Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty anglistyki

4 października 2019

NR 13 (Październik 2019)

Sposoby na TED w szkole

0 916

Co zrobić, gdy uczniowie są zbyt przywiązani do używania podręcznika? W jaki sposób możemy pokazać im inną, ciekawszą stronę słuchania po angielsku? Jak możemy zainspirować uczniów do szukania treści na własną rękę i do pracy z nagraniami w domu? Na te i podobne pytania odpowiedź jest jedna: Ideas worth spreading, czyli TED Talks.

TED, czyli co?

To seria konferencji naukowych organizowanych corocznie przez amerykańską fundację. Główne konferencje słynnego TED (Technology, Entertainment, Design) odbywają się co roku w Kalifornii i Edynburgu. Przemawiali na nich Bill Gates, Desmond Tutu, Steve Jobs, Bono, tysiące znanych i nieznanych ludzi. Wszyscy dostają 18 minut, by zarazić swoją ideą, pasją, opowiedzieć o wynalazku, natchnąć nadzieją. Bilety kosztują kilka tysięcy dolarów, ale rozchodzą się na pniu. 
Na całym świecie organizowane są też mniejsze klony TED z darmowym wstępem. Rocznie odbywa się kilka tysięcy takich spotkań na uczelniach, w teatrach, nawet na ulicy. Nazywa się je TEDx-ami. W Polsce pierwszy odbył się w Warszawie w 2010 r.1 

POLECAMY

Zalety

Konferencje te dostarczają wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich. 

 • Wiele tematów
  Tematyka poruszanych wystąpień jest bardzo szeroka. Możemy wybrać spośród wielu propozycji, wśród których znajdują się takie, jak: technologia, nauka, biznes, innowacje, zdrowie, środowisko, przyszłość, rozwój osobisty, społeczeństwo.
 • Długość trwania
  Dostępnych jest wiele długości nagrań – od kilku minut do kilkunastu. Dzięki temu możemy przygotować różne materiały w zależności od tego, na jakim poziomie są nasi uczniowie lub jaką ilością czasu dysponujemy na lekcjach. 
 • Sposób prezentacji tematu
  Każdy z prelegentów prezentuje swój temat w odmienny sposób. Mimo że wystąpienia mają wiele punktów wspólnych, to jednak każde z nich jest wyjątkowe. Historie, którymi dzielą się twórcy, są zapisami ich życia lub ich przemyśleniami albo pomysłami czy innowacjami. Przekazy są autentyczne, a z językowego punktu widzenia istotne jest pokazanie uczniom różnych akcentów angielskich oraz sposobów na przekazanie wiedzy i używanie różnych słów czy fraz do tego celu. 
 • Poznawanie nowych pomysłów
  Dzięki słuchaniu wystąpień uczniowie są otaczani przez nowe idee, które stanowią na nich źródło inspiracji. Znam wielu uczniów, którzy wdrażają treści z wystąpień do swojego życia i widzą duże efekty takiego działania. Co więcej, pokazujemy uczniom różne sposoby patrzenia na daną rzeczywistość, dzięki czemu wspieramy ich aktywność oraz krytyczne myślenie. 
 • Uczenie języka angielskiego
  Oglądając wystąpienia, uczniowie w szybszy sposób budują bazę nowego słownictwa oraz osłuchują się z językiem angielskim. Wystąpienia TED to kopalnia wiedzy, jeśli chodzi o poszerzanie swoich możliwości językowych. Każdy z uczniów znajdzie coś dla siebie. Uczniowie, którzy niedawno zaczęli naukę angielskiego, mogą także korzystać z tych wystąpień, będą jednak musieli poświęcić o wiele więcej własnej pracy w tłumaczenia skryptu i słuchać w spowolnionym tempie. Najbardziej efektywne jest słuchanie, jeśli uczniowie są na poziomie pre-intermediate i wyższym.
 • Poszerzanie horyzontów
  Nie bez przyczyny wystąpienia TED są nazywane ideas worth spreading, ponieważ stanowią źródło wielu inspiracji. Nie tylko uczniowie mogą poznawać nowe sposoby patrzenia na rzeczywistość lub poznawania czyjegoś punktu widzenia. Pracuję z takimi materiałami od kilku lat i sama doświadczam wielu inspiracji po odsłuchaniu prezentacji. 
 • Materiały dodatkowe
  Wystąpienia zawierają w sobie transkrypt, dlatego z powodzeniem można wykorzystać je przy tworzeniu słuchania lub przy tworzeniu zadań do tekstu. Dzięki transkryptowi możemy także zadawać pytania i tworzyć z przedstawionych treści materiały do czytania dla uczniów.
 • Różne możliwości
  W łatwy sposób możemy za pomocą transkryptów uczyć elementów gramatyki, słowotwórstwa, słownictwa, idiomów. To wszystko powoduje, że wystąpienia mogą być używane na wiele różnych sposobów i nie powodują nudy u uczniów.

Materiały internetowe

W zasobach internetowych znajdziemy różne możliwości ­zastosowania edukacyjnych wy­stąpień. Wśród nich znajdują się trzy serwisy godne polecenia:

 1. //ed.ted.com/lessons – podstawowa strona, którą możemy odwiedzić w celu inspiracji i planowania lekcji z uczniami. Znajdziemy tutaj materiały do słuchania – od wideo mających pół minuty, aż do tych najdłuższych, półgodzinnych. Należy zwrócić uwagę na to, że w łatwy sposób – za pomocą dostępnej wyszukiwarki – możemy dopasowywać takie parametry, jak: datę dodania pliku, długość, popularność. Możemy przygotować lekcję, bazując na zainteresowaniach naszych uczniów. Możemy także szukać po wszystkich kategoriach dostępnych w TED Talks. To powoduje, że przygotowanie treści do lekcji jest bardzo szybkie. Gdy znajdziemy nasz temat, mamy do wyboru kilka opcji. Pierwsza z nich to oglądanie, następna opcja to quiz-test do danego materiału w formie testu z podanymi odpowiedziami lub pytań otwartych. Następnie mamy sekcję, dzięki której możemy poznać dodatkowe inspiracje lub materiały, które mogą urozmaicić tematykę podanego wideo. 
 2. //eslbrains.com/ – wchodząc na tę stronę, możemy przeszukiwać materiały do zajęć z naszymi uczniami, biorąc pod uwagę temat wystąpienia TED. Mamy do wyboru: angielski biznesowy, sprawy globalne, technologię, życie, sztukę. Możemy także szukać po poziomach zaawansowania: od B1 do C1. Po wyborze danego tematu możemy przeczytać najważniejsze informacje o tych planach lekcji, m.in. jaki jest poziom, jaka zawartość gramatyczna, ile czasu potrzeba na zrealizowanie z uczniami. Do tego mamy dostęp do opisu każdej lekcji z ważnymi punktami, które możemy wziąć pod uwagę, jak również z proponowanym opisem przebiegu lekcji. Na końcu znajdziemy materiały do pobrania w formie dla ucznia i dla nauczyciela. Ważne jest to, że strona jest aktualizowana na bieżąco, dzięki czemu znajdziemy tam różne nowe materiały. Jeśli chcemy, możemy także szukać w bazie Premium (baza płatnych materiałów), ale nie jest to konieczne.
 3. //tedxesl.com/ – znajdziemy tam materiały związane z TED Talks w podziale na różne kategorie. Co ciekawe, tutaj mamy możliwość sortowania poziomów od pre-intermediate, aż do poziomu fluency. Wybieramy tytuł przemówienia, cele, jakie osiągnie uczeń po realizacji danego tematu, oraz tematy, które są poruszone w wystąpieniu. Do tego oczywiście możemy pobrać plan lekcji w osobnym pliku. Mimo że str...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!

Przypisy