Dołącz do czytelników
Brak wyników

TIK na lekcjach angielskiego

12 sierpnia 2022

NR 30 (Sierpień 2022)

Twoje pięć minut: kilka wskazówek, jak efektywnie wykorzystać ostatnie minuty lekcji

0 227

Każdemu czasem zostaje pięć minut lekcji, na które właściwie nie ma żadnego planu. Grupa wykonała zadania szybciej, niż oczekiwaliśmy, klasa pracowała tego dnia wolniej i nie ma sensu rozpoczynać kolejnego zadania, źle zaplanowaliśmy lekcję. Jest jeszcze pewnie tysiąc innych powodów pojawienia się wolnych pięciu minut zajęć. Pytanie, jak je zagospodarować, żeby był z tego jakiś pożytek?

Zacznijmy od końca

W tym numerze „Horyzontów Anglistyki” zaczynamy od końca – od ostatnich pięciu minut, które zostały na zajęciach różnej długości.

POLECAMY

Powtórka z wykorzystaniem tablicy

Jeśli pisanie na tablicy podczas zajęć jest naszą domeną, możemy wykorzystać zamiłowanie do notowania właśnie w ostatnich pięciu minutach. Przez czas trwania zajęć tablica zapewne zdąży się zapełnić różnego rodzaju słownictwem, idiomami, rysunkami czy objaśnieniami dotyczącymi poznanych konstrukcji gramatycznych. Ważne, by pamiętać o dobrym rozplanowaniu miejsca i niezmazywaniu żadnej istotnej informacji, która się pojawiła. 

W ciągu ostatnich pięciu minut doskonałym pomysłem będzie odtworzenie, co kryje się za zapiskami, i przypomnienie uczniom, co wydarzyło się na zajęciach. Oczywiście nie w formie wykładu – to uczniowie powinni posłużyć się słownictwem i konstrukcjami gramatycznymi, używając ich we właściwym kontekście. Jeśli uczniowie nie będą mieli problemów z powtórką, my otrzymamy informację zwrotną, że temat został zrozumiany, a uczniowie – że właśnie spędzili produktywnie kilkadziesiąt minut zajęć. Jeśli z kolei powtórka nie przebiegnie pomyślnie, wiemy od razu, że grupa będzie potrzebowała dalszych wyjaśnień na kolejnych zajęciach. Tablicę najlepiej uwiecznić na zdjęciu telefonem i przepisać najistotniejsze jej elementy do Quizleta, który następnie zadamy uczniom, albo zamienić na Kahoota!, w którego można zagrać na koniec rozdziału.

Wisielec

W nauce literowania, jak i w jego przypomnieniu, nie ma nic złego, szczególnie w ciągu ostatnich pięciu minut zajęć. Szybka zabawa z uwzględnieniem słownictwa, które pojawiło się na zajęciach, i obietnica nagrody w postaci dodatkowego stempla czy braku pracy domowej (której i tak nie planowaliśmy zadać) mogą zdziałać cuda. Uczniowie przypomną sobie i utrwalą słownictwo, co jednak najważniejsze – przećwiczą literowanie, które pojawia się niemal na każdym egzaminie Cambridge i wbrew pozorom jest niezwykle potrzebne przy podawaniu danych osobowych, do rezerwacji noclegu w hotelu czy stolika w restauracji.

A peak into the future

Jeśli mamy już gotowy plan na następne zajęcia, przedstawmy go częściowo uczniom. Mogą spróbować zgadnąć, j...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy