Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

18 czerwca 2021

NR 23 (Czerwiec 2021)

Harry Potter and Creative Writing, czyli jak upiec kilka pieczeni przy jednym ogniu

0 329

Wszyscy wiemy, jakim wyzwaniem jest dla ucznia pisanie w języku angielskim. Da się jednak zachęcić uczniów do ćwiczenia tej umiejętności, stosując sprawdzone praktyki. W artykule dzielimy się pomysłem na ćwiczenie umiejętności pisania poprzez wykorzystanie autentycznego materiału literackiego. Harry Potter w służbie uczniowi i nauczycielowi – propozycje ćwiczeń i zadań.

Rozwijanie umiejętności pisania stanowi często wyzwanie – zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Pierwsza grupa często kojarzy pisanie ze żmudnym zadaniem, które nie dość, że może nastręczać językowych dylematów dotyczących prawidłowego stosowania składni, struktur leksykalno-gramatycznych, interpunkcji czy ortografii, to na dodatek niekiedy nie stymuluje do twórczego pisania z powodu tematyki, która nie pobudza dostatecznie wyobraźni ucznia. Nauczyciele mają natomiast świadomość znaczącego nakładu pracy związanej z przygotowaniem ucznia do zadań z pisania. Jako umiejętność produktywna, pisanie integruje różne elementy składowe kompetencji językowych, znajomością których uczeń musi się wykazać w samodzielnym tworzeniu tekstu. Końcowy produkt to połączenie poprawności na poziomie lokalnym tekstu, gdzie uczeń powinien wykazać się umiejętnością sprawnego i prawidłowego operowania językiem, oraz na poziomie globalnym, gdzie stworzony tekst powinien stanowić spójną i logiczną całość, która adekwatnie nawiązuje do pisemnego zadania zleconego uczniowi.

POLECAMY

Jednym z czynników motywujących ucznia do zaangażowania w ćwiczenia z pisania jest dobór materiału do pracy, który powinien być na tyle stymulujący, by uczeń poprzez zanurzenie w nim z ciekawością i chęcią przystępował do realizacji zaprojektowanych ćwiczeń. Taki materiał to również pomoc dla prowadzącego zajęcia – jakże sprawniej jest osiągnąć zakładane efekty uczenia się, gdy uczeń jest zmotywowany do pracy nad przekazanym materiałem. 

Przykładem stymulującego materiału jest autentyczne źródło językowe, tym bardziej, gdy jego rodzaj i tematyka są elementem kultury, w której dorasta młody człowiek. Do takiej roli można wykorzystać serię znanych i cenionych powieści o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling. Zastosowanie fragmentów powieściowych n...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy