Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty anglistyki

29 listopada 2021

NR 26 (Grudzień 2021)

Zróbmy sobie prezent! – pomysły na przedświąteczne utrwalanie materiału bez zaglądania do podręcznika

0 200

Okres przedświąteczny w szkole to moment podsumowań i zdecydowanie „luźniejszych” lekcji w oczekiwaniu na wolne, świąteczne dni. Można ten czas wykorzystać na przeprowadzenie lekcji specjalnych, przeplecionych zimowym klimatem, świątecznymi melodiami i powtórką materiału bez zaglądania 
do podręczników. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na świąteczne lekcje-niespodzianki.

1. Śpiewająco

Jingle Bells zawsze będzie bezpiecznym wyborem z pogranicza tradycji. Warto jednak pokusić się na zajęciach o repertuar, który poza, przywołaniem ducha nadchodzących świąt, nieco nas rozbawi. Do piosenek dorzucamy, oczywiście, tematyczne albo „listeningowe” karty pracy, które ułatwią naszym uczniom opanowanie nowego słownictwa i umożliwią ćwiczenie płynności wypowiedzi. Oto moja lista przebojów na nadchodzące święta.

POLECAMY

Present Face (by Garfunkel and Oates)
To piosenka o sytuacji, w której znalazł się każdy z nas: z niechcianym prezentem od bliskiego członka rodziny i fałszywym uśmiechem na twarzy. Nuta idealna dla młodzieży i dorosłych znających angielski na poziomie A2 i wyższym. Bardzo dobrze sprawdzi się jako wprowadzenie do rozmowy o najbardziej nieudanych prezentach z poprzednich lat – tych, których nie chcielibyśmy zobaczyć ani pod choinką, ani nigdzie indziej, niezależnie od okazji.

Grandma got run over by a Reindeer (by Elmo & Patsy)
Tytuł objaśnia wszystko. Ta piosenka świetne sprawdzi się na zajęciach z młodzieżą i dorosłymi znającymi angielski na poziomie A2 i wyższych. Idealna do wprowadzenia tematu tradycji świątecznych, pogadanek o istnieniu Świętego Mikołaja, a także wspominek dotyczących najdziwniejszych sytuacji okołoświątecznych.

Twelve Days of Christmas
To piosenka dla bardziej za­awansowanych użytkowników języka angielskiego. Dobry wybór na początek rozmowy o świątecznych tradycjach – nie tylko tych wspólnych dla całej Polski, lecz także tych zza własnych stołów. Temat można opracować, korzystając z metody projektu – przydzielić uczniom region do przedstawienia na forum grupy, dla utrudnienia z użyciem konkretnej konstrukcji gramatycznej w ramach powtórki. Ot, taki mały prezent dla nas, nauczycieli, na ostatnie przedświąteczne zajęcia.

Karaoke party
Niekoniecznie z dyskotekową kulą podwieszoną pod sufitem, ale zdecydowanie z mikrofonem (chociażby zabawkowym!). W grupach, w parach i dla odważnych – indywidualnie. Na tablicy interaktywnej albo ekranie telewizora czy komputera wyświetlamy dostępne na YouTubie wersje piosenek z podkładem dźwiękowym oraz tekstem i zwyczajnie zaczynamy śpiewać: Frozen, You are perfect (Ed Sheeran), Last Christmas (Wham!) i inne hity w języku angielskim, które od razu kojarzą nam się ze świętami. Możemy też dać wolną rękę naszym uczniom – będzie to wtedy wspaniała okazja do poznania tego, czego słucha młodzież, oraz odkrycia przez nią, czego słuchamy my. To także doskonałe ćwiczenie wymowy. Jeśli dodatkowo chcemy poćwiczyć pisownię, warto zajrzeć na stronę lyricstraining.com – to interaktywna gra muzyczna, w której – w zależności od wybranego poziomu trudności – gracze wpisują różną liczbę słów piosenki, żeby ta nie przestawała się odtwarzać. Prosta mechanika połączona z wielkimi hitami i sukces gwarantowany! Możemy też podzielić klasę na zespoły wpisujących i śpiewających. 

2. Unboxing

O samym pomyśle pisałem już na łamach „Horyzontów Anglistyki”. Zdecydowanie warto się nim zainspirować i na przedświątecznych zajęciach zorganizować ciekawą powtórkę materiału z minionych miesięcy. Gdzie w tym wszystkim ukrywa się prezent?

Zakomunikujmy naszym uczniom na koniec, że powtórka wcale nie oznacza sprawdzianu tuż po świętach – co zagwarantuje im odpoczynek od nauki, a nam – od sprawdzania.. Jak zabrać się do unboxingu? Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w sporych rozmiarów kartonowe pudełko, odpowiednią ilość papieru pakowego i wstążkę. Do pudełka wrzucamy wszystko to, co chcemy powtórzyć z uczniami, w formie kart pracy albo haseł, na podstawie których nasza grupa wykona ćwiczenie komunikacyjne. Wszystko ładnie pakujemy i prezent ustawiamy pod klasową choinką albo w dowolnym miejscu widocznym dla uczniów. Pudełko powinien rozpakować jeden z nich. Kto – to już zależy od naszych relacji, ewentualnie chęci wyróżnienia kogoś za „szczególne” osiągnięcia językowe. Po otwarciu pudełka, wyciągamy i wykonujemy kolejne ćwiczenia.

3. Projekcja pod kocem 

Jeśli na zajęciach rzadko macie okazję obejrzeć ze swoimi uczniami film, lekcja przedświąteczna będzie do tego idealną okazją. A skoro już robimy ją od święta, zadbajmy o odpowiednią atmosferę. Pomysł ten zdecydowanie lepiej sprawdzi się w grupie starszej młodzieży lub dorosłych niż wśród dzieci, za które większość zorganizować musieliby rodzice. Niemniej jednak po zajęciach możemy zorganizować pokaz w ramach koła zainteresowań. Rodzice „uwolnieni” od dzieci na dwie, trzy godziny będą chętni do większych poświęceń. Dla wszystkich oglądających przygotowujemy minikącik gastronomiczny z marshmallows i gorącą czekoladą. Zapraszamy naszych uczniów do przyniesienia koców i poduszek, dając sobie szansę na zapomnienie o przedświątecznym szaleństwie prezentowo-zakupowym. Film, który obejrzymy, powinien być klasycznym hitem, o którym wszyscy będą mieli coś do powiedzenia: Świąteczna gorączka, Elf, a może Szklana pułapka? Wykorzystajmy też seans filmowy do ćwiczenia gramatyki. Przyg...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy