Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

6 sierpnia 2019

NR 12 (Sierpień 2019)

Classtools – narzędzie, które warto znać!

0 1053

Myśląc o tym, jak mogę rozwijać podczas lekcji języka angielskiego uczniowską kreatywność, przedsiębiorczość, kompetencje cyfrowe uczniów i pokazać, jak wykorzystać w celowy i bezpieczny dla uczniów sposób technologie informacyjno-komunikacyjne w realizacji podstawy programowej, postanowiłam skorzystać z bogactwa bezpłatnych narzędzi internetowych znajdujących się na stronie www.classtools.net1.

Już sama nazwa zachęca do korzystania, gdyż wyraźnie dysponujemy narzędziami wspomagającymi proces uczenia się. Kreatywne gry, quizy, diagramy dostępne bez haseł, logowania oraz do stworzenia w ciągu kilku minut – brzmi zachęcająco? Zatem do dzieła – tym bardziej że nie potrzebujemy komputera dla każdego ucznia, gdyż z Classtools uczniowie mogą korzystać dzięki własnym urządzeniom mobilnym. 

Wrzesień blisko, niebawem rozpoczniemy planowanie nowego roku szkolnego. Warto podczas poszukiwania form aktywności dla naszych uczniów wziąć pod uwagę podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020. Owe kierunki to:

POLECAMY

  • Profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.
  • Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
  • Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
  • Rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów.
  • Rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpieczne i celowe wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.
  • Tworzenie oferty programowej w kształceniu zawodowym. Wdrażanie nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego2.

Fakebook

Niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie, portale społecznościowe towarzyszą uczniom na co dzień. Warto wykorzystać Fakebook: www.classtools.net/FB/home-page3, dzięki któremu pokażemy naszym podopiecznym, że jeden z popularniejszych portali może pomóc w nauce słownictwa. Przy okazji warto uczulić na fakt, iż umieszczanie nieprawdziwych i obraźliwych informacji na czyjś temat, zakładanie „fejkowego” konta jest niezgodne z prawem. Fakebook pozwala na tworzenie wymyślonego profilu osoby do celów edukacyjnych. Gdy już uczniowie poznają słownictwo dotyczące daty i miejsca urodzenia i zamieszkania, nazw członków rodziny, cech wyglądu i charakteru, mogą utrwalić zdobytą wiedzę właśnie dzięki temu narzędziu. Fakebook może być również wykorzystany do ukazania rozwoju postaci (utrwalanie czasu Present Perfect), serii wydarzeń historycznych (utrwalanie form przeszłych czasowników), relacji między ludźmi. Stworzony dzięki narzędziu profil można zapisać, edytować, pobrać na urządzenia w postaci pliku PDF, by potem wydrukować i na przykład wkleić do zeszytu. 
 


Breaking news generator

Kolejne narzędzie z zasobów Classtools to generator wiadomości. Dzięki temu prostemu w obsłudze narzędziu możemy utrwalić choćby czas Present Perfect bądź stronę bierną: Passive Voice. Uczniowie mogą pracować indywidualnie lub w grupach, przygotowując test wiadomości widoczny na ekranie, wybierając zdjęcie prezentera bądź pozostawiając to, które jest sugerowane przez narzędzie. Doświadczenie podpowiada mi, że każda forma aktywności proponowana przez nauczyciela z wykorzystaniem generatora wiadomości na stronie www.classtools.net/breakingnews/4 motywuje uczniów do pracy dzięki dowcipnej formie, co powoduje, że nasi podopieczni uczą się podczas doskonałej zabawy. 
 


3D Gallery Generator

Tego szablonu można użyć, by zaprojektować własną „wirtualną wystawę” na wybrany temat, należy wybrać swoje zdjęcia i filmy, mamy miejsce na dziesięć „eksponatów”. Uczniowie nadają każdej wystawie tytuł i opis, aby uzyskać maksymalny efekt edukacyjny. Po zakończeniu zapisują swoją pracę do przyszłej edycji, można także osadzić swoją pracę na własnej stronie internetowej. Narzędzie www.classtools.net/3D/5 pozwala na utrwalenie słownictwa na przykład dotyczącego uczniowskich zainteresowań. 

Post-it (Labelling Tool)

Narzędzie www.classtools.net/education-games-php/postIt6 to kolejny prosty i ciekawy sposób na utrwalenie słownictwa. Korzystając z Post-it najpierw należy załadować zdjęcie z komputera (własne lub z internetu), by następ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy