Dołącz do czytelników
Brak wyników

Five o'clock , Otwarty dostęp

21 sierpnia 2018

NR 6 (Sierpień 2018)

Questions anyone?

0 932

Kto zadaje najwięcej pytań? Takie właśnie pytanie zadałem w swoich grupach i prawdę mówiąc, ucieszyła mnie bardzo różnorodność odpowiedzi, jakie otrzymałem.Okazuje się, że najwięcej pytań zadają: policjanci, lekarze, dzieci, nauczyciele, dziennikarze, rodzice, naukowcy oraz mechanicy samochodowi (!). Jak to wykorzystać?

Bez pytania ciężko mi zacząć jakikolwiek temat, bo pytania prowokują. Mogą prowokować w małym stopniu: „Jak minął Wam weekend?”, „Co przedstawia ilustracja?”. Albo w dużym: „Czy i w jaki sposób można karać dzieci?”. Pytania zachęcają do interakcji i, co ważniejsze, do komunikacji. 
Na moich zajęciach pytania pojawiają się bardzo często i równie często pełnią kluczową rolę w grach i zabawach językowych, a wszystko dzięki właściwemu kontekstowi. Dobrze postawione pytania oparte o solidnie zbudowany kontekst mogą zapewnić uczniom nie tylko sporą dawkę języka, ale i dobrą zabawę. A oto sześć pomysłów, jak postawić właściwe pytania.

POLECAMY

TALK SHOW

W moich grupach regularnie organizujemy talk show „Porozmawiaj z Mariuszem.” Wygląda może bardziej jak konferencja prasowa, ale nazwa talk show pozwala uczniom wcielić się w swoje role z zaangażowaniem. Często goszczę tych samych celebrytów w różnych wcielaniach, jednak każda impersonacja stoi na wysokim poziomie zaangażowania mimiki, modulacji głosu, jak i gestykulacji.
Do zorganizowania potrzebne są: 

  • mikrofon lub jego substytut, np. w postaci markera; 
  • krzesło „gwiazdy” (koniecznie musi to być krzesło nauczyciela – z jakiegoś powodu jest to przedmiot magiczny, na którym każdy chce usiąść).

Cel: ćwiczenie, powtórzenie, utrwalenie niemal każdej konstrukcji czy czasu: Have got, Can, Past Simple, Present Perfect.
Przedział wiekowy: 6–13 l., odpowiednio zorganizowane sprawdzi się też w nieco dojrzalszych grupach.
Przebieg: spośród uczniów wybieramy „gwiazdę” i sadzamy ją na krześle nauczyciela, pozostali uczniowie wcielają się w rolę dziennikarzy – ich zadaniem jest zadać pytania wykorzystujące daną konstrukcję/czas. Mogą to być pytania wcześniej przygotowane przez nauczyciela, pytania z książki albo te napisane przez uczniów. 
Ważne! Dziennikarze muszą słuchać się nawzajem i, jeśli to możliwe, robić notatki z wywiadu. Na koniec powinni krótko zrelacjonować, co opowiedziała gwiazda – dzięki temu będą też uważnie słuchać. „Gwiazdę” wymieniamy i zaczynamy zabawę od początku. 
Wcielenie się w ulubionego celebrytę? Bomba i prestiż. Dziennikarską rolę uczniowie też biorą na poważnie i starają się wypaść jak najlepiej, szczególnie, kiedy bardzo chcą zadać jakieś pytanie. 

KLASOPEDIA

Kiedy skończy się już talk show i pytania z showbizu zostaną zadane, wypada znaleźć program o świecie z naukowcami w rolach głównych, odkrywającymi kolejne tajniki ciała ludzkiego lub badającymi obszary planety, których ludzkie oko jeszcze nie widziało. W tej zabawie nie wysyłamy zapytań do wyszukiwarki i nie klikamy w kolejne hyperlinki. Nie! Tutaj – poza zastrzykiem językowym – uczniowie stają się naukowcami, rozmawiają i zadają właściwe pytania, które doprowadzają ich do celu szybciej niż wielogodzinne wpatrywanie się w ekran.
Do zorganizowania potrzebne są:

  • pytania przygotowane wcześniej przez nauczyciela (najlepiej, żeby dotyczyły jednego z głównych działów: nauka, zdrowie, środowisko, dom).

Cel: powtórzenie słownictwa, które można zawrzeć w ćwiczeniach: zaimki pytające, strona bierna.
Przedział wiekowy: 8–99+ l., właściwie im starsi uczniowie, tym bardziej zróżnicowaną tematykę można przyporządkować do każdego uczestnika zabawy.
Przebieg: wszyscy uczniowie otrzymują kartki z listą pytań, na które muszą znaleźć odpowiedź. Ponad to każdy dostaje odpowiedź na jedno pytanie z listy, którą musi przekazać innym. Uczniowie szukają odpowiedzi na pytania znajdujące się na liście, pytając innych uczestników zabawy, ale mogą udzielić odpowiedzi tylko na ten temat, od którego są ekspertami. W pozostałych przypadkach muszą odesłać osobę poszukującą do właściwego naukowca. Do ukończenia zadania potrzebne jest zebranie wszystkich odpowiedzi przez całą grupę.
Urozmaicenia: zamiast gotowych pytań można poprosić uczniów o ułożenie pytań z rozsypanki wyrazowej.
Zabawa zapewnia dużo ruchu i zmusza do tego, by każdy porozmawiał z każdym. Co więcej, nie da się uchronić od mówienia. Bez zaangażowania wszystkich ukończenie zadania jest niemożliwe, dlatego czasem warto wspomóc niektórych uczniów, tworząc pary naukowców.

FIND SOMEBODY WHO

Klasyka gatunku z małym twistem. Od zawsze fascynował mnie fenomen Gdzie jest Wally. Szukałem go zawzięcie w historiach z komiksów, jak i w tych nadawanych na kablówce, ale dużo więcej zabawy dawało mi znalezienie innych postaci umieszczonych na ilustracjach. Ćwiczenia typu Find Somebody Who są zazwyczaj dostępne do odkserowania w materiałach nauczycielskich i nie pozwalają na wiele zmian. „Znajdź kogoś, kto: nie je fasolki; ma w kranie ciepłą wodę zamiast zimnej…” itd. Dużo większa zabawa jest wtedy, kiedy pozwolimy naszym uczniom na odnalezienie osoby, którą to...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy