Dołącz do czytelników
Brak wyników

TIK na lekcjach angielskiego

14 października 2022

NR 31 (Październik 2022)

Generalne porządki – narzędzia online pomagające utrzymać ład w materiałach edukacyjnych

0 236

Wiele osób ma już zapewne zaplanowane świąteczne porządki. Ale czy wszyscy pamiętamy o tym, by posprzątać niewidoczny gołym okiem wirtualny bałagan? Porządek na komputerze i w naszych zasobach jest jednym z tych czynników, które bez wątpienia podniosą komfort i efektywność naszej pracy. Warto zweryfikować zawartość urządzeń elektronicznych, to nam bowiem zdecydowanie ułatwi życie.

Prawdopodobnie niejeden nauczyciel ma w zwyczaju chomikowanie na dysku wszystkiego, co możliwe: zdublowane pliki, e-booki, filmy edukacyjne (i nie tylko), które pobraliśmy, bo mogą się przydać – jak nie teraz, to później. Nie oszukujmy się, taki stan rzeczy potrafi działać na nas wyjątkowo przytłaczająco. Bo w sytuacji, kiedy naprawdę czegoś potrzebujemy, mamy niejednokrotnie problem, by znaleźć konkretny dokument. Zwłaszcza jeśli czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Należy więc zadbać o odpowiednią organizację naszej pracy przy wykorzystaniu narzędzi technologicznych. 

POLECAMY

Niezawodne narzędzia Google: proste, intuicyjne i darmowe

Myślę, że warto zacząć od narzędzi Google. Ich darmowe wersje tworzą naprawdę potężny arsenał możliwości. 

Uniwersalnym i bardzo pomocnym narzędziem jest Dysk Google. To taka wirtualna przestrzeń (podobnie jak Dropbox), w której możemy tworzyć dokumenty tekstowe i arkusze kalkulacyjne, nad którymi można pracować z innymi osobami, ale pod warunkiem, że udostępnimy je im, wysyłając zaproszenie do edycji. Ponieważ Google zapisuje historię zmian, nie ma obawy, że w sytuacji, kiedy ktoś z edytujących usunie coś z dokumentu, utracimy dane. Zawsze można je przywrócić. Na Dysk Google możemy „wrzucić” wszystkie dokumenty, zdjęcia, prezentacje. Bezcenne jest to, że mamy do nich dostęp z każdego komputera podłączonego do Internetu. Dostęp do dysku można mieć także za pośrednictwem telefonu. Wtedy trzeba pobrać darmową aplikację Dysk Google. 

W organizacji naszej pracy z pewnością pomoże Kalendarz Google

Dla mnie Kalendarz Google to najważniejsze narzędzie do planowania roku szkolnego. Od pracy w szkole przez kalendarz rodzinny po zajęcia popołudniowe. Wszystkie spotkania są dostępne i jeśli zechcę, mogę otrzymać powiadomienie dzień wcześniej przez e-mail lub na smartfona. Ponieważ wszystkie dane konta są przechowywane online, można uzyskać dostęp do swojego kalendarza Google z dowolnego miejsca. Oznacza to, że zawsze mamy pełną kontrolę nad swoimi terminami, niezależnie od urządzenia czy lokalizacji. Dane możemy w dowolnym momencie edytować. Praktyczne jest oznaczenie kolorystyczne. W moim kalendarzu każdy kolor oznacza inną kategorię i to pozwala mi już na pierwszy rzut oka zorientować się w moim grafiku zajęć i spotkań. 

Oprócz klasycznych funkcji kalendarza elektroniczny Kalendarz Google można udostępniać innym i przypisać im indywidualne prawa dostępu. W zależności od przyznanych uprawnień członkowie mogą tylko czytać lub edytować udostępniony kalendarz. 

 

 

Notowanie to klucz do codziennej produktywności – uczymy się tego od najmłodszych lat, skrupulatnie zapisując najważniejsze informacje podczas lekcji w szkole. Czasy notowania w papierowych kalendarzach czy zeszytach mijają bezpowrotnie. Narzędzia w chmurze pozwalają osiągnąć więcej i szybciej, a przy tym są dostępne zupełnie za darmo. Kolejnym pomocnym w tym zakresie narzędziem pakietu Google jest Google Keep.

Przykładowe zastosowanie: 

  • notatki tekstowe,
  • lista zadań,
  • notatki obrazowe,
  • zapisane linki,
  • notatki głosowe,
  • notatki rysunkowe lub pisane odręcznie. 

Liczba notatek może być z czasem przytłaczająca i może przyprawić nas o ból głowy. Notatki można opisywać przez ich etykietowanie i nadawanie odpowiedniego koloru. Szukanie notatki, gdy jest potrzebna, to nic trudnego, ale czy nie byłoby jeszcze łatwiej, gdyby to ona znajdowała nas dokładnie w momencie, w którym jej potrzebujemy? Po to właśnie są powiadomienia w Google Keep.

Moja strona w narzędziu Google Keep wygląda następująco: 

 

 

Zawsze warto znać alternatywne rozwiązania

Podobną funkcję co Google Keep, ale w wersji bardziej rozbudowanej, pełni Evernote. Evernote to oprogramowanie i aplikacja internetowa, które pomagają gromadzić...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy