Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty anglistyki , Otwarty dostęp

29 listopada 2021

NR 26 (Grudzień 2021)

Coraz bliżej święta…
Sprawdzone pomysły na lekcje angielskiego „z gwiazdką”

0 373

Zimowa aura za oknem i kalendarz wskazujący na zbliżające się Boże Narodzenie mobilizują większość nauczycieli, również anglistów, do planowania lekcji o tematyce świątecznej. Zazwyczaj na takich zajęciach starsi uczniowie poznają anglojęzyczne nazwy symboli świątecznych i potraw z wigilijnego stołu, a młodsi – dekorują choinkę, nazywając po angielsku poszczególne ozdoby, lub piszą listy do Świętego Mikołaja. Warto jednak pamiętać, że wśród uczniów i nauczycieli są też przedstawiciele kultur i wyznań, w których okres ten celebruje się inaczej, a niektórzy nie robią tego wcale. Mamy dla was zatem kilka pomysłów na grudniową lekcję o tematyce przygodowo-zimowo-końcoworocznej, a nie typowo świątecznej.

POLECAMY

Lapland, here we come!

Zamiast pisać list do Świętego Mikołaja, odwiedźmy go w Laponii. Niezależnie od tego, czy nasi uczniowie wierzą w magiczne sanie ciągnięte przez renifery z Rudolfem Czerwononosym na czele, istnienie Wioski Świętego Mikołaja pod kołem podbiegunowym jest faktem. Możemy poszukać informacji na temat tej mroźnej krainy, zebrać wiadomości i zrobić ciekawy projekt dotyczący Laponii w postaci prezentacji, plakatu albo klasowego lapbooka. Skupmy się, oczywiście, na anglojęzycznych źródłach i efekty pracy również prezentujmy po angielsku. Możemy też zaplanować wycieczkę do Laponii, a przy okazji przećwiczyć różne konstrukcje gramatyczne, słownictwo z kilku zakresów tematycznych – od nazw ubrań i akcesoriów, bez których nie obejdziemy się w podróży, po zwroty potrzebne na lotnisku i w samolocie – a nawet odegrać scenki sytuacyjne rozgrywające się w różnych zakątkach mikołajowej wioski. Laponia może stać się motywem przewodnim kilku grudniowych lekcji, gdyż odwiedzając ją wirtualnie (np. na stronie: https://santaclausvillage.info/virtual-panorama-tour-arctic-circle/), przećwiczymy opis miejsca, słownictwo dotyczące krajobrazu, pogody, aktywności i sportów zimowych, a nawet przysmaków spod koła podbiegunowego. Chętni mogą nawet pogdybać po angielsku, o co poprosiliby Świętego Mikołaja, gdyby udało im się go spotkać, i co zabraliby do domu na pamiątkę zimowej wyprawy. Możliwości jest wiele. Northern Sky is the limit!

If not Christmas, then what?

A może by tak zapytać uczniów, jak mieliby ochotę spędzić czas wolny podczas przerwy zimowej? Możemy wyobrazić sobie, że nic nie musimy, za to możemy – wszystko. To idealna przestrzeń do ćwiczenia drugiego okresu warunkowego i struktury If I could, I would… Pojawią się zapewne różnorodne pomysły: od podróży dokoła świata, żeby zobaczyć, jak obchodzi się święta w Australii, przez czytanie książek, popijanie sezonowej herbatki i granie w gry komputerowe całymi dniami, aż po słodkie nicnierobienie. Wszystkie pomysły są super, bo pokażą nam, czego potrzebują nasi uczniowie i jak najchętniej odpoczęliby w czasie wolnym. Możemy zebrać wiadomości i zrobić klasowe zestawienia (np. w formie plakatu albo prezentacji), używając zwrotów: all of us / most of us / some of us / few of us / none of us. To świetne ćwiczenie językowe, okazja do pogadania po angielsku na luzie i puszczenia wodzy fantazji. Możecie też ze swoimi uczniami zestawić to, jak typowo obchodzi się święta w waszych rodzinach (z otwartością na różnorodność obyczajów), z tym, jak chcielibyście, aby to wyglądało. W ten sposób można poćwiczyć czas Present Simple, który doskonale sprawdza się do opisywania zwyczajów i codzienności, oraz konstrukcje takie, jak: I would like to… czy I would rather… 

Bye, bye, 2021!

Ostatnią lekcję angielskiego w ro­­­­ku możemy również potraktować jako okazję do podsumowań. Warto zapytać uczniów o to, czy w mijającym roku mieli okazję odwiedzić jakieś ciekawe miejsce, poznać kogoś, nauczyć się czegoś nowego albo zrobić coś nietypowego. Możemy przygotować plakat zatytułowany All about 2021, a nawet całą gazetkę, na której nasi uczniowie przypną speech bubbles ze swoimi odpowiedziami na pytania o mijający rok, np. o to, jak spędzili wakacje, co czuli, kiedy musieli wrócić do szkoły we wrześniu, kiedy i jak świętowali swoje urodziny, czego nowego się dowiedzieli lub nauczyli, co ich zaskoczyło albo zmartwiło, jak spędzali czas wolny w poszczególnych porach roku, jaką przeczytaną książkę lub obejrzany film poleciliby koleżankom i kolegom… Nasi uczniowie nawet nie poczują, jak solidną powtórkę językową wykonają. Mogą się wspomagać słownikiem, pracować w parach albo w grupach, konsultować z nauczycielem poprawność swoich odpowiedzi – ważne, aby podsumowanie roku było dla nich frajdą. Możecie też odwrócić lekcję i zacząć od wirtualnego zebrania odpowiedzi przy użyciu takich aplikacji, jak AnswerGarden czy Mentimeter w ramach zadania domowego, a na lekcji omówić odpowiedzi i przygotować ciekawą cyfrową lub analogową wizualizację wyników.

Jeżeli pracujecie ze starszymi ucz­niami i na wyższych poziomach zaawansowania, podsumowania roku 2021 możecie dokonać w kontekście wydarzeń na świecie i w formie multimedialnego kolażu lub prezentacji na Google Jamboard czy też innej tablicy cyfrowej. Z młodszymi z kolei możecie podsumować rok w liczbach, wymieniając np. 

  1. miejsce, które odwiedziłem, 
  2. osoby, które poznałem, 
  3. książki, które przeczytałem, 
  4. formy spędzania wolnego czasu, które sprawiały mi największą przyjemność, 
  5. pyszności, które chętnie jad­łem, 
  6. ulubionych słów, których na­­uczyłem się na zajęciach angielskiego. 

Możecie odliczać dalej, dostosowując kategorie do potrzeb uczniów, pozwolić sobie na swobodne wypowiedzi albo zadawać konkretne pytania.

Oh, hello, 2022! 

Jeżeli nie lubicie pożegnań, może lepiej sprawdzi się u was powitanie? Kilkakrotnie w mojej karierze nau­­­­czycielskiej omawiałam z młodzieżą – na tak zwanej lekcji przed­­­świątecznej – New Year’s resolutions. Zawsze było dużo śmiechu, kiedy uczniowie spisywal...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy