Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

8 lutego 2022

NR 27 (Luty 2022)

Przydatne wskazówki: jak przygotować uczniów do egzaminu ósmoklasisty, korzystając z egzaminów Cambridge KEY oraz PET?

0 548

Egzaminy Main Suite: First, Advanced i Proficiency są najbardziej popularnymi egzaminami Cambridge, które na dobre zakorzeniły się w świadomości zarówno zdających, jak i przygotowujących do nich nauczycieli. Niewiele osób wie, że poza nimi Cambridge ma także ofertę dla nieco mniej zaawansowanych użytkowników języka angielskiego, którzy chcą potwierdzić swoje umiejętności międzynarodowym certyfikatem. W poprzednim numerze „Horyzontów Anglistyki” pisałem o egzaminach YLE: Starters, Movers oraz Flyers, przeznaczonych dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Teraz nadszedł czas na przedstawienie dwóch egzaminów przygotowanych dla nieco starszych dzieci lub młodszej młodzieży: KEY (KET) oraz PET (Preliminary).

Forma i treść

English Cambridge: KEY (for schools)
To egzamin przeznaczony zarówno dla osób dorosłych, jak i uczniów szkół podstawowych (wersja for schools). Swoją formułą bardzo przypomina egzamin YLE: Flyers. W obu znajdziemy podobne zadania. Widać to szczególnie po części listening, w której zdający słuchają rozmów dwóch osób; należy z nich wyciągnąć szczegółowe informacje, zaznaczyć właściwą odpowiedź, zapisać pojawiający się w dialogu konkretny wyraz, datę czy numer telefonu. Cześć reading and writing sprawdza z kolei umiejętności czytania ze zrozumieniem i wyszukiwania szczegółowych informacji oraz parafrazowania przeczytanego tekstu. Egzamin weryfikuje również umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej – zadaniem kandydatów jest napisanie krótkiej historii na podstawie trzech ilustracji oraz udzielenie odpowiedzi na krótką wiadomość zgodnie z wytycznymi wskazanymi w trzech punktach, do których należy się odnieść i je rozwinąć. Brzmi znajomo?

POLECAMY

English Cambridge: PET
Podobnie jak KEY, PET jest przeznaczony zarówno dla osób dorosłych, jak i uczniów szkół podstawowych (wersja for schools). To egzamin „przejściowy” pomiędzy tymi dla młodszych kandydatów a grupą Main Suite, do której zaliczają się egzaminy FCE, CAE oraz CPE. PET jest obszerniejszy niż KEY. Część listening składa się raptem z czterech zadań, ale wymagających już analizy usłyszanych rozmów, szybkiego i poprawnego notowania oraz korzystania ze sparafrazowanego tekstu. W części reading kandydaci muszą pochwalić się znajomością gramatyki, słownictwa, umiejętnością szczegółowego odnajdywania informacji – np. przy dopasowywaniu imion osób do najlepszych dla nich aktywności – oraz  ogólnego i szczegółowego rozumienia tekstu w zadaniu polegającym na umieszczaniu w tekście wyciętych z niego uprzednio fragmentów. Część writing składa się zawsze z krótkiej wypowiedzi pisemnej – e-maila – która powinna składać się z minimum 100 słów (z uwzględnieniem wskazanych punktów) oraz dłuższej wypowiedzi – opowiadania lub artykułu – w której oceniana jest nie tylko komunikatywność, lecz także kompozycja pracy i bogactwo językowe kandydatów.

Speaking

Jest chodzi o speaking, część ta – w przypadku zarówno KEY, jak i PET – odbywa się w parach, w obecności dwóch egzaminatorów. Jeden z egzaminatorów przedstawia zadania, a drugi skupia się wyłącznie na ocenianiu umiejętności językowych kandydatów. Ci muszą wykazać się umieję...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy