Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty anglistyki

14 czerwca 2022

NR 29 (Czerwiec 2022)

Summer vibes, czyli wakacyjne klimaty na kursach językowych

0 275

Wakacje to dla wielu biznesów językowych sezon ogórkowy. Letnia aura zachęca raczej do odpoczynku niż do nauki. Ostatnio jednak coraz więcej szkół oferuje kursy całoroczne, które nie przewidują dwumiesięcznej przerwy wakacyjnej, a co najwyżej w wybrane tygodnie. Pojawiają się także oferty mniej lub bardziej intensywnych kursów letnich. Te brzmią zachęcająco szczególnie dla tych klientów, którzy od września do czerwca nie są w stanie wcisnąć w swoją codzienność kolejnego zobowiązania, czyli regularnych lekcji języka obcego dla siebie lub dla swojej pociechy.

Niektórzy klienci mogą być zainteresowani zajęciami wakacyjnymi, chcąc uniknąć długiej przerwy od kontaktu z językiem, albo mogą potrzebować go podszkolić przed zagranicznymi wyjazdami. Dla jeszcze innych to czas na nadrobienie zaległości szkolnych. Ofertę sezonową warto zatem mieć, a my podpowiadamy dzisiaj, co można zaplanować na letnie zajęcia językowe dla różnych grup wiekowych.

POLECAMY

Travel English

Latem świetnie sprawdza się motyw „angielskiego w podróży”. Wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo poza granicami naszego kraju, a takie poczucie daje niewątpliwie umiejętność dogadania się. W zależności od liczby spotkań, które przewiduje wasz kurs, wybierzcie tematy podróżnicze, a następnie na każdych zajęciach realizujcie jedno praktyczne zagadnienie. 

Waszym dorosłym kursantom, ale także nastolatkom, z pewnością przydadzą się słownictwo i zwroty związane z podróżą samolotem, czyli dialogi na lotnisku i na pokładzie. Warto przećwiczyć rozmowy w sklepie, restauracji i kawiarni, kupowanie biletów wstępu oraz pytanie o drogę i miejskie oznaczenia, dzięki temu łatwiej będzie poruszać się ulicami miast oraz korzystać z map i przewodników. Nie zapomnijcie również o komunikacji w hotelu. 

Pamiętajcie, że lista przydatnych zwrotów to jedno, ale dopiero przećwiczenie ich w sytuacji komunikacyjnej doda uczniom pewności siebie. Zachęcamy zatem do odgrywania scenek oraz utrwalania zagadnień tematycznych podczas ćwiczeń w parach. Wcielając się w role recepcjonisty, sprzedawcy czy stewarda, możecie mówić do swoich kursantów w różnym tempie i z różnymi akcentami, co przygotuje ich jeszcze lepiej do komunikacji po angielsku nie tylko z native speak­erami, a na Wasze zajęcia wprowadzi odrobinę humoru i wakacyjnego luzu. Warto zainwestować kilkadziesiąt złotych i dokupić do swojej szkolnej biblioteczki angielskie rozmówki i popularne obecnie „samouczki” o tematyce wakacyjno-podróżniczej, które mogą stanowić bardzo praktyczną bazę waszego kursu. Jeżeli dodacie do tego role-plays, urozmaicicie materiałami audio i wideo (a tych w konwencji Travel English jest do wyboru, do koloru, w formie zarówno nagranych scenek sytuacyjnych, jak i ciekawych vlogów czy podcastów podróżniczych z przeróżnych zakątków świata), a do tego zadbacie o wakacyjną atmosferę, serwując na przykład orzeźwiającą lemoniadę (warto podpowiedzieć właścicielowi szkoły), Wasz kurs będzie PPP: praktyczny, przyjemny i prosty w przygotowaniu, a na tym również nam zależy.

Summer fun

Jeżeli prowadzicie kursy dla dzieci, to w okresie letnim świetnie sprawdzi się nauka słownictwa i zwrotów związanych z aktywnościami wakacyjnymi, akcesoriami plażowymi, a także miniscenki i dialogi hotelowe, które przygotują podopiecznych do prostych rozmów z rówieśnikami, których mogą spotkać podczas zagranicznych podróży. Czasami oczekiwania rodziców są ogromne i chcieliby, aby ich pocie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy