Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

29 listopada 2021

NR 26 (Grudzień 2021)

VISION BOARDS – czyli noworoczne mapy marzeń na lekcji angielskiego

0 930

Nowy Rok to taka symboliczna carte blanche na nowy czas, na następne 365 dni w dwunastomiesięcznym cyklu, kiedy to zdarzyć się może właściwie wszystko. Właśnie wtedy tradycyjnie życzymy sobie „szczęśliwego nowego roku i spełnienia marzeń”. Szkopuł w tym, że nie zawsze wiemy, czego tak naprawdę chcielibyśmy dla siebie od życia. Nasze marzenia z reguły przegrywają z „codziennymi” sprawami i traktujemy je z przymrużeniem oka. Gdybyśmy zapytali naszych uczniów, w jaki sposób dbają o swoje marzenia i ile czasu poświęcają na ich spełnianie, jaką otrzymalibyśmy odpowiedź? 

Najczęściej odpowiedzi nie byłoby w ogóle, bo uczniowie zwyczajnie nie wiedzą, o czym marzą. W naszym świecie marzeń nie traktuje się poważnie, więc jaki jest sens mówienia o nich? Owszem, można sobie coś pomyśleć podczas zdmuchiwania świeczek na torcie, ale żeby robić z tego jakiś wielki temat? I niby po co? Z dorosłymi wcale nie jest inaczej. Bywa też tak, że bardzo czegoś chcemy, ale jednocześnie sami sobie przeszkadzamy w osiągnięciu tego. Z reguły marzenia wymagają skonfrontowania się z własnymi oporami i przekonaniami – na co nie zawsze jesteśmy jednak gotowi.

POLECAMY

What is your dream? 

Często proszę młodzież, by podzieliła się swoimi pragnieniami. By puściła wodze fantazji, nie ograniczając się niczym – ani czasem, ani miejscem, ani zasobnością portfela. Niestety, wtedy w klasie najczęściej zapada milczenie. Więc zadaję pytania pomocnicze: What crazy thing would you like to do? Which country would you like to visit or live in? Which hobby would you like to take up? If you won a lottery what would you change in your life? Wtedy coś zaczyna się dziać. Wrzucam między wiersze retoryczne pytanie, jak marzenia, cele, ­pragnienia mogą się spełnić, jeśli ich nie precyzujemy? Skąd świat ma się dowiedzieć o naszych potrzebach? Jak inaczej przyciągać to, co najlepsze, jeśli sami nie wiemy, co byłoby najlepsze dla nas? Trzeba zatem precyzować, nazywać i wizualizować nasze cele i marzenia, bo tylko wówczas możemy pozytywnie się rozwijać. 

Czym jest Vision Board?

Świetnym narzędziem jest tzw. VISION BOARD albo inaczej: DREAM BOARD. To nic innego jak MAPA MARZEŃ stworzona w kolażu ilustracji przedstawiających nasze cele i pragnienia. Idea vision board bazuje na prawie przyciągania i założeniu, że żyjemy w świecie zależnym od naszych intencji. Zgodnie z prawem przyciągania nasze życie jest odbiciem dominujących myśli, warto więc wybierać te, które wywołują w nas pozytywne emocje, tak jak marzenia1! Skupiając się na przedstawionych celach – kierujemy na nie swoją energię i nadajemy im moc. Najpierw tworząc, a następnie patrząc na naszą mapę, uaktywniamy swój wewnętrzny magnes – to coś w stylu mentalnej grawitacji – i nastrajamy podświadomość na działanie, czyli na realizację zwizualizowanych marzeń. Im częstszy jest kontakt z taką wizualizacją własnych pragnień, tym bardziej zapadają nam one w pamięć, co sprawia, że zaczynamy podświadomie dążyć do ich realizacji.

Technika vision board, będąca przyczynkiem do manifestacji marzeń, jest jednym z najbardziej kreatywnych i wyjątkowo przyjemnych narzędzi rozwojowych – zarówno w tworzeniu, jak i w stosowaniu. Z powodzeniem czerpią z niej specjaliści rozwoju osobistego (np. w terapii Gestalt), by pomagać pacjentom w odnajdywaniu prawdziwych siebie i określaniu własnych potrzeb. Jako wizualna afirmacja mapa działa na zmysł wzroku, oddziałując przy okazji na strefę „pozalogiczną”, czyli podświadomość. Dzięki takiej ekspresji twórczej skupia się uwagę na kierunku, w którym pragniemy iść. I wszystko dzieje się jakby mimochodem – ot, zabawa, wycinanka, kolaż… A jednak moc działania mapy marzeń jest nie do przecenienia. Można powiedzieć, że jest to taki wizualny koncert życzeń, w którym obrazy, symbole i sentencje przedstawiają symbolicznie nasze pragnienia na najbliższy rok (a może i całe życie?).

Jak stworzyć vision board ze swoimi uczniami?

Sposób wykonania mapy jest dowolny. Jeśli zdecydujemy się na stworzenie jej własnoręcznie – możemy rysować, malować albo wycinać zdjęcia z kolorowych magazynów. Możemy też z powodzeniem stworzyć mapę wirtualnie, w wybranej aplikacji, a następnie ją wydrukować i powiesić na ścianie, móc patrzeć na nią na co dzień. Można spontanicznie przeglądać obrazki i wybierać te, które nam się podobają, a później dopis...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy