Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

30 listopada 2022

NR 32 (Grudzień 2022)

Moc powtórek – aplikacje w akcji

0 172

W szkole, zwłaszcza tuż przed maturą, ważne jest, aby odpowiednio i regularnie radzić sobie z materiałem i powtarzać to, czego się nauczyliśmy, by pomyślnie zdać egzaminy. Niezależnie od tego, czy jest to historia, matematyka, czy język angielski, praca uzupełniająca jest istotna w zapewnieniu sukcesu edukacyjnego.

Uczniowie często wolą angażować się w zajęcia rekreacyjne niż lekcje, aby jednak odnieść sukces w szkole średniej, należy zacząć wcześnie i regularnie ćwiczyć. Na szczęście obecnie istnieją pomocne narzędzia, które pomagają uczyć się do matury.
Smartfony stały się nieodzowną częścią codziennego życia uczniów, a za sprawą licznych aplikacji oferują optymalne wsparcie w organizacji nauki i systematycznej powtórce materiału. Dzięki aplikacjom nie trzeba np. wychodzić z domu na prywatną lekcję.
Niezależnie od tego, czy chodzi o maturę, czy o jakikolwiek inny egzamin, powtarzanie i ciągła nauka są częścią codziennego życia szkolnego. Chcąc uczyć się za pomocą aplikacji, należy pamiętać jednak o kilku rzeczach, aby proces był jak najbardziej efektywny.

POLECAMY

Jak efektywnie uczyć się z aplikacjami

Aby się nie rozpraszać, należy przeznaczyć określony czas na naukę z aplikacją. Regularna praktyka pomaga wytrenować mózg, co sprawia, że uczenie się staje się nawykiem. Na przykład można na pracę z aplikacją mobilną przeznaczyć dziesięć minut każdego dnia. Rytuał, który bez wątpienia się przyda. Co najmniej równie ważne jest zrozumienie, co dokładnie oferuje aplikacja. Czy chodzi o tworzenie planu lekcji, czy o ćwiczenie słownictwa albo o powtarzanie idiomów. Tylko wtedy, gdy naprawdę wiadomo, co oferuje aplikacja, można z nią efektywnie pracować. Szczególnie ważny jest przy tym jeden aspekt: należy unikać rozpraszania. Smartfon daje wiele możliwości odwrócenia uwagi od nauki, warto więc wyłączyć niektóre powiadomienia, usiąść przy biurku, aby przygotować swój mózg do pracy, a co najważniejsze: konieczna jest regularność i systematyczność. Regularność zawsze się opłaca, każdy dobry nauczyciel to potwierdzi.
Dobrym pomysłem jest również ko­­rzystanie z aplikacji opracowanych specjalnie dla maturzystów, żeby jak najszybciej robić postępy. Do organizowania procesu nauki czy do tworzenia kartek (fiszek) do uczenia się – na wszystko jest odpowiednia aplikacja.
Przy wszystkich zaletach należy pamiętać, że sam smartfon nie zastąpi nauki za pomocą książek i współpracy z nauczycielem. Należy znaleźć równowagę między wszystkimi metodami, aby móc efektywnie się przygotować. Żeby proces uczenia przebiegał sprawnie, warto zadbać o narzędzia, które pomogą zarządzać sobą w czasie. 

Efektywne zarządzanie czasem

Efektywne zarządzanie czasem to niezwykle pożądana kompetencja. Któż nie chciałby pracować lepiej i skuteczniej, mając jednocześnie więcej czasu dla siebie. Oto przegląd platform i aplikacji, które mają na celu optymalizację wykorzystania czasu pracy, porządkowanie zadań, tworzenie list priorytetów oraz ustawianie przypomnień o ważnych sprawach.

 • Kalendarz Google

Jest to jeden z najprostszych kalendarzy, dostępny dla posiadaczy konta Gmail. Jak z niego skorzystać? Wystarczy zalogować się do swojego konta Gmail, kliknąć w znaczek kwadracików w prawym górnym rogu, wybrać opcję Kalendarz – i gotowe.
Analizując możliwości oferowane przez Kalendarz, łatwo zauważyć, że pełni on nie tylko funkcję kalendarza, ale jest także rodzajem asystenta, dzięki czemu pozwala łatwiej i szybciej zapanować nad zadaniami do wykonania. Tu swoje miejsce znajdą informacje o sprawdzianach, projektach, zadaniach domowych. Jest to także fantastyczne rozwiązanie do podziału materiału, który uczeń zamierza powtórzyć w danym tygodniu czy miesiącu. 
Wielką zaletą Kalendarza jest możliwość integracji z innymi kontami i synchronizacja danych z kalendarzem dostępnym w ramach usługi Gmail. Aplikacja ta obsługuje również dane z innych kalendarzy.
Użytkownik Kalendarza Google może również skonfigurować lokalizację zadania, zaprosić do niego inne osoby, dodawać i edytować wydarzenia czy opatrzyć je dodatkową notką wraz z wieloma przypomnieniami (za pomocą alarmu czy e-maila). Ponadto Kalendarz Google jest ogólnodostępny w polskiej wersji językowej – i to zupełnie za darmo.
 

 

 • Evernote

Jedna z obecnie najbardziej popularnych aplikacji, nazywana często „ogromnym notatnikiem”. Służy przede wszystkim do gromadzenia i przechowywania informacji i danych. Program daje możliwość przechowywania dowolnych plików przez tworzenie nowych dokumentów w formie notatek tekstowych.


Aplikacja zawiera ponadto:

 • opcję tworzenia notatek głosowych, do których można dodać hasztag, co ułatwia późniejsze ich odnajdywanie,
 • możliwość fotografowania wizytówek, fragmentów książek czy czasopism,
 • funkcję robienia i zapisywania screenów oraz kopiowania fragmentów artykułów, które można zaznaczać lub kolorować,
 • elementy wprowadzone przez użytkownika, które są zapisywane nie tylko w komputerze (komórce), ale także na koncie internetowym;
 • opcję komentowania i opisywania,
 • możliwość tworzenia listy zadań i przypomnień,
 • funkcję rysowania dzięki dodatkowi sketch.

Aplikacja dostępna jest w wersji online i offline, co niewątpliwie jest jej wielką zaletą. Jest także bezpłatna w wersji podstawowej o maksymalnym rozmiarze przesłanych danych 60 MB.

 • Trello

Jest to darmowy program, dzięki któremu łatwo zorganizujemy większość spraw i będziemy mogli współpracować przy projektach bez...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!

Przypisy