Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

6 kwietnia 2023

NR 34 (Kwiecień 2023)

Niecodzienna lekcja angielskiego z wykorzystaniem zawartości uczniowskich plecaków

0 232

Szkolny plecak kryje w sobie wiele tajemniczych przedmiotów, które uczniowie zabierają na zajęcia każdego dnia – świadomie bądź nieświadomie. Blok techniczny, bibuła, drzewo genealogiczne, strój sportowy, karty Pokémon, kanapka, no i czasem książki. Zakładam, że najczęściej na zajęciach wykorzystujemy książki i przedzieramy się przez kolejne zadania zaplanowane w unitach. A co, gdyby zacząć używać rzeczy, które uczniowie przynoszą ze sobą, albo poprosić ich o przyniesienie na zajęcia czegoś innego niż podręczniki?

Ubrania

Te akurat uczniowie w większości noszą na sobie, ale z pewnością mogą także przynieść kilka koszulek, spodenek czy swetrów, z których już wyrośli albo których nie chcą już nosić. Nie muszą się oczywiście ograniczać do ubrań, które noszą oni – mogą przynieść ubrania rodzeństwa czy starszych członków rodziny. Co możemy zrobić z górą ubrań? Na początek przygotowujemy kilka zadań ze słownictwa – mogą być oparte na dodatkowych kartach pracy albo na rzeczach, które przyniosą uczniowie (I spy…). Rzeczy nazywamy i w zależności od poziomu grupy możemy się dodatkowo pokusić o naukę rozmiarów czy materiałów na podstawie metki. Co dalej?

POLECAMY

Fashion show. Uczniowie dobierają się w grupy, wymieniają się ubraniami i tworzą kolekcję mody, którą następnie prezentują – model lub modelka przechadza się po wybiegu, a w tym czasie pozostałe osoby opisują, co ma na sobie. Dla bardziej odważnych – ubrania można pociąć, ozdobić, zszyć na nowo. Do tego zadania przyda się żwawa muzyka i użycie czasu Present Continuous albo konstrukcji have got. 

Pralka. Z młodszymi uczniami możemy pobawić się w segregowanie prania. Uczniowie dobierają się w grupy i segregują pranie w zależności od kolorów, rozmiarów, proszą przy tym pozostałe grupy o przekazanie ubrań do ich kolekcji. Konstrukcje do przećwiczenia: have you got / can I have / here your are / thank you.

Zdjęcia

To prawdziwa kopalnia pomysłów i zabaw do zrealizowania podczas zajęć. Zdjęcia rodziny sprawdzą się idealnie jako rozpoczęcie unitu, będzie je można wykorzystać także jako jego powtórkę. Zdjęcia mogą być zarówno wywołane – luzem, wklejone w albumach, jak i, w grupach nieco starszych uczniów, umieszczone w albumach na telefonach komórkowych. Co zrobić ze zdjęciami?

Find the difference. Możemy poprosić uczniów o zrobienie dwóch zdjęć pozornie tego samego miejsca z podmianą niektórych szczegółów. W zależności od tego, co akurat ćwiczymy, mogą to być miejsca, ubrania czy rzeczy związane z meblami. Zdjęcia możemy zgrać z komórek uczniów albo poprosić o ich przesłanie. Następnie wyświetlamy je na tablicy i z pomocą konstrukcji there is / are / there isn’t aren’t uczniowie odnajdują różnice. 

What’s happening. Uczniów dobieramy w pary. Jedną osobę z każdej pary sadzamy przodem do tablicy, drugą tyłem. Na tablicy wyświetlamy kolejne zdjęcia przyniesione lub wysłane przez uczniów. Zadaniem patrzących na tablicę jest opisać zdjęcie w taki sposób, by osoby odwrócone tyłem mogły je jak najdokładniej narysować. Ustalamy limit czasowy, a po wykonanym zadaniu osoby w parach zamieniają się zadaniami. Przed wykonaniem tego ćwiczenia warto poświęcić jedną le...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy