Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty anglistyki , Otwarty dostęp

29 listopada 2021

NR 26 (Grudzień 2021)

Coraz bliżej święta…
Sprawdzone pomysły na lekcje angielskiego „z gwiazdką”

0 564

Zimowa aura za oknem i kalendarz wskazujący na zbliżające się Boże Narodzenie mobilizują większość nauczycieli, również anglistów, do planowania lekcji o tematyce świątecznej. Zazwyczaj na takich zajęciach starsi uczniowie poznają anglojęzyczne nazwy symboli świątecznych i potraw z wigilijnego stołu, a młodsi – dekorują choinkę, nazywając po angielsku poszczególne ozdoby, lub piszą listy do Świętego Mikołaja. Warto jednak pamiętać, że wśród uczniów i nauczycieli są też przedstawiciele kultur i wyznań, w których okres ten celebruje się inaczej, a niektórzy nie robią tego wcale. Mamy dla was zatem kilka pomysłów na grudniową lekcję o tematyce przygodowo-zimowo-końcoworocznej, a nie typowo świątecznej.

POLECAMY

Lapland, here we come!

Zamiast pisać list do Świętego Mikołaja, odwiedźmy go w Laponii. Niezależnie od tego, czy nasi uczniowie wierzą w magiczne sanie ciągnięte przez renifery z Rudolfem Czerwononosym na czele, istnienie Wioski Świętego Mikołaja pod kołem podbiegunowym jest faktem. Możemy poszukać informacji na temat tej mroźnej krainy, zebrać wiadomości i zrobić ciekawy projekt dotyczący Laponii w postaci prezentacji, plakatu albo klasowego lapbooka. Skupmy się, oczywiście, na anglojęzycznych źródłach i efekty pracy również prezentujmy po angielsku. Możemy też zaplanować wycieczkę do Laponii, a przy okazji przećwiczyć różne konstrukcje gramatyczne, słownictwo z kilku zakresów tematycznych – od nazw ubrań i akcesoriów, bez których nie obejdziemy się w podróży, po zwroty potrzebne na lotnisku i w samolocie – a nawet odegrać scenki sytuacyjne rozgrywające się w różnych zakątkach mikołajowej wioski. Laponia może stać się motywem przewodnim kilku grudniowych lekcji, gdyż odwiedzając ją wirtualnie (np. na stronie: https://santaclausvillage.info/virtual-panorama-tour-arctic-circle/), przećwiczymy opis miejsca, słownictwo dotyczące krajobrazu, pogody, aktywności i sportów zimowych, a nawet przysmaków spod koła podbiegunowego. Chętni mogą nawet pogdybać po angielsku, o co poprosiliby Świętego Mikołaja, gdyby udało im się go spotkać, i co zabraliby do domu na pamiątkę zimowej wyprawy. Możliwości jest wiele. Northern Sky is the limit!

If not Christmas, then what?

A może by tak zapytać uczniów, jak mieliby ochotę spędzić czas wolny podczas przerwy zimowej? Możemy wyobrazić sobie, że nic nie musimy, za to możemy – wszystko. To idealna przestrzeń do ćwiczenia drugiego okresu warunkowego i struktury If I could, I would… Pojawią się zapewne różnorodne pomysły: od podróży dokoła świata, żeby zobaczyć, jak obchodzi się święta w Australii, przez czytanie książek, popijanie sezonowej herbatki i granie w gry komputerowe całymi dniami, aż po słodkie nicnierobienie. Wszystkie pomysły są super, bo pokażą nam, czego potrzebują nasi uczniowie i jak najchętniej odpoczęliby w czasie wolnym. Możemy zebrać wiadomości i zrobić klasowe zestawienia (np. w formie plakatu albo prezentacji), używając zwrotów: all of us / most of us / some of us / few of us / none of us. To świetne ćwiczenie językowe, okazja do pogadania po angielsku na luzie i puszczenia wodzy fantazji. Możecie też ze swoimi uczniami zestawić to, jak typowo obchodzi się święta w waszych rodzinach (z otwartością na różnorodność obyczajów), z tym, jak chcielibyście, aby to wyglądało. W ten sposób można poćwiczyć czas Present Simple, który doskonale sprawdza się do opisywania zwyczajów i codzienności, oraz konstrukcje takie, jak: I would like to… czy I would rather… 

Bye, bye

...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy