Będąc nauczycielką języka angielskiego, szkoleniowcem, a przede wszystkim mamą dwóch chłopców, których wychowuję w dwujęzyczności, natknęłam się na wiele niesamowitych książek, które mogą zagościć w szkolnej sali i zostać w niej na długo. Żeby jednak przekonać młodszych czytelników do czytania, nie wystarczy przynieść książkę i ją przeczytać. Niezbędne będzie tu wprowadzenie, przeczytanie fragmentów lub całości oraz pobawienie się książką i jej treścią. Kilka sposobów, jak to zrobić, postaram się przedstawić na podstawie paru naprawdę niesamowitych pozycji książkowych.
„Czytanie to nie przestępstwo” – przeczytałam niegdyś na koszulce, którą uwielbiałam nosić. Hasło „Nie czytasz, nie idę z tobą na kawę” zauważyłam na znaczku przyczepionym do czyjegoś plecaka. Plakaty kampanii zachęcających do czytania, np. „Cała Polska czyta dzieciom” czy „Pokaż, że czytasz”, można zobaczyć na miejskich słupach, przy szkołach czy bibliotekach. Takich akcji jest naprawdę dużo, ale mimo to nadal czyta się mało, a dzieci często uważają książki za nudną konieczność. Dodatkowo książki anglojęzyczne dla małych i dużych bardzo rzadko wybierane są jako element lekcji języka obcego.
POLECAMY
Książki dla najmłodszych
Moich synów – Olka i Mikołaja – w świat książek anglojęzycznych wprowadzam już od dawna. To na nich wypróbowuję, czy dana książka spodoba się moim uczniom. Młodszy Mikołaj (Miki) woli obecnie książki pełne obrazków, z niewielką ilością tekstu. Olek z kolei częściej wybiera książki bardziej treściwe. Na ich ulubionych pozycjach przedstawię pomysły na pracę z książką z dziećmi sześcioletnimi i starszymi oraz dziewięcioletnimi i starszymi.
W pierwszej grupie powinny się znaleźć książki, z którymi można się bawić lub które wchodzą w interakcję z uczniami. Do nich bez wątpienia należy moja ulubiona seria Mr. Men i Little Miss Rogera Hargreavesa, która jest na rynku już pół wieku, a jej fabuła cały czas się powiększa o nowych bohaterów. To angielska seria książek dla dzieci, która obejmuje historyjki pięćdziesięciu postaci męskich oraz trzydziestu siedmiu postaci żeńskich. Znajdziecie w nich opowieści o nich samych oraz wyjątkowe, stworzone na specjalną okazję. Do nich można zaliczyć Little Miss Princess and the Very Special Wedding, napisaną z okazji ślubu księcia Williama i Kate Middleton, lub Little Miss Spice Girls, która powstała na cześć reaktywacji brytyjskiego zespołu Spice Girls. Każdy bohater ma specyficzne i wyjątkowe imię, a historyjka to imię bardzo wyjaśnia. Jednym z nich jest Mr. Bump, który cały czas się o coś obija, o coś się potyka lub gdzieś wpada. Jest cały w bandażach, czemu się dzieci nie dziwią, skoro po raz kolejny doznał jakiegoś urazu. Ta ulubiona przez kilkuletnich czytelników postać zdecydowanie się sprawdzi, gdy zajęcia kręcą się wokół tematu części ciała.
Kiedy macie już tę książkę w rękach, skorzystajcie z poniższych podpowiedzi na ciekawą lekcję:
|
Znajoma Mr. Bumpa, Little Miss Somersault, świetnie poradzi sobie na zajęciach o aktywnościach sportowych. Bohaterka ta jest bardzo wygimnastykowana. Potrafi świetnie biegać, skakać, robić przewroty i salta. Jej dom jest nawet specjalnie do takich ćwiczeń wyposażony.
Jeśli więc na lekcji jest mowa o sporcie, to ona zdecydowanie doprowadzi dzieci do pozycji medalowych. Na przykład przez:
|
Lekcje z tą dwójką bohaterów nie tylko urozmaicą Wasze zajęcia, ale także przedstawią książkę w naprawdę dobrym świetle. Być może dzieci wciągnie ta seria, tak jak to zrobiła ze mną, i cała rodzina Mr. Menków będzie nieodzowna na Waszych zajęciach. Mr. Greedy i Mr. Skinny pomogą przy omawianiu jedzenia, Mr. Jelly opowie, czego się boi, a Little Miss Inventor zachęci do tworzenia nowych wynalazków.
Znakomite książki dla młodszych dzieci pisze również Mo Willems, którego dwie serie Pigeon oraz Piggy and Elephant są bardzo zabawne, interaktywne, a dodatkowo prosta kreska, jaką narysowani są bohaterowie, sprawia, że aż chce się ich samemu narysować. Pierwsza seria to zestaw sześciu pozycji, w których emocjonalny gołąb chce osiągnąć swój cel za wszelką cenę, np. pokiero...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!