Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

27 kwietnia 2021

NR 22 (Kwiecień 2021)

Nowe, na nowo

Udostępniane za darmo materiały online dawno się wyczerpały, a ostatnie „photocopiable” strony w Teacher’s bookach już się znudziły. I co tu robić, kiedy na szybko trzeba zorganizować dobrą lekcję, a czasu – jak wiadomo – zawsze brak? Wracamy do internetowych sezamów wypełnionych po brzegi gotowymi do wykorzystania materiałami w stylu „download and do”. W tym numerze Horyzontów zapraszam Was na małą podróż po sieci, w której znaleźć można gotowe materiały przydatne na lekcjach stacjonarnych, jak i tych online. Część z nich z pewnością znacie, ale może uda się je odkryć na nowo.

Dla zabieganych: 

 • https://busyteacher.org – strona z mnóstwem kart pracy. Znajdzie się tu coś na każdy temat i każdy rodzaj zadania. Wygodny system wyszukiwania pozwala na dość precyzyjne określenie swoich potrzeb poziomowo-językowych i wymagań co do typu ćwiczenia. Co ciekawe, nowe materiały pojawiają się regularnie. Przy okazji warto zajrzeć do sekcji Posters i wydrukować coś dla uczniów do powieszenia na klasowej gazetce czy zachować na własnym dysku do wrzucenia później na klasową stronę. W sekcji More znajdziemy zestawy flashcards, 600 creative writing prompts – nadające się równie dobrze na rozgrzewkę językową, lodołamacze czy nawet czarnobiałe strony do pokolorowania przez najmłodszych uczniów. Warto zajrzeć także do sekcji Articles, w której znajdziemy krótkie zestawienia ćwiczeń czy porad językowych do wykorzystania na zajęciach. No i można zapisać się na newsletter, który pojawia się raz w tygodniu i zawiera informacje o nowościach, ale przede wszystkim przypomina o istnieniu strony.
 • https://www.onceuponapicture.co.uk – strona z pięknymi, nieoczywistymi ilustracjami i gotowymi do nich pytaniami. Sprawdzi się idealnie na rozgrzewkę językową albo jako baza tematów do kreatywnego pisania. Przeznaczona jest dla uczniów, którzy w danym roku są na drodze do osiągnięcia poziomu A2. Przy odrobinie chęci pytania można zaadaptować pod inne poziomowo-wiekowe potrzeby. 

Dla fanów krótkich video:

 • https://film-english.com – niegdyś darmowa kopalnia gotowych scenariuszy opartych na krótkich filmach dostępnych głównie na platformie Vimeo. Obecnie korzystanie ze scenariuszy wiąże się z opłatą 2,99 euro za lekcję, bądź po dołączeniu do Clubu – z opłatą 80,00 euro rocznie za nielimitowany dostęp do wszystkich treści. Na szczęście bez płacenia możemy podejrzeć fragmenty planu lekcji, jak i dedykowany poziom i czas, a także odtworzyć film. Jeśli jakaś lekcja nam się spodoba, będzie nagle potrzebna (np. ze względu na nieplanowane zastępstwo) albo stwierdzimy, że przyda się nie tylko w tym roku, ale i w kolejnych – warto w nią zainwestować. Lekcjami możemy się też wymienić w obrębie naszego nauczycielskiego zespołu. 
 • https://legacy.lessonstream.com – podobnie jak na stronie wymienionej wcześniej – kiedyś można było znaleźć tutaj mnóstwo gotowych materiałów opartych na krótkich filmikach. Dziś została część scenariuszy, dostęp do całej reszty i wszystkich nowych jest możliwy po wykupieniu dostępu miesięcznego bądź rocznego. Warto przejrzeć to, co jest dostępne za darmo. Strona umożliwia wyszukiwanie po poziomie zaawansowania, przedziale wiekowym, czasie przeznaczonym na zadanie, rodzaju głównej aktywności, celu oraz temacie i rodzaju materiałów. 
 • https://en.islcollective.com/video-lessons/ – czyli zbiór pytań zatopionych w filmikach okraszony dodatkowymi kartami pracy gotowymi do druku, a nieraz nawet całym planem zajęć. Materiały tworzy społeczność strony. Wykorzystywane są rozmaite filmy z YouTube’a, do których twórcy lekcji dodają pytania. Film można odtworzyć przy użyciu kilku różnych trybów: 
  • tryb bez quizu – oglądamy film, żeby zapoznać się z jego treścią; 
  • tryb interaktywny – podczas oglądania we wcześniej ustalonym momencie pojawia się pytanie, na które uczniowie muszą odpowiedzieć, wpisując odpowiedź za pomocą klawiatury, bądź używając myszki do ułożenia kafelków we właściwym porządku (zarówno poprawne, jak i błędne odpowiedzi umożliwiają dalsze oglądanie – punkty zliczane są na koniec); 
  • tryb casino – daje uczniom określoną ilość wirtualnej waluty do dyspozycji, którą mogą obstawiać przed zatwierdzeniem odpowiedzi; 
  • tryb nieinteraktywny – pozwala na odtworzenie filmu i daje uczniom szansę na zaznaczenie odpowiedzi na własnych kartach pracy. Stworzony quiz można edytować i dostosowywać do własnych potrzeb po uprzednim założeniu darmowego konta, materiał można też zadać jako pracę domową.

Dla poszukiwaczy: 

 • https://en.islcollective.com – karty pracy, prezentacje i filmy, o których była mowa w poprzednim akapicie. Ogromna baza gotowych do wykorzystani...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy