Dołącz do czytelników
Brak wyników

TIK na lekcjach angielskiego

14 października 2022

NR 31 (Październik 2022)

Generalne porządki – narzędzia online pomagające utrzymać ład w materiałach edukacyjnych

0 73

Wiele osób ma już zapewne zaplanowane świąteczne porządki. Ale czy wszyscy pamiętamy o tym, by posprzątać niewidoczny gołym okiem wirtualny bałagan? Porządek na komputerze i w naszych zasobach jest jednym z tych czynników, które bez wątpienia podniosą komfort i efektywność naszej pracy. Warto zweryfikować zawartość urządzeń elektronicznych, to nam bowiem zdecydowanie ułatwi życie.

Prawdopodobnie niejeden nauczyciel ma w zwyczaju chomikowanie na dysku wszystkiego, co możliwe: zdublowane pliki, e-booki, filmy edukacyjne (i nie tylko), które pobraliśmy, bo mogą się przydać – jak nie teraz, to później. Nie oszukujmy się, taki stan rzeczy potrafi działać na nas wyjątkowo przytłaczająco. Bo w sytuacji, kiedy naprawdę czegoś potrzebujemy, mamy niejednokrotnie problem, by znaleźć konkretny dokument. Zwłaszcza jeśli czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Należy więc zadbać o odpowiednią organizację naszej pracy przy wykorzystaniu narzędzi technologicznych. 

POLECAMY

Niezawodne narzędzia Google: proste, intuicyjne i darmowe

Myślę, że warto zacząć od narzędzi Google. Ich darmowe wersje tworzą naprawdę potężny arsenał możliwości. 

Uniwersalnym i bardzo pomocnym narzędziem jest Dysk Google. To taka wirtualna przestrzeń (podobnie jak Dropbox), w której możemy tworzyć dokumenty tekstowe i arkusze kalkulacyjne, nad którymi można pracować z innymi osobami, ale pod warunkiem, że udostępnimy je im, wysyłając zaproszenie do edycji. Ponieważ Google zapisuje historię zmian, nie ma obawy, że w sytuacji, kiedy ktoś z edytujących usunie coś z dokumentu, utracimy dane. Zawsze można je przywrócić. Na Dysk Google możemy „wrzucić” wszystkie dokumenty, zdjęcia, prezentacje. Bezcenne jest to, że mamy do nich dostęp z każdego komputera podłączonego do Internetu. Dostęp do dysku można mieć także za pośrednictwem telefonu. Wtedy trzeba pobrać darmową aplikację Dysk Google. 

W organizacji naszej pracy z pewnością pomoże Kalendarz Google

Dla mnie Kalendarz Google to najważniejsze narzędzie do planowania roku szkolnego. Od pracy w szkole przez kalendarz rodzinny po zajęcia popołudniowe. Wszystkie spotkania są dostępne i jeśli zechcę, mogę otrzymać powiadomienie dzień wcześniej przez e-mail lub na smartfona. Ponieważ wszystkie dane konta są przechowywane online, można uzyskać dostęp do swojego kalendarza Google z dowolnego miejsca. Oznacza to, że zawsze mamy pełną kontrolę nad swoimi terminami, niezależnie od urządzenia czy lokalizacji. Dane możemy w dowolnym momencie edytować. Praktyczne jest oznaczenie kolorystyczne. W moim kalendarzu każdy kolor oznacza inną kategorię i to pozwala mi już na pierwszy rzut oka zorientować się w moim grafiku zajęć i spotkań. 

Oprócz klasycznych funkcji kalendarza elektroniczny Kalendarz Google można udostępniać innym i przypisać im indywidualne prawa dostępu. W zależności od przyznanych uprawnień członkowie mogą tylko czytać lub edytować udostępniony kalendarz. 

 

 

Notowanie to klucz do codziennej produktywności – uczymy się tego od najmłodszych lat, skrupulatnie zapisując najważniejsze informacje podczas lekcji w szkole. Czasy notowania w papierowych kalendarzach czy zeszytach mijają bezpowrotnie. Narzędzia w chmurze pozwalają osiągnąć więcej i szybciej, a przy tym są dostępne zupełnie za darmo. Kolejnym pomocnym w tym zakresie narzędziem pakietu Google jest Google Keep.

Przykładowe zastosowanie: 

  • notatki tekstowe,
  • lista zadań,
  • notatki obrazowe,
  • zapisane linki,
  • notatki głosowe,
  • notatki rysunkowe lub pisane odręcznie. 

Liczba notatek może być z czasem przytłaczająca i może przyprawić nas o ból głowy. Notatki można opisywać przez ich etykietowanie i nadawanie odpowiedniego koloru. Szukanie notatki, gdy jest potrzebna, to nic trudnego, ale czy nie byłoby jeszcze łatwiej, gdyby to ona znajdowała nas dokładnie w momencie, w którym jej potrzebujemy? Po to właśnie są powiadomienia w Google Keep.

Moja strona w narzędziu Google Keep wygląda następująco: 

 

 

Zawsze warto znać alternatywne rozwiązania

Podobną funkcję co Google Keep, ale w wersji bardziej rozbudowanej, pełni Evernote. Evernote to oprogramowanie i aplikacja internetowa, które pomagają gromadzić, organizować i znajdować notatki, dokumenty i zdjęcia w różnych formatach. 

Używając Evernote, czujemy, że mamy kontrolę nad swoimi luźnymi notatkami. Program (dostępny na komputerze, ale także jako aplikacja na telefon) pozwala gromadzić dowolne pliki (uwaga: wersja darmowa ma ograniczenie miesięcznego transferu danych), tworzyć krótkie notatki (tytuł i treść) oraz zrzuty ekranów, a następnie grupować w miarę potrzeb w oddzielnych notatnikach. Notatki możesz otagować i przypisać do nich przypomnienie. Istnieje możliwość zainstalowania nożyczek sieciowych Evernote, dzięki którym podczas przeglądania Internetu można „wycinać” i zapisywać interesujące nas artykuły jako notatki. 

Wirtualne „korkowe tablice” 

Jedną z najczęściej używanych aplikacji do prowadzenia twórczych zajęć opartych na współpracy internetowej jest Padlet. Bogactwo funkcji i możliwości współpracy przyczyniły się do jego wielkiej popularności w ostatnich latach. Padlet jest także wspaniałym narzędziem, które pozwala zaplanować i zorganizować pracę nauczyciela.

Można z niego korzystać zarówno przez przeglądarkę, jak i przez aplikację na tablety i smartfony. Padlet działa całkowicie online. Dlatego nie można z niego korzystać bez Internetu. Konta użytkowników są wymagane tylko dla twórców padletów, głównie nauczycieli. Uczniów można zaprosić do współpracy za pośrednictwem łącza, a w systemie iOS – za pośrednictwem funkcji transmisji. Jest to w zasadzie cyfrowa tablica korkowa, na której można przechowywać teksty, obrazy, filmy, linki, nagrania głosowe i rysunki, a także komentować, oceniać i przenosić wszystkie materiały. Od klasycznej tablicy korkowej czy środowiska przypominające czaty lub mapy myśli po oś czasu – treści można uporządkować na różne sposoby, a jeśli taki będzie nasz cel, to także wspólnie z uczniami edytować. 

Padlet wspaniale nadaje się do zbierania informacji, pomysłów, planowania projektów, zbierania informacji zwrotnej, wymiany pomysłów. Ja na moim Padlecie gromadzę przede wszystkim scenariusze lekcji, grafiki (legalnie pobrane z Internetu lub samodzielnie wykonane), kolaże, kartkówki, linki artykułów, materiały szkoleniowe oraz prace moich uczniów. 
 

Przykładowa tablica z komiksami i kolażami 

 

Podlinkowane artykuły szkoleniowe

 

Prace uczestników szkoleń
 

Ponieważ Padlet w wersji darmowej daje możliwość utworzenia tylko trzech tablic, warto znać inne rozwiązania.

Jednym z nich jest Lino.It. Lino to korkowa tablica online, na której można udostępnić i...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy