Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty anglistyki

10 kwietnia 2019

NR 10 (Kwiecień 2019)

Dodatki do przeglądarki w pracy nauczyciela

0 490

Jak często zdarza się, że szukasz czegoś w swoich zasobach internetowych i masz z tym trudność? Czy zdarza się, że tracisz czas na wyszukanie informacji, których potem zapominasz zapisać? Może warto skorzystać z dodatków mogących usprawnić i przyspieszyć Twoją pracę czy przygotowanie do kolejnych lekcji?

Dlaczego to takie ważne? Coraz częściej nauczycielskie materiały organizuje i przechowywuje się w laptopie. Materiały pozyskiwane online są coraz częściej używane przez nauczycieli w przygotowaniu do lekcji. W sieci można znaleźć wiele inspirujących treści, a Twoja przeglądarka Chrome może Ci w tym pomóc.

POLECAMY

Co może pomóc nauczycielom w szybszym przygotowaniu do pracy?

Jedną z propozycji jest tabelka poniżej – to propozycja do zebrania wiedzy do dalszej pracy z różnymi dodatkami. Możesz podobną narysować, a potem przetestować różne rozszerzenia, dodając do nich swój opis. Jeśli zrobisz to i zachowasz notatki, będzie to cenne i pomocne w Twojej pracy.
 

Tab. 1. Planowanie korzystania z dodatków
Dodatek Nazwa Plusy Minusy Notatki Przydatność
nr 1          
nr 2          
nr 3          
...          Jakie są główne korzyści używania dodatków?

 1. Różne kategorie – jeśli lubisz przeglądać różne zasoby internetowe, to znajdziesz tam odpowiednie narzędzia dla siebie. Z bazy dodatków możesz wybrać te działające offline, od Google, bezpłatne, dostępne na Androida, obsługujące Dysk Google.
 2. Cena – istnieje bardzo wiele bezpłatnych rozwiązań, które pomagają szybciej przygotować się do pracy w szkole i zebrać potrzebne wiadomości. 
 3. Dostęp – wiele z nich jest dostępnych nie tylko na przeglądarkę Chrome, ale także na Androida. Znaczenie ułatwia to pracę i powoduje, że możesz korzystać z narzędzia także za pośrednictwem swojego smartphone’a.
   

Jakie są wady używania dodatków?

 1. Wiele różnych narzędzi – może są osoby, dla których to korzyść, jednak dla większości z nas zbyt duży wybór utrudnia działania. Można korzystać z filtrów wyszukiwania, jednak tych dodatków jest dużo, a ich opis potrafi być różny. Czasem dopiero po zainstalowaniu może się okazać, że dana funkcja nie działa tak samo jak w opisie. Na szczęście bardzo łatwo taki dodatek usunąć.
 2. Wybór – trudno wybrać najlepsze. Nawet gdy już znajdziesz interesującą Cię kategorię, ciągle pozostaje wiele podobnych typów. Po przeczytaniu opisu i zapoznaniu się z przykładowymi materiałami łatwiej możesz podjąć decyzję o pobraniu danego dodatku. 
 3. Aktualizacja – nie są aktualizowane w tym samym czasie. Dlatego tak ważne przed pobraniem jest przeczytanie opisu i decyzja, czy interesuje Cię dana data ulepszenia dodatku. Im częściej aktualizowany – tym szanse na lepsze działanie są większe.  

Przegląd interesujących dodatków do Chrome

Przygotowana lista nie jest zamknięta, ponieważ ciągle mogą pojawiać się różne rozwiązania, które będą godne polecenia. Wśród opisanych znajdują się rozszerzenia pomocne przy zapisywaniu informacji, przygotowaniu screenów, wzmacnianiu koncentracji, organizacji linków i nie tylko. Zapraszam do zapoznania się z propozycją kilkunastu interesujących rozszerzeń. 

Wyzwanie: Jak przygotować szybki screenshot?
Rozwiązanie: Awesome Screenshot 

Ile razy zdarzyło się, że na ekranie pojawiała się jakaś zawartość lub inspiracja do wykorzystania z uczniami, ale potem nie było możliwości jej zapisu? W takiej sytuacji na pomoc przyjdzie ten dodatek. Pozwoli Ci w prosty sposób przechwycić zawartość ekranu i nie tylko. Możesz dowolnie wycinać, wklejać zawartość, dodawać strzałki, kolory, podkreślać najważniejsze treści. Po zainstalowaniu dodatku znajduje się w prawym, górnym rogu przeglądarki. Wystarczy na niego kliknąć, aby rozwinąć menu i wybrać dogodne opcje. 
Podobne dodatki: 

 • Full Page Screen Capture.


Wyzwanie: Jak posłuchać tekstu ze strony internetowej? 
Rozwiązanie: SpeakIt

Jeśli chcesz przeczytać wartościowy artykuł ze strony, ale Twoje oczy są już zmęczone, możesz go posłuchać. Z pomocą przyjdzie dodatek SpeakIt. Po zainstalowaniu pojawia się w prawym, górnym roku jako symbol głośnika. Przy instalacji dodatku możesz wybrać jak szybko ma być czytany tekst oraz jaki ma być silnik mowy. Domyślenie jest to SpeakIt, choć możemy też wybrać taki od Google. Jak go używać? Po wejściu na interesującą Cię stronę zaznacz część do czytania i kliknij przycisk głośnika. Można z niej korzystać na dwa sposoby. Wybierając z menu górnego przeglądarki lub szybciej, po zaznaczeniu fragmentu tekstu kliknij prawy przycisk myszki i pojawi się opcja „speak it”. 
Podobne dodatki:

 • click2speech
 • Select and Speak – Text to Speech
 • Text to speech that brings productivity


Wyzwanie: Jak pamiętać o swoim celu w natłoku obowiązków?
Rozwiązanie: Momentum 

Ile razy zdarzało się, że chciałeś zrobić tyle różnych rzeczy i miałeś tyle planów. A potem wystarczyło przejście na kilka stron internetowych… i czas uciekał bardzo szybko. Zamiast zastanawiać się, jak ograniczyć korzystanie z zasobów internetowych, lepiej pomyśl, co możesz zrobić, aby bardziej się koncentrować na ważnych zadaniach? Dodatek Momentum powstał dla Ciebie, ponieważ z jego pomocą możesz wpisać swój cel na dany dzień i cały czas o nim pamiętać. Momentum będzie pojawiało się jako Twoja strona domyślna po uruchomieniu przeglądarki. Zobaczysz na niej także informacje o pogodzie w Twoim miejsce (jeśli pozwolisz na dostęp do lokalizacji). Codziennie czeka na Ciebie piękny widok oraz cytat motywacyjny. Jeśli wpiszesz swoje imię, to dodatek będzie Cię nim witał po otworzeniu przeglądarki. 


Wyzwanie: Jak skoncentrować się na swoim zadaniu przez dłuższy czas?
Rozwiązanie: Forest: stay focused, be present

Jeśli chcesz się skupić na konkretnej czynności czy szukaniu materiałów dla uczniów, posadź drzewo. Jaki to może mieć sens? Aplikacja pozwala na koncentrację na pracy w blokach po 25 minut. Wystarczy ją dodać do przeglądarki. Po kliknięciu w przycisk „start” widzisz małą sadzonkę drzewka i jeśli skupisz się na danym zadaniu przez 25 minut, to drzewko urośnie. Możesz w łatwy sposób sprawdzać, ile czasu Ci zostało do końca zadania, przez kliknięcie w ikonkę dodatku. Jednak musisz coś jeszcze zrobić, by dodatek zadziałał. Dodaj do czarnej listy strony internetowe, których nie chcesz, aby Cię rozpraszały w pracy. Jeśli podczas rośnięcia drzewka wejdziesz na któraś ze stron czarnej listy, drzewko zostanie zniszczone (uschnie) i zaczynasz od początku. Jeśli chcesz, możesz tę aplikację pobrać na telefon i tam dzięki Twojej koncentracji na zadaniach mogą powstawać całe lasy. Do dzieła!

Wyzwanie: Jak przygotować tekst dla uczniów ze stron www bez zbędnych rozpraszaczy?
Rozwiązanie: Mercury Reader

To narzędzie pomoże Ci, jeśli chcesz, przeczytać dany artykuł ze strony (lub przedstawić go uczniom) bez reklam i rozpraszaczy. Dodatek zamienia dany artykuł na stronę tekstową w nowym oknie przeglądarki. Strona ta wygląda jak plik w Wordzie i jest bardzo przyjemna do czytania dla oczu. Nie ma na niej reklam. Istnieje też możliwość wysłania takiego pliku do Kindle lub wydrukowania go. Możesz też wybrać wielkość czcionki tekstu do czytania (mała, średnia, duża) oraz to, czy plik ma być przygotowany w trybie dziennym czy nocnym do czytania. Narzędzie może być aktywowane poprzez skrót na klawiaturze, co wpływa na to, że można z niego skorzystać jeszcze szybciej. Symbolem tego dodatku jest mała, czerwona rakieta. 

Wyzwanie: Jak nagrać krótkie wideo?
Rozwiązanie: Screencastify

W bezpłatnej wersji możesz nagrywać przy pomocy tego dodatku 10-minutowe wideo. Przez cały miesiąc możesz stworzyć aż 50 materiałów wideo ze znakiem wodnym programu. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę to, że im krótsze wideo, tym większa kondensacja wiedzy i uczniowie mogą potworzyć dane zagadnienie szybciej. A Ty nie tracisz tyle czasu na nagrywanie postprodukcji. I to jest sytuacja win-win. 

Wyzwanie: Jak ograniczyć reklamy podczas szukania materiałów do lekcji?
Rozwiązanie: AdBlock lub AdBlock Plus

Rozszerzenie pozwala blokować większość reklam ze stron internetowych. Zamiast nich pojawia się puste miejsce albo też strona nieco zmienia swój układ. Szczególnie widoczne jest to przy banerach górnych oraz tych w środku tekstu. Dodatkowo dane strony możesz wyłączyć z funkcji blokowania, jeśli coś uniemożliwia poprawne wyświetlanie zawartości. Wszystkie dostępne opcje znajdują się po kliknięciu z czerwony znaczek AD lub ADP. Z łatwością możesz zobaczyć, ile elementów zostało zablokowanych na danej stronie, a ile globalnie. Jeśli chcesz wyłączyć stronę z blokowania, wystarczy zaznaczyć odpowiednią funkcję suwakiem i odświeżyć przeglądarkę. Dodatkowo Adblock’a można pobrać także na IOS oraz Androida. 

Wyzwanie: Jak zaznaczać fragmenty tekstu na stronach online?
Rozwiązanie: Highly

Oferuje przede wszystkim bardzo przejrzystą animowaną instrukcję i wprowadzenie dla użytkownika. Jego działanie jest proste. Po wciśnięciu klawisza !1, możesz wprowadzić podkreślanie na dowolnej stronie internetowej. Do tego z każdego cytatu możesz zrobić post na Tweetera. Jest dostępny także na iPhone, iPad, Safari, Chrome, Firefox and Slack.

Wyzwanie: Zbyt wiele otwartych kart w czasie jednej sesji przeglądarki
Rozwiązanie: OneTab

Według twórców dodatek pozwala na zaoszczędzenie do 95% pamięci oraz zmniejszenie liczby widocznych kart w przeglądarce. Po kliknięciu w ikonkę OneTab otwarte karty zmniejszają się do dłuższej listy w jednej karcie. Z łatwością możes...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy