Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

19 lutego 2020

NR 15 (Luty 2020)

Budujemy gramatyczno-leksykalną wieżę – kreatywne zabawy z klockami Jenga

0 584

Co mają wspólnego drewniane klocki typu Jenga z angielskimi czasownikami nieregularnymi albo powtórką przed sprawdzianem? Dziś przedstawię niebanalnego partnera we wspólnym uczeniu się przez zabawę, doświadczaniu oraz naturalnym i nieschematycznym przyswajaniu języka! Pamiętajmy, że nasz mózg uczy się najlepiej i najbardziej efektywnie, gdy... nie wie, że się uczy!

Aby w pełni wykorzystać potencjał wspomnianych klocków, należy zaopatrzyć się w zestaw Jenga (lub a’ la Jenga) – dostępne w sklepach z zabawkami lub w internecie (jest to wydatek około 15–20 zł). Różnorodność i mnogość pomysłów wykorzystania ich na zajęciach językowych jest nieograniczona – świetnie sprawdzą się do powtórek leksykalnych, w ćwiczeniu gramatyki, tworzeniu dłuższych wypowiedzi ustnych czy zajęciach integrujących grupę.

POLECAMY

Na czym polega gra?

Podstawowe zasady są bardzo proste – układamy podstawę z trzech klocków ułożonych obok siebie, następnie dokładamy kolejne piętra naprzemiennie, aż do wykorzystania wszystkich klocków.
 Gracze wyciągają po jednym klocku z dolnych pięter tak, aby nie naruszyć struktury, i dokładają je na szczyt kolumny. Należy być bardzo uważnym, aby nie zburzyć całej wieży, gdyż zawodnik, który to zrobi, przegrywa (albo odpada z gry – raczej nieskuteczne w przypadku aktywizowania uczniów w klasie).

Edukacyjna „twarz” Jengi, czyli pomysły na aktywności językowe

Uwaga! Można stworzyć zestaw wielokrotnego użytku i ponumerować klocki (1–54 lub mniej, ale powinna być to wielokrotność 3). W takim przypadku do każdego z poniższych ćwiczeń należy przygotować osobny handout ze słowami, wyrażeniami, czasownikami przypisanymi do kolejnych numerów, w zależności od typu zadania i materiału, który chcemy przećwiczyć oraz poziomu grupy. Najlepiej, aby przy jednej wieży z klocków pracowały około 3–4 osoby. Można jeden zestaw podzielić na pół.

1. „Nieregularna” Jenga – na klockach zapisujemy czasowniki nieregularne (bezokoliczniki). To chyba najczęściej wykorzystywana przeze mnie opcja gry. 

Na każdym klocku są dwa czasowniki nieregularne (z obydwóch stron, ale spotkałam też wersje z zapisanymi wszystkimi ściankami). Uczniowie, wyciągając klocka, przed postawieniem go na szczycie muszą podać dwie pozostałe, poprawne formy nieregularne (w bardziej zaawansowanych grupach podają również przykład użycia tego czasownika w zdaniu). Jeśli grupa stwierdzi, że odpowiedź jest poprawna (jedna osoba może mieć dostęp do listy czasowników nieregularnych), uczeń kładzie klocek na szczyt wieży.
 Dodatkowa modyfikacja: na bocznych (mniejszych) ściankach klocka można umieścić znaki (+) (–) i (?) – uczeń układa zdania twierdzące, zaprzeczające i pytające w zależności od wylosowanego znaczka, który towarzyszy czasownikowi.

2. Jenga storytelling – używamy tych samych klocków z czasownikami nieregularnymi. Możemy tutaj poćwiczyć np. czasy narracyjne, ale gra świetnie sprawdzi się także w przypadku wszystkich czasów gramatycznych. Warto, aby przed rozpoczęciem zadania ustalić głównego bohatera, miejsce akcji lub inne szczegóły historii (każda grupa może mieć swoje ustalenia). Można także narzucić uczniom temat, np. „Christmas Story”, „Once upon a time in the space…” czy „My perfect holidays”. Pierwszy uczeń wyciąga klocka z czasownikiem i układa zdanie rozpoczynające historię, następny uczeń po wyciągnięciu czasownika wymyśla kolejne zdanie – kontynuację historii, i tak do wyczerpania pomysłów albo podsumowania z puentą ☺. Należy pamiętać o wyznaczeniu grupowego skryby, który będzie skrzętnie notował całą historię oraz o przedstawieniu jej na forum.

3. Dialogowa Jenga – podobnie jak powyżej, ale uczniowie układają rozmowę/dialog na dowolny temat z użyciem czasowników, które wylosują. Tutaj proponuję, aby uczniowie najpierw chwilę przeznaczyli na wyciąganie klocków, bez układania ich na szczycie. Kiedy każdy ma np. 3–4 klocki, prosimy, aby patrząc na nie, spróbowali ułożyć dialog, a ich zadaniem jest „pozbycie się” wszystkich klocków. Po użyciu danego słowa klocek „ląduje” na szczycie wieży.
 4. Revision Jenga – opcja z ponumerowanymi polami. Ta odmiana świetnie sprawdza się przy powtórkach materiału czy integracji zespołu klasowego. Możemy przygotować np. 3–4 zestawy poleceń (leksykalne, gramatyczne, komunikacyjne, egzaminacyjne) – po 10 punktów na każdy zestaw i wydrukować je na osobnych kartkach. Przykładowo, numerki 1–10 to zadania na gramatykę, 11–20 wyz­wania leksykalne itd. W zależności od tego, jaki numer widnieje na klocku w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy