sala

Choć to najbardziej prozaiczne, przygotowanie sali jest kluczowe. Bez wywietrzenia sali, nie może być mowy o udanej dyskusji. Warto również pomyśleć o wcześniejszym ustawieniu ławek. Rozstawienie wykładowe zdecydowanie zniechęca uczestników do aktywnego udziału w panelu dyskusyjnym. Aby tego uniknąć, masz kilka możliwości, zależnie od tego, czy chcesz, aby uczniowie wypowiadali się indywidualnie, czy pracowali w grupach. Możesz ustawić ławki w literę „U”, porozstawiać same krzesełka w literę „O” albo podzielić uczestników na grupy czteroosobowe, zestawiając ławki ze sobą. 
W trakcie dyskusji 

  • Znajdź sposób na każdego

Każdy z nas jest inny, a widać to najlepiej podczas zajęć dyskusyjnych. Wśród naszych uczestników znajdą się „gaduły”, osoby wiecznie niezadowolone oraz osoby skryte. Po to, aby lekcja dyskusyjna miała sens, masz przed sobą trudne zadanie, aby zmotywować każdego z uczestników do działania i...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy