Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

6 kwietnia 2023

NR 34 (Kwiecień 2023)

Samosprawdzające się kartkówki – przyjaźniejsza forma sprawdzenia wiedzy

0 289

Kartkówki, jak wiadomo, muszą się odbywać. Podobnie jak testy. Wymaga tego system oceniania, wymagają szkoła i rodzice. Oceny to oczywiście w naszym systemie miara tego, jak uczniowie opanowali zrealizowany materiał. Warto jednak od czasu do czasu dać chwilę wytchnienia – sobie od tony kartkówek, których i tak nie nadążamy sprawdzać, a uczniom od tony tradycyjnych testów, które muszą napisać z innych przedmiotów. Jak to zrobić? Zorganizujmy co jakiś czas samosprawdzające się kartkówki.

Kahoot

Dowolny zestaw na Kahoocie można zadać do zrobienia nie tylko jako pracę domową, ale także jako kartkówkę. Po utworzeniu naszej wirtualnej kartkówki klikamy w „Assign”. Następnie wybieramy datę oraz czas, do którego nasze zadanie ma zostać wykonane przez uczniów. Możemy włączyć randomizer odpowiedzi, warto też poinstruować uczniów, że pseudonimy muszą w jakiś sposób odzwierciedlać ich imiona i nazwiska – w przeciwnym razie, gdy nie potrafimy odszyfrować nazwy użytkownika i przypisać jej jednoznacznie do ucznia z listy obecności, naszą wirtualną kartkówkę dla tej osoby uznajemy za niezaliczoną. Limit osób mogących zagrać w jednego Kahoota to 40, dlatego warto przekazać uczniom, że każdy z nich ma tylko jedną próbę (jeśli mamy więcej klas na tym samym poziomie i chcielibyśmy zadać kartkówkę większej liczbie osób, możemy zawsze stworzyć duplikat pożądanego Kahoota). Klikamy „Create” i wysyłamy link do uczniów – za pomocą Messengera (jeśli mamy z nimi grupę), przez dziennik elektroniczny lub pisząc na tablicy adres (skróciwszy go wcześniej do jakiejś rozsądnej formy na bit.ly). Jak sprawdzić wyniki? Po upływie terminu ważności wchodzimy w naszego Kahoota i po prawej stronie powinniśmy ujrzeć zieloną ramkę. Po kliknięciu w nią będziemy mogli zobaczyć wyniki poszczególnych graczy w „Players” oraz to, jaką trudność sprawiły uczniom stworzone przez nas pytania – dział „Questions”. 

POLECAMY

Google Forms

Kartkówka w ramach pracy domowej? Dlaczego nie – wykorzystajmy to, czego nauczyliśmy się w czasie pandemii, i przenieśmy kartkówkę do Google Forms. Za pomocą Google Classroom możemy stworzyć test, który, jeśli tylko poprawnie go skonfigurujemy (pisałem o tym na łamach „Horyzontów Anglistyki”), sprawdzi się sam, i to bez konieczności zbierania maili od uczniów....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy