Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

29 listopada 2021

NR 26 (Grudzień 2021)

Jak i kiedy zacząć przygotowania do egzaminów Cambridge YLE oraz co one nam dają?

0 407

Egzaminy Cambridge znane są na całym świecie. W Polsce najpopularniejszym z nich jest oczywiście First (FCE) – marzenie zarówno uczniów, jak i rodziców, pragnących dać jak najlepsze wykształcenie językowe swoim dzieciom. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że aby zdać jeden z egzaminów Cambridge English wcale nie trzeba czekać kilku czy kilkunastu lat. Można zacząć już w w wieku siedmiu lat, dzięki egzaminom Cambridge z serii YLE.

Cambridge YLE to grupa trzech egzaminów: Starters, Movers i Flyers, przeznaczonych dla dzieci w wieku 7–12 lat. Są dostosowane do wieku i umiejętności dzieci zarówno formą, jak i treścią. Testy z listeningu oraz readingu i writingu przepełnione są kolorowymi ilustracjami, które są elementem potrzebnym do rozwiązania zadania albo pełnią funkcję uatrakcyjniającą. Dzięki temu sam test nie ma typowej zadaniowo-lukowej formy, jaką znamy z matury czy egzaminu ósmoklasisty, a jest raczej komiksem czy może książeczką z ćwiczeniami znaną dzieciom z codziennych zajęć szkolnych, przez co nie wydaje się tak straszny. Ponadto egzaminy YLE oparte są przede wszystkim na komunikacji i umiejętności praktycznego wykorzystania języka angielskiego.

POLECAMY

W zależności od poziomu, testy różnią się czasem trwania, ale żadna z części nie trwa dłużej niż 45 minut, czyli tyle, ile dzieci są w stanie skupić uwagę i przez ile zazwyczaj pracują w swoich klasach. Między kolejnymi częściami jest oczywiście przewidziana przerwa.

Speaking odbywa się w formacie jeden na jeden z egzaminatorem. Dzieci często uważają tę część za najtrudniejszą, a na pewno za najbardziej stresującą. Sytuacja zmienia się, gdy tylko wyjdą z rozmowy z egzaminatorem. Speaking z najstraszniejszego koszmaru okazuje się być najprostszą częścią ze wszystkich. Jak wygląda rozmowa z egzaminatorem? Podobnie jak wszystkie części egzaminów YLE oparta jest na materiałach wizualnych i na komunikacji. Tu możecie zobaczyć, jak wyglądają speakingi na poszczególnych egzaminach. 

Wszystkie filmy zdecydowanie można pokazać rodzicom, jak i dzieciom, żeby sami zobaczyli, jak to wszystko będzie wyglądało za zamkniętymi drzwiami.

Motywacja dla dzieci i rodziców

Egzaminy YLE nie mają bezpośredniego przełożenia na jakiekolwiek egzaminy państwowe. Nie zwalniają z egzaminów końcowych i nie wszyscy nauczyciele uznają je za duże osiągnięcie (to błąd – ocena cząstkowa albo podwyższenie oceny końcowej powinno być tak naturalne, jak przy sukcesach z Olimpuska czy konkursów kuratoryjnych). Z tego powodu zarówno dla rodziców, jak i dzieci podchodzenie do egzaminów YLE może jawić się jako gra niewarta świeczki. Nic bardziej mylnego. 

  • Egzaminy YLE motywują dzieci: przede wszystkim, pokazują im, że uczęszczanie na zajęcia języka angielskiego to nie tylko kilkadziesiąt minut spędzonych w ławce, ale praca, która przynosi efekty. Jak wiemy, jest to niezwykle istotne w pierwszych latach nauki. Wyznaczenie celu, do którego wspólnie dążymy i pokazanie najmłodszym, że dzięki pracy nad umiejętnościami językowymi poradzą sobie w komunikacji bez pomocy rodzica czy nauczyciela nawet po krótkim okresie nauki.
  • Obycie się z sytuacją egzaminacyjną: prędzej czy później pisemne i ustne egzaminy czekają każdego z naszych uczniów – ot, chociażby egzamin ósmoklasisty. Podchodzenie do kolejnych szczebli egzaminów Cambridge YLE daje im możliwość przetestowania nie tylko swoich umiejętności językowych, ale i siebie w sytuacji stresowej. Daje im szansę sprawdzenia, jak pracuje się pod presją czasu i pozwoli lepiej kontrolować nerwy w podobnych sytuacjach w przyszłości.
  • Zewnętrzna weryfikacja pracy: o ile przygotowanie do egzaminu leży oczywiście po stronie nauczyciela, o tyle sam egzamin jest przeprowadzany przez centrum egzaminacyjne (do którego trzeba się zgłosić i umówić chęć przeprowadzenia egzaminu). Same egzaminy wysyłane są do Cambridge, a tam dokładnie sprawdzane. Dzieci otrzymują certyfikaty (o nich poniżej), a my i rodzice informację od niezależnej instytucji, jak nasze techniki nauczania sprawdzają się i pozwalają uczniom osiągać coraz lepsze wyniki.
  • Certyfikat: każdy uczeń podchodzący do egzaminów YLE otrzymuje certyfikat. Na jego pierwszej stronie znajdują się tarcze: maksymalnie pięć na każdą z umiejętności: Reading and Wr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy