Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

9 kwietnia 2019

NR 10 (Kwiecień 2019)

Domino nie idzie do lamusa

0 532

Choć domino to gra znana od lat, nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Ostatnimi czasy przeżywa niemal swój renesans, nie tylko jako gra towarzyska, lecz i dydaktyczna, chętnie wykorzystywana w szkołach, zwłaszcza przez nauczycieli języków obcych.

Najstarsze znalezione domino pochodzi z Egiptu, z około 1323 r. p.n.e., znalezione w grobowcu Tutenchamona, a niedługo po nim – w 1120 r. p.n.e. pojawia się domino chińskie. Pierwsze wzmianki o tej grze na terenie Europy odnotowano dopiero w XVIII w. Tu pojawia się pewna legenda związana z narodzeniem domina. Według niej dwaj piętnastowieczni mnisi z klasztoru na wzgórzu Monte Cassino zostają przez przeora przyłapani na grze w karty, co było karygodnym wykroczeniem wobec klasztornych reguł. Mnisi zostają zamknięci w celi, by odbyć pokutę, spędzając czas na modlitwie, ale nie tylko… Wpadli oni na innowacyjny pomysł gry na ścianie! I tak wydrapywali kropki i obrysowywali je liniami. Pomysł się sprawdził, a gra toczyła się godzinami w przeróżnych wariantach. Gdy surowy przeor zaglądał przez okienko w drzwiach celi, mnisi wznosząc pospiesznie ręce w modlitwie, zasłaniali wydrapane kropki na ścianie, wykrzykując przy tym słowa jednego z psalmów: Dixit Dominus Domino meo. Po odbyciu pokuty bracia uzyskali od przeora zgodę na sporządzenie kompletu kamieni do swojej nowej gry. Nazwali tę grę „domino” od psalmowego Dominus, co oznacza „pana”, a średniowieczu oznaczało oczywiście Boga. Co prawda, jest to jedynie legenda, ale nie można wykluczyć, że na taki właśnie pomysł wpadli bohaterowie legendy. 

W niniejszym artykule przedstawię kilka propozycji gier inspirowanych grą domino do wykorzystania na lekcjach języka angielskiego. Wiadomo przecież, że gry językowe to jeden z najlepszych sposobów, by uczniowie wytworzyli pozytywne skojarzenia z nauką już od samego początku; sprytne połączenie elementu rozrywki z celem językowym. Taki zabieg, który świetnie się sprawdza nie tylko z najmłodszymi. 

Kamień klasycznego domina ma dwa bieguny, do których należy dopasować określoną liczbę oczek. W wersji językowej oczka w kamieniach zastępujemy odpowiednio: literami, słowami i ilustracjami, a tradycyjne kamień możemy zamienić na płytkę lub kartę. Oczywiście najbardziej podstawową formą językowego domino jest gra polegająca na dopasowaniu ilustracji lub nazw i ilustracji. Podczas dokładania kart – ćwiczy się wymowę słów, odczytując je na głos. 

W domino można grać indywidualnie, w parach lub grupach. W wersji dla 1–2 graczy karty domino są odkryte na stole. Jedna znajduje się na środku. Gracze w swoich kolejkach odszukują pasujące karty, które można dołożyć do tych na środku stołu.

W wersji dla grup – potasowane i za­kryte karty rozdawane są w równej liczbie dla każdego z graczy. Jedna, odkryta, wędruje na środek stołu. Do niej gracze w swojej kolejności dokładają karty, jeśli tylko mają taką możliwość. Gdy gracz nie jest w stanie się dołożyć, traci kolejkę. Wygrywa osoba, która pozbyła się największej liczby kart. 

Oczywiście domino lubi innowacje, więc każdy sposób gry będzie dobry, o ile spełni swój cel edukacyjny i rozrywkowy. Nazwy poniżej przedstawionych gier nie są oficjalne (wyjątek: propozycja nr 8).

POLECAMY

1. DOMINO MATCHING GAME

W wersji dla najmłodszych, którzy uczą się liter angielskiego alfabetu wraz z podstawowymi słowami, to gra typu „must-have” dla każdego nauczyciela pracującego z dziećmi. Uczniowie dopasowują ilustracje na płytkach z literkami, na które zaczynają się nazwy przedstawionych objektów. W ten sposób można utrwalać poszczególne zestawy leksykalne, z których oczywiście największą sympatią zawsze cieszą się zwierzęta. 
 


Ten typ domina na lekcji języka angielskiego to doskonała zabawa leksykalna, ale nie tylko. W wersji prostszej – karty zawierają jedynie ilustracje, a w wersjach rozbudowanych – można przygotować wybrane kolokacje, frazy lub całe zdania oraz interesujące nas struktury gramatyczne, które chcemy z uczniami przećwiczyć. Mogą to być jakiekolwiek zestawy, bo domino jest tak wdzięczną grą, że przyjmie na swoje „kamienie” niemal wszystko, np.:

  • przymiotnik + rzeczownik (FAST – CAR / ANGRY – DOG / LAZY – CAT); 
  • czasownik + przysłówek (RUN – FAST / LISTEN – CAREFULLY / WALK – SLOWLY); 
  • kolokacje (READY – MADE – DISH / HOME – MADE CAKE / HAND – MADE – BRACELET / SECOND-HAND PANTS), 
  • liczby (3/4 – THREE QUARTERS / 1/2 – A HALF / 1/3 – A THIRD), 
  • nieregularne formy czasownikowe (WRITE – WROTE / GO – WENT / HEAR – HEARD),
  • angielski brytyjski + angielski amerykański (LIFT – ELEVATOR / PAVEMENT – SIDEWALK / SHOP – STORE) itd.

Dla urozmaicenia słowa lub frazy można kodować w generatorze QR, wtedy uczniowie będą mieli dodatkowe wyzwanie, a takie zadania są przez uczniów zawsze mile widziane (np. //goqr.me/).2. DOMINO WORDBUILDING GAME

W tej wersji domina gracze mają za zadanie układać słowa. Na kartach znajdują się literki, które trzeba uzupełnić o te brakujące, aby powstało pełne słowo. Jest to doskonała gra ćwicząca poprawność ortograficzną. 

 3. DOMINO MESSAGE GAME 

Płytki domino w tej wersji posiadają komunikaty, które planujemy z uczniami przećwiczyć. Dla potrzeb egzaminacyjnych wspaniale sprawdzają się ćwiczenia z zakresu parafrazowania czy słowotwórstwa, szczególnie dla maturzystów.

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy