Każdy nauczyciel języka obcego od czasu do czasu organizuje tzw. lekcje okolicznościowe. Inspiracją do ich przygotowania są najczęściej święta celebrowane na danym obszarze językowym oraz tradycje i zwyczaje jego mieszkańców. Takie kulturowe lekcje to fantastyczna okazja do tego, aby podzielić się z uczniami ciekawostkami dotyczącymi życia i sposobów świętowania w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Australii. Są one także pretekstem do zmotywowania podopiecznych do nauki języka, dzięki któremu pewnego dnia będą mogli swobodnie komunikować się z obcokrajowcami, dzielić się podobieństwami i różnicami kulturowymi, wymieniać się informacjami oraz nawiązywać międzykulturowe znajomości.
Oto kilka pomysłów na przemycenie elementów kulturowych do naszych zajęć językowych na co dzień, a nie tylko od święta.
POLECAMY
1. Welcome to our classroom!
Informacji kulturowych najlepiej szukać u źródła. Zachęcamy do znalezienia anglojęzycznego gościa, który będzie cyklicznie odwiedzał was i waszych uczniów podczas lekcji oraz opowiadał o życiu w swoim kraju. Jeśli chcecie, by ktoś rzeczywiście pojawił się w waszej sali, możecie szukać kontaktów w uniwersyteckich organizacjach zrzeszających studentów z różnych krajów. Innym sposobem na „żywe” lekcje kulturowe są spotkania online, które dużo łatwiej zorganizować. Obcokrajowcy studiujący w Polsce często biorą udział w takich projektach w ramach wolontariatu. Warto też nawiązać kontakt z anglojęzycznymi blogerami, którzy uczą języka w sieci, np. publikując filmiki edukacyjne na YouTube. Taki kontakt z native speakerem urozmaici wasze zajęcia i okaże się dla uczniów bardzo motywujący, gdyż pozwoli im przetestować swoje umiejętności językowe w praktyce dzięki autentycznej komunikacji.
2. What a wonderful world!
Jeżeli poszukujecie materiałów na zajęcia kulturowe, polecamy wam anglojęzyczne źródła z nagraniami autentycznych rozmów, z filmami oraz fragmentami książek. W podręcznikach i na stronach internetowych dla anglistów znajdziecie wiele scenariuszy zajęć i gotowych materiałów z cyklu culture spot. Warto jednak od czasu do czasu przeczytać z uczniami prawdziwy artykuł, obejrzeć fragment programu, filmu lub serialu, który nie jest uproszczoną wersją przygotowaną specjalnie dla uczących się języka. Wasi uczniowie z pewnością sobie z nimi poradzą (z drobną pomocą), a satysfakcja będzie ogromna. Świetnym źródłem informacji kulturowych są blogi tematyczne. Warto również zaangażować uczniów w poszukiwanie anglojęzycznych ciekawostek na dany temat, a następnie dzielenie się z kolegami i koleżankami zdobytymi informacjami w formie prezentacji lub relacji, np. w mediach społecznościowych. W ten sposób można wspólnie przygotować ciekawe zajęcia o świętach i tradycjach, ale także o życiu codziennym mieszkańców krajów anglojęzycznych lub o miejscach wartych odwiedzenia. Narzędziem godnym uwagi są kamery internetowe, dzięki którym możemy podejrzeć różne zakątki świata w czasie rzeczywistym, aby porozmawiać po angielsku o tym, co dzieje się w danym momencie w wybranym miejscu, a ponadto wciąż rozwijająca się technologia VR. Na YouTube znajdziecie wiele filmików w formie vi...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!