Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aplikacje i programy Przydatne w nauczaniu języka angielskiego
na różnych poziomach zaawansowania

Artykuły z czasopisma | 24 listopada 2017 | NR 1
0 2075

Świat zmienia się bardzo dynamicznie, a nauczyciele języka angielskiego nie mogą zostawać z tyłu, tym bardziej że rynek weryfikuje, kto jest najlepszy. W dobie najnowszych technologii, wszechobecnych komórek, laptopów i tabletów otwierają się nowe możliwości. Z czego więc warto korzystać?
 

Jeśli chodzi o naukę języków obcych, najnowsze technologie mają do zaoferowania coraz więcej. Stają się one również coraz tańsze i szeroko dostępne, musimy zatem zwrócić uwagę, aby były także jak najefektywniej wykorzystane.

POLECAMY

Szczególnie widoczne stają się trendy blended learning oraz extended classroom, przy pomocy których uczniowie mogą być zaangażowani w pracę z materiałem poza godzinami zajęć. Podczas gdy blended learning skupia się na wykorzystaniu różnych technologii w nauce, extended classroom (rozszerzona klasa) ukazuje możliwości, gdzie uczniowie mogą uzupełnić wiedzę, na którą nie starcza czasu na lekcjach i która wykracza poza podstawę programową.

Technologie równoległe, takie jak wideokonferencje, interakcje face-to-face oraz wirtualne światy, stają się coraz popularniejszymi narzędziami w promocji nauki języków obcych. Wideokonferencje (Skype, Messenger, WhatsApp) zbliżają uczniów, których dzielą ogromne odległości, tak aby mogli komunikować się wspólnym językiem i wymieniać doświadczenia kulturowe.

To tylko niektóre pomysły. Przyjrzyjmy się jednak konkretnym pomocom – poniżej przedstawiam aplikacje i programy, które sprawdzają się w mojej codziennej pracy. Stosuję je jako uzupełnienie extended classroom.

Memrise (memrise.com)

Memrise to aplikacja/strona do nauki oferująca ponad 300 tysięcy kursów. Autorzy szczycą się również tym, że ich użytkownicy nauczyli się już ponad 285 milionów słów. To właśnie o słowa tutaj chodzi. Aplikacja Memrise, dostępna na Google Play oraz App Store, umożliwia stworzenie Ci osobnego kursu dla każdego z Twoich podopiecznych. Dodatkowo można je podzielić na poziomy/rozdziały tak, aby lekcje były ciekawsze.

Algorytm programu ułatwia zapamiętywanie poprzez powtarzanie informacji w określonych odstępach czasu. Etapy nauki słówek podzielone są na sesje, a nauczyciel jest w stanie zobaczyć, ile punktów zdobył dany uczeń w wyznaczonym 
czasie.

Moim ulubionym rozwiązaniem jest możliwość nagrania własnej wersji audio słówek oraz dodawanie obrazków/podpowiedzi przez uczniów w celu lepszego zapamiętania danego słowa, z której korzystać może każdy, kto bierze udział w kursie. Dostępne są dwie wersje – darmowa i płatna (dla bardziej zaangażowanych).

Quizlet (quizlet.com)

Aplikacja oferuje różnego rodzaju gry i zabawy, które pomagają uczącym się w zapamiętywaniu słów i zwrotów. Program naucza przy pomocy fiszek, gier oraz testów. Quizlet oferuje ponad 100 milionów fiszek wygenerowanych przez użytkowników, a z aplikacji korzysta ponad 40 milionów odwiedzających użytkowników miesięcznie.

Przydatnym rozwiązaniem jest tutaj możliwość tworzenia indywidualnych zestawów do nauki, według własnych potrzeb. Program ułatwia nam zapamiętywanie dzięki różnym sposobom nauki (do moich ulubionych należą: fiszki, literowanie i gry). Przykładowo, gra „Grawitacja” polega na tym, że definicje-asteroidy spadają w dół ekranu, a użytkownik musi wpisać zwrot przypisany danej definicji, zanim asteroida dotrze do dołu ekranu. Z kolei nauka długoterminowa to tryb, w którym uczniowie otrzymują rekomendowane zestawy do nauki – skupia się on na powtórkach w długich odstępach czasu, co wzmacnia długoterminowe zapamiętywanie słów oraz zwrotów. Quizlet jest dostępny w Google Play oraz App Store.

TED oraz TED ED Lessons (Ted.com, Ed.ted.com/lessons)

T...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy