Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty anglistyki

14 czerwca 2022

NR 29 (Czerwiec 2022)

Summer vibes, czyli wakacyjne klimaty na kursach językowych

0 197

Wakacje to dla wielu biznesów językowych sezon ogórkowy. Letnia aura zachęca raczej do odpoczynku niż do nauki. Ostatnio jednak coraz więcej szkół oferuje kursy całoroczne, które nie przewidują dwumiesięcznej przerwy wakacyjnej, a co najwyżej w wybrane tygodnie. Pojawiają się także oferty mniej lub bardziej intensywnych kursów letnich. Te brzmią zachęcająco szczególnie dla tych klientów, którzy od września do czerwca nie są w stanie wcisnąć w swoją codzienność kolejnego zobowiązania, czyli regularnych lekcji języka obcego dla siebie lub dla swojej pociechy.

Niektórzy klienci mogą być zainteresowani zajęciami wakacyjnymi, chcąc uniknąć długiej przerwy od kontaktu z językiem, albo mogą potrzebować go podszkolić przed zagranicznymi wyjazdami. Dla jeszcze innych to czas na nadrobienie zaległości szkolnych. Ofertę sezonową warto zatem mieć, a my podpowiadamy dzisiaj, co można zaplanować na letnie zajęcia językowe dla różnych grup wiekowych.

POLECAMY

Travel English

Latem świetnie sprawdza się motyw „angielskiego w podróży”. Wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo poza granicami naszego kraju, a takie poczucie daje niewątpliwie umiejętność dogadania się. W zależności od liczby spotkań, które przewiduje wasz kurs, wybierzcie tematy podróżnicze, a następnie na każdych zajęciach realizujcie jedno praktyczne zagadnienie. 

Waszym dorosłym kursantom, ale także nastolatkom, z pewnością przydadzą się słownictwo i zwroty związane z podróżą samolotem, czyli dialogi na lotnisku i na pokładzie. Warto przećwiczyć rozmowy w sklepie, restauracji i kawiarni, kupowanie biletów wstępu oraz pytanie o drogę i miejskie oznaczenia, dzięki temu łatwiej będzie poruszać się ulicami miast oraz korzystać z map i przewodników. Nie zapomnijcie również o komunikacji w hotelu. 

Pamiętajcie, że lista przydatnych zwrotów to jedno, ale dopiero przećwiczenie ich w sytuacji komunikacyjnej doda uczniom pewności siebie. Zachęcamy zatem do odgrywania scenek oraz utrwalania zagadnień tematycznych podczas ćwiczeń w parach. Wcielając się w role recepcjonisty, sprzedawcy czy stewarda, możecie mówić do swoich kursantów w różnym tempie i z różnymi akcentami, co przygotuje ich jeszcze lepiej do komunikacji po angielsku nie tylko z native speak­erami, a na Wasze zajęcia wprowadzi odrobinę humoru i wakacyjnego luzu. Warto zainwestować kilkadziesiąt złotych i dokupić do swojej szkolnej biblioteczki angielskie rozmówki i popularne obecnie „samouczki” o tematyce wakacyjno-podróżniczej, które mogą stanowić bardzo praktyczną bazę waszego kursu. Jeżeli dodacie do tego role-plays, urozmaicicie materiałami audio i wideo (a tych w konwencji Travel English jest do wyboru, do koloru, w formie zarówno nagranych scenek sytuacyjnych, jak i ciekawych vlogów czy podcastów podróżniczych z przeróżnych zakątków świata), a do tego zadbacie o wakacyjną atmosferę, serwując na przykład orzeźwiającą lemoniadę (warto podpowiedzieć właścicielowi szkoły), Wasz kurs będzie PPP: praktyczny, przyjemny i prosty w przygotowaniu, a na tym również nam zależy.

Summer fun

Jeżeli prowadzicie kursy dla dzieci, to w okresie letnim świetnie sprawdzi się nauka słownictwa i zwrotów związanych z aktywnościami wakacyjnymi, akcesoriami plażowymi, a także miniscenki i dialogi hotelowe, które przygotują podopiecznych do prostych rozmów z rówieśnikami, których mogą spotkać podczas zagranicznych podróży. Czasami oczekiwania rodziców są ogromne i chcieliby, aby ich pociechy były w stanie komunikować się w recepcji, restauracji czy na lotnisku, warto jednak te oczekiwania urealnić. Skupcie się na sytuacjach komunikacyjnych bliskich dzieciom, czyli dialogach przy basenie, na plaży, podczas hotelowych zabaw i animacji… 

Tematy, które możecie zaplanować na zajęcia z dziećmi przedszkolnymi i szkolnymi, to na przykład nazwy przedmiotów przydatnych na basenie i na plaży, tak aby mogły powiedzieć, czym się lubią bawić, jakie akcesoria mają, a także „podpowiedzieć” rodzicom, co znaczy beach towel, beach bed czy beach umbrella. Do tego przydadzą Wam się karty obrazkowe, z którymi można przeprowadzić dziesiątki gier i zabaw ułatwiających przyswojenie słownictwa. Świetnie sprawdzi się także opisywanie wakacyjnych ilustracji, dzięki którym możemy przećwiczyć nazwy miejsc i czynności, mówienie o swoich upodobaniach, preferencjach oraz umiejętnościach, a nawet zapraszanie do wspólnej zabawy czy na wycieczki. Najmłodszym z pewnością spodobają się wszelkie gadżety, a zatem wspólne pakowanie walizki będzie strzałem w dziesiątkę i doskonałą okazją do nauczenia się nazw letnich ubrań, przyborów higienicznych, a może również zabawek i gadżetów. Przy okazji możecie podawać sobie różne przedmioty, ucząc się próśb i podziękowań, powtarzać kolory, liczebniki, a nawet przyimki miejsca. A dla maluchów, jeżeli one również spędzać będą z Wami wakacje, świetną tematyką będą morskie zwierzęta lub pirackie przygody.

Imaginary journey

Jeżeli przyjdzie Wam prowadzić kursy letnie dla młodzieży, warto znaleźć równowagę między praktycznymi aspektami, czyli przygotowaniem do komunikacji podczas podróży zagranicznych, a wakacyjną zabawą językiem angielskim. Świetnie sprawdzi się motyw podróży palcem po mapie w postaci kursu tematycznego, podczas którego przeniesiecie się do konkretnego anglojęzycznego miejsca, czyli na przykład Nowego Jorku, Londynu czy Sydney, i tam „spędzicie” wakacje, uczą...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy