Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

11 czerwca 2019

NR 11 (Czerwiec 2019)

Wakacje – tak..., ale nie od języka

0 529

Nadchodzą wakacje – dla wielu wyczekiwany okres w ciągu roku. Jak go wykorzystać, aby nie przerywać sobie nauki języka? W jaki sposób pokazać uczniom, co mogą zrobić, aby nie zapomnieć języka?

Poniżej kilka porad, jakimi możecie podzielić się ze swoimi uczniami bądź kursantami, którzy kończą powoli przygodę z językiem na ten rok.

POLECAMY

 • Czytaj artykuły w języku angielskim.
 • Słuchaj audycji radiowych po angielsku.
 • Wyłącz napisy, gdy oglądasz seriale i filmy.
 • Korzystaj z kursów online, które prowadzone są po angielsku.
 • Gdy jesteś za granicą, kręć się wokół obcokrajowców i rozmawiaj po angielsku.

Co zaproponować uczniom na wakacje i jak pokierować nauką języka podczas wakacji?

1. Standardowa rada:
Podczas wakacji możecie zaglądać na YouTube – zawiera świetne przykłady z prawdziwymi nagraniami native speakerów. Nie trzeba się martwić, że podczas wakacji zgubicie akcent lub słownictwo. 

Jak możesz to powiedzieć: 
Słyszeliście o kanale Fight Mediocrity? Autor tego kanału streszcza najnowsze książki i przerysowuje je w formie graficznej. Jeśli go subskrybujecie, będziecie wiedzieć, kiedy streszcza kolejną książkę. Jeśli więc nie macie czasu lub nie lubicie podczas wakacji czytać, możecie słuchać jego streszczeń i zadecydować, czy warto zakupić i przeczytać taką książkę – oczywiście po angielsku.

2. Kolejna standardowa rada:
Pamiętajcie, codziennie kilka słówek przez wakacje, chociaż trzy słówka dziennie. To już będzie progres. Najważniejsza systematyczność.

Jak możesz to powiedzieć: 
Wiecie co? Zastosujmy regułę trzech. Był sobie taki pan, który uczył się golfa. Jego trener poradził mu, by zapamiętał sekwencję tych ruchów i na pewno jego technika się polepszy: dobra postawa, chwyt, zamach, równowaga, skręt, pozycja nadgarstka, doprowadzenie kija do piłki. Było to sporo do zapamiętania i człowiek się całkiem pogubił. Obaj wpadli więc na pomysł, że będą działać jak piechota morska, która zrozumiała, że żołnierzom jest łatwiej wykonywać polecenia, jeśli są wydawane w grupach po trzy. Pewnego dnia skoncentrowali się na: po pierwsze – pracy bioder, po drugie – przeniesieniu ciężaru ciała na prawą stronę, po trzecie – na wymachu. Te trzy akcje były łatwe do zapamiętania i wdrożenia. Bierzcie przykład: ustalcie sobie trzy rzeczy: niech to będą trzy słówka do zapamiętania albo trzy filmiki do obejrzenia na FB po angielsku. Cokolwiek, ale w liczbie trzy. I tak codziennie aż do wykształcenia nawyku.

3. Jeszcze jedna standardowa rada: 
Jeśli macie problem z zapamiętaniem rytualnych czynności, można sobie zainstalować przypominające aplikacje.

Jak możesz to powiedzieć: 
Są takie aplikacje, np. Miś Przypominacz albo Productive – lista zadań. Znajdziesz je w sklepiku na swoim telefonie – są dostępne na iOSa i na Androida. Gdy wejdziesz w menu, możesz wpisać swoje cele na ten miesiąc i one zaczną wysyłać ci te notyfikacje, które nie zostaną zauważone. Proszę, odhaczaj wykonane zadania i oglądaj swój progres.
 

 

4. Jeszcze jeden standardowy komunikat:
Pamiętajcie, aby robić zdjęcia na wakacjach. Przygotujcie je, bo w planach na nowy rok jest omówienie, co robiliście podczas swoich wakacyjnych wyjazdów – szansa na pochwalenie się.

Jak możesz to powiedzieć: 
Znajdźcie swój styl i zróbcie wakacyjne zdjęcia z ciekawym filtrem. Zdjęcia oznaczone hashtagiem #hellotoLO 4 będą naszą klasową galerią i dzięki niemu nic nam nie umknie, jak w niego klikniemy. Możecie nagrać krótki filmik, na którym robicie wywiady z osobami, które poznaliście za granicą, albo filmik, w którym pokażecie najlepsze widoki widziane w czasie wakacji.

5. Standardowy tekst:
Pamiętajcie, żeby czytać teksty po angielsku przez wakacje. To niezwykle ważne, aby mózg wciąż otaczał się treścią w języku obcym.

Jak możesz to powiedzieć: 
Jakie są wasze ulubione gazety, kanały, portale? Zasubskrybujcie je na Facebooku. Codziennie każdy z nich będzie wyświetlał się na waszej tablicy i już samo czytanie tych postów i nagłówków będzie owocne.

6. Standardowy tekst: 
Musicie otaczać się językiem. W tym celu najlepiej, abyście słuchali podcastów.

Jak możesz to powiedzieć: 
Wiecie, że na Spotify są dostępne podcasty? Jeśli masz konto na Spotify, poszukaj czegoś, co może cię zainspirować i czego możesz słuchać codziennie. Liczy się systematyczność. Jeśli nie lubisz Spotify, wypróbuj jeden z serwisów poniżej:
 

 • elllo – tutaj znajdziesz rozmowy na każdy temat oraz ćwiczenia na słownictwo i gramatykę. 
 • ESL lab – odnajdziesz tu dobrej jakości podcasty – trudniejsze i łatwiejsze, więc bez wymówek, że czegoś nie rozumiesz.
 • daily ESL – krótsze podcasty na przerwę w pracy bądź smażenie jajecznicy w niedzielę; ułożone są według tematów, więc szybko odnajdziesz to, co cię interesuje.
 • BBC learning English – zbiór podcastów i multiserwis, w którym znajdziesz ciekawe audycje, teksty, filmiki, quizy i wiele innych niespodzianek.
 • BBC podcasts – ta strona zawiera oryginalne i bogate archiwum podcastów BBC.


7. Standardowy tekst: 
Najlepszy sposób na naukę języka to nauka innego przedmiotu w języku angielskim. Możecie korzystać ze źródeł na internecie albo dołączyć do kursów online, które oferowane są za dopłatą lub za darmo. Za ukończenie niektórych kursów można dostać certyfikat.

Jak możesz to powiedzieć:
Chcesz otrzymać dyplom ukończenia przedmiotu na renomowanej uczelni? Wakacje to świetny czas, by go zdobyć! Musisz skorzystać z platform, które ci to umożliwią. Co jest najważniejsze: uczysz się programowania bądź innych przedmiotów po angielsku. Jakie wybrać?
 

 • Coursera – www.coursera.org
  Coursera to bogactwo wspaniałych kursów e-learningowych o różnorodnej tematyce i grupa ekspertów wykładowców, których nie powstydziłby się żaden uniwersytet. Możesz szkolić się na kursach z University of Michigan, Stanford, University of Pennsylvania itd. W praktyce szkolenie odbywa się w większości za darmo, ale często należy zapłacić, by uzyskać certyfikat. Tematy: edukacja, biznes, psychologia, nauki ścisłe i humanistyczne. Słowem – wszystko. Prawdziwy edukacyjny przepych. Dostępne w AppStorze i sklepiku Google. Korzystam regularnie. Każdy kurs ma szczegółowy syl...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy