Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

27 kwietnia 2021

NR 22 (Kwiecień 2021)

Nowe, na nowo

Udostępniane za darmo materiały online dawno się wyczerpały, a ostatnie „photocopiable” strony w Teacher’s bookach już się znudziły. I co tu robić, kiedy na szybko trzeba zorganizować dobrą lekcję, a czasu – jak wiadomo – zawsze brak? Wracamy do internetowych sezamów wypełnionych po brzegi gotowymi do wykorzystania materiałami w stylu „download and do”. W tym numerze Horyzontów zapraszam Was na małą podróż po sieci, w której znaleźć można gotowe materiały przydatne na lekcjach stacjonarnych, jak i tych online. Część z nich z pewnością znacie, ale może uda się je odkryć na nowo.

Dla zabieganych: 

  • https://busyteacher.org – strona z mnóstwem kart pracy. Znajdzie się tu coś na każdy temat i każdy rodzaj zadania. Wygodny system wyszukiwania pozwala na dość precyzyjne określenie swoich potrzeb poziomowo-językowych i wymagań co do typu ćwiczenia. Co ciekawe, nowe materiały pojawiają się regularnie. Przy okazji warto zajrzeć do sekcji Posters i wydrukować coś dla uczniów do powieszenia na klasowej gazetce czy zachować na własnym dysku do wrzucenia później na klasową stronę. W sekcji More znajdziemy zestawy flashcards, 600 creative writing prompts – nadające się równie dobrze na rozgrzewkę językową, lodołamacze czy nawet czarnobiałe strony do pokolorowania przez najmłodszych uczniów. Warto zajrzeć także do sekcji Articles, w której znajdziemy krótkie zestawienia ćwiczeń czy porad językowych do wykorzystania na zajęciach. No i można zapisać się na newsletter, który pojawia się raz w tygodniu i zawiera informacje o nowościach, ale przede wszystkim przypomina o istnieniu strony.
  • https://www.onceuponapicture.co.uk – strona z pięknymi, nieoczywistymi ilustracjami i gotowymi do nich pytaniami. Sprawdzi się idealnie na rozgrzewkę językową albo jako baza tematów do kreatywnego pisania. Przeznaczona jest dla uczniów, którzy w danym roku są na drodze do osiągnięcia poziomu A2. Przy odrobinie chęci pytania można zaadaptować pod inne poziomowo-wiekowe potrzeby. 

Dla fanów krótkich video:

  • https://film-english.com – niegdyś darmowa kopalnia gotowych scenariuszy opartych na krótkich filmach dostępnych głównie na platformie Vimeo. Obecnie korzystanie ze scenariuszy wiąże się z opłatą 2,99 euro za lekcję, bądź po dołączeniu do Clubu – z opłatą 80,00 euro rocznie za nielimitowany dostęp do wszystkich treści. Na szczęście bez płacenia możemy podejrzeć fragmenty planu lekcji, jak i dedykowany poziom i czas, a także odtworzyć film. Jeśli jakaś lekcja nam się spodoba, będzie nagle potrzebna (np. ze względu na nieplanowane zastępstwo) albo stwierdzimy, że przyda się nie tylko w tym roku, ale i w kolejnych – warto w nią zainwestować. Lekcjami możemy się też wymienić w obrębie naszego nauczycielskiego zespołu. 
  • https://legacy.lessonstream.com – podobnie jak na stronie wymienionej wcześniej – kiedyś można było znaleźć tutaj mnóstwo gotowych materiałów opartych na krótkich filmikach. Dziś została część scenariuszy, dostęp do całej reszty i wszystkich nowych jest możliwy po wykupieniu dostępu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy