Dołącz do czytelników
Brak wyników

Five o'clock

24 lutego 2021

NR 21 (Luty 2021)

Wingardium Leviosa! Jak wykorzystać serię filmów o Harrym Potterze i uczniów tak, by rozwijali swoje umiejętności komunikacyjne?

0 545

Wykorzystanie nowoczesnych technologii daje nauczycielom języka angielskiego nieograniczone możliwości w doborze materiałów edukacyjnych. Kryteria doboru materiału są różne, jednak na pewno jednym z najważniejszych jest to, żeby był zgodny z podstawą programową, ale też z zainteresowaniami naszych uczniów, tak by uczyli się, doskonale bawiąc jednocześnie. 

Kiedy jako osoba dorosła zaczęłam oglądać filmy anglojęzyczne bez lektora, tak naprawdę dopiero wtedy dostrzegłam, że mimowolnie zaczęłam w pełni korzystać z języka; zaczęłam używać ciekawych kolokacji, doskonaląc jednocześnie akcent i wymowę.

POLECAMY

Obserwowanie perypetii bohaterów ulubionych filmów zwiększyło także moje umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Postanowiłam własne doświadczenia wykorzystać w sali lekcyjnej i zaprosić moich podopiecznych do nauki języka angielskiego z wykorzystaniem scenek z dialogami z ich ulubionych filmów. 

Mój wybór padł na serię filmów o Harrym Potterze. Bohatera tej niezwykłej serii poznałam około dwudziestu lat temu, kiedy to moi pierwsi wychowankowie nie rozstawali się ze swoimi egzemplarzami powieści o młodym czarodzieju na przerwach. Ponad dwie dekady później stwierdzam, że popularność Harrego Pottera nie zmniejszyła się, wręcz przeciwnie, po książki opowiadające o jego losach sięgają kolejne pokolenia uczniów i uczennic. To właśnie zachęciło mnie do eksplorowania Internetu, by wykorzystać filmy o Harrym Potterze na lekcjach języka angielskiego. 

Oczywiście każdy z nas, anglistów, może sam przygotować materiał, z którego będzie korzystać podczas lekcji, wystarczy znaleźć odpowiedni fragment filmu z interesującym nas dialogiem, dzięki któremu młodzież rozwinie swoje kompetencje językowe. Co więcej, możemy skorzystać z bezpłatnych narzędzi, aby taki fragment filmu odpowiednio przyciąć, dołączyć pytania nauczyciela, zarówno otwarte, jak i zamknięte. Takim narzędziem na pewno jest Edpuzzle: https://edpuzzle.com/1

Jest to narzędzie intuicyjne, proste w obsłudze: po założeniu konta należy zaznaczyć, że jest to konto nauczyciela, dodać szkołę i można zaczynać pracę. Narzędzie samo podpowiada, gdzie możemy szukać inspirujących filmików edukacyjnych, aby przygotować z nich różne formy aktywności dla naszych uczniów: YouTube, Khan Academy, National Geografic, TED talks, Veritasium, Numberphile, Crash Course. Klikając na My content, a następnie wpisując interesującą nas frazę w Search content możemy znaleźć materiał przygotowany przez użytkowników Edpuzzle, którzy efektami swojej pracy postanowili podzielić się z innymi edukatorami. 

Właśnie w ten sposób znalazłam opracowane sceny filmów z serii o Harrym Potterze z dodanymi pytaniami wielokrotnego wyboru. Ćwiczenie doskonali umieję...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy