Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

19 sierpnia 2021

NR 24 (Sierpień 2021)

Slidesmania i wyjątkowe prezentacje na wrześniowe powroty

0 366

Czy wykorzystujecie w swojej pracy slajdy i prezentacje? Do czego są Wam potrzebne? Jakich narzędzi używacie? Od jakiegoś czasu na nauczycielskich forach językowych można zauważyć wzrastającą popularność tych materiałów, wykorzystywanych w przeróżnych sytuacjach i celach. Zapraszam do lektury po garść inspiracji dotyczących slajdów/prezentacji podczas lekcji (i nie tylko!).

Pomimo że nie jestem zatwardziałą fanką prezentacji na każdych zajęciach, nie ukrywam, że od czasu do czasu przygotowuję kilka slajdów związanych z danym tematem. Zawsze, kiedy planuję lekcje, zastanawiam się PO CO mogłabym użyć danej metody czy narzędzia. No właśnie, zacznijmy od pytania:

POLECAMY

Po co nam prezentacje/slajdy na lekcji?

 • Pokazanie kolejnych etapów lekcji – klikając w poszczególne slajdy, nadajemy lekcji strukturę i porządek
 • Prezentacja i wyjaśnienie nowych zagadnień/zadań dla uczniów – wyodrębnienie ważnych, kluczowych elementów
 • Baza „gotowców”, których można użyć z kolejnymi klasami/grupami (oszczędność czasu)
 • Interaktywność – slajdy na Jamboard (angażowanie wszystkich uczniów)

Współpraca w czasie rzeczywistym (Jamboard) – szczególnie przydatna podczas uczenia (się) zdalnego (weryfikowanie aktywności uczniów)


Koniecznie zajrzyj na Slidesmanię – tym miejscem trzeba się zauroczyć!

www.slidesmania.com

Dlaczego warto tutaj zajrzeć?

 • Znajdziecie tu setki darmowych, niezwykle ciekawych templatek do tworzenia prezentacji
 • Wszystkie prezentacje można ściągnąć w formatach: PowerPoint lub GoogleSlides
 • Wszystkie prezentacje można dowolnie modyfikować wedle swoich potrzeb
 • Wszystkie prezentacje posiadają filmiki/tutoriale z podpowiedzią, jak można je zmieniać 

Jak wygląda Slidesmania?

Na górze strony można znaleźć zakładki:

 • Education – wyszukacie tutaj prezentacje edukacyjne: interaktywne, w stylu zeszytowym, gry, plannery tygodniowe i roczne, certyfikaty i wiele innych
 • Formal – w tej zakładce znajdują się formalne, biznesowe, proste slajdy
 • Simple – to prezentacje z bardzo prostym, nieskomplikowanym layoutem, również pod względem graficznym
 • Professional – podobnie jak w „Formal” są tutaj proste prezentacje dla środowiska zawodowego
 • By edu for edu – czyli nauczyciele nauczycielom! Gotowe prezentacje na wszelakie tematy. Zagadnienia można wyszukiwać w bardzo pomocnej lupce

Pod danym szablonem prezentacji mamy zawsze dwie możliwości: download PowerPoint lub open in Google Slides.

Pamiętajmy, że wybierając opcję Google Slides korzystamy z narzędzi Google, a co za tym idzie, możemy za pomocą jednego linka udostępnić prezentację wszystkim uczniom, a co więcej – współpracować w czasie realnym nad jednym dokumentem!

Propozycje wrześniowych (i nie tylko) aktywności z wykorzystaniem Slidesmanii

Szablony prezentacji na Slidesmanii to nieskończona kopalnia pomysłów na przeróżne edukacyjne działania. Zachęcam Was do przygotowania kilku aktywności, które świetnie sprawdzą się zarówno we wrześniu („rozkręcenie się”, okres bezpodręcznikowy), jak i w każdym innym momencie jako towarzysz naszych lekcji i spotkań z uczniami.

1. Meet the teacher – czyli relacje górą! Bardzo zachęcam do przełamywania lodów i pokazywania uczniom rąbka informacji o sobie – można to zrobić za pomocą ciekawej, konkretnej, intrygującej prezentacji. Oczywiście to my decydujemy, ile wiadomości chcemy przekazać. Świetnie sprawdzi się tutaj template: https://slidesmania.com/meet-the-teacher-template-by-kelsey-amaya/

2. Kronika klasowa – na dobry początek znajomości? Dlaczego nie!
https://slidesmania.com/yearbook-template-to-collect-pictures-and-memories/

Taka kronika może być świetnym sposobem na przedstawienie się i opowieść o swoich pasjach i życiu. Może być odpowiedzią na prezentację nauczyciela „Meet your teacher” albo całościowym przedstawieniem klasy, czy grupy, z nauczycielem na czele.

Pamiętajmy, że jeśli będziemy pracować wirtualnie (udostępnimy uczniom edytowalny link GoogleSlides), wszyscy mogą pracować nad swoim slajdem w tym samym czasie, w dowolnym miejscu. To pozwala na ekonomię czasu i narzędzi.

Ponadto, taka kronika może być uzupełniana po każdym ciekawym, klasowym działaniu czy aktywności. Skrupulatnie prowadzona, będzie fantastyczną pamiątką po zakończeniu szkoły, która może leżeć sobie „w chmurze”, ale też zostać wydrukowana i postawiona na półce.

3. Project Freaks – czyli super miejsce na dokumentowanie działań projektowych. 
Dzięki szablonowi scrapbookowemu: https://slidesmania.com/scrapbook-free-template-for-google-slides-and-powerpoint/ albo tablicy korkowej tutaj: https://slidesmania.com/corkboard-template-free-for-google-slides-or-powerpoint/ możemy stworzyć ogólnodostępny dokument, który systematycznie będziemy zapełniać informacjami na temat realizowanego projektu. Czy projekt jest dłuższy (całoroczny, miesięczny), czy zaplanowany na kilka godzin lekcyjnych – ważne jest, aby dokumentować działania (to jeden z wymogów idealnej realizacji takich aktywności).

4. Train your brai...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy