Popularna nazwa „Google” zazwyczaj kojarzy się nam z jedną z najczęściej używanych wyszukiwarek internetowych („Nie wiesz tego? Zapytaj wujka Google!”). Jednak w natłoku e-narzędzi, aplikacji i platform edukacyjnych często zapominamy o istnieniu dysku Google – całkowicie bezpłatnego i intuicyjnie prostego w obsłudze narzędzia, które zachwyca swoją uniwersalnością oraz bogactwem zastosowań. Jest to również niezastąpione wsparcie w Blended Learningu – zintegrowanej metodzie kształcenia, która łączy tradycyjne, bezpośrednie nauczanie z aktywnościami „w chmurze” i zdalną komunikacją nauczyciela z uczniami. B-learning to nie odległa przyszłość, to teraźniejszość.
Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność dysku Google, należy zacząć od założenia konta Google – ten krok otwiera nam drzwi do must-use, czyli absolutnego minimum w narzędziowniku współczesnego belfra. Należą do niego wspomniany już dysk Google z całym bogactwem swoich możliwości, skrzynka pocztowa Gmail czy założenie własnego kanału na YouTube.
POLECAMY
Pierwszy krok za nami. Teraz wystarczy kliknąć w kwadracik znajdujący się w prawym górnym rogu i naszym oczom ukazują się dostępne aplikacje Google. Dlaczego warto pracować z dyskiem Google w szkole, co oferuje on nauczycielom i uczniom? Poniżej tylko niektóre z wybranych funkcjonalności:
- tworzenie materiałów edukacyjnych dzięki dostępnym szablonom,
- komunikacja online z uczniami – możliwość łatwego i szybkiego udostępniania linków,
- synchroniczna współpraca pomiędzy uczniami i nauczycielem dzięki dokumentom „w chmurze”,
- bieżące monitorowanie i sprawdzanie postępu uczniów,
- gromadzenie, katalogowanie i organizacja materiałów edukacyjnych,
- prezentowanie materiałów dzięki funkcji Google Slides,
- gromadzenie i katalogowanie zdjęć,
- możliwość łatwego udostępniania i edytowania dokumentów online oraz zapisania ich w dowolnym formacie w pamięci twardej komputera,
- stały dostęp do wszystkich zasobów, z każdego urządzenia z dostępem do internetu,
- możliwość uzyskania szybkiej informacji zwrotnej dzięki ankietom i możliwości edytowania dokumentów online,
- tworzone i edytowane dokumenty nie wymagają świadomego zapisywania przez użytkownika – dzieje się to automatycznie i systematycznie, a w „chmurze” pozostaje zawsze najnowsza wersja danego materiału,
- opcja offline pozwalająca na wykorzystanie dokumentów w przypadku (o zgrozo!) braku dostępu do internetu (aby ta funkcjonalność była włączona, należy zainstalować rozszerzenie „Dokumenty Google offline”),
- zaletą dokumentów przechowywanych i tworzonych na dysku Google jest to, że są na nim bezpieczne i nie grozi im przypadkowe usunięcie lub zaginięcie.
Aby w pełni zdać sobie sprawę z funkcjonalności dysku, proponuję na początek użyć plusika z napisem „NOWY” znajdującego się tym razem po lewej stronie, u góry strony. W rozwinięciu pokazują się m.in.: dokumenty, arkusz kalkulacyjny, prezentacje i formularze Google. Wszystkie te funkcjonalności wspaniale sprawdzają się na co dzień w pracy z uczniami.
Dokumenty Google
Do wyboru mamy „pusty dokument” – czyli doskonale wszystkim znane miejsce, które do złudzenia przypomina kartkę z Worda, oraz „dokument z szablonu” – niezwykle barwną i ciekawą graficznie galerię szablonów do wyboru. Znajdziecie tam m.in. szablony: życiorysów, broszur, raportów, prac naukowych czy… scenariuszy lekcji!
Jedną z najbardziej pożądanych funkcjonalności dokumentów Google jest to, że można je tworzyć, udostępniać i edytować online. Po stworzeniu dokumentu wystarczy najechać na niebieski kwadracik „udostępnij” w górnym prawym rogu, wybrać sposób udostępnienia (można wyświetlać/komentować/edytować) i wygenerować link jednym kliknięciem. Taki link jest zazwyczaj bardzo długi – jeśli chcemy podać go uczniom na tablicy, najlepiej skorzystać z możliwości jego skrócenia. Bardzo popularnym i godnym polecenia narzędziem jest strona //bitly.com, z której można korzystać bez logowania się. Jednak warto to zrobić, gdyż po zalogowaniu uzyskujemy ciekawą możliwość spersonalizowanego nazywania linków. Zostawiłam Wam wiadomość tutaj: bit.ly/GoogleDisc. Zapraszam do odwiedzin i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami!
Jak to wykorzystać w pracy z uczniami?
- Wypracowania online – uczniowie po napisaniu pracy udostępniają ją nauczycielowi za pomocą linka. Nauczyciel sprawdza, komentuje na czacie, daje możliwość poprawy – wszystko dzieje się online w czasie realnych działań. W tym miejscu gorąco polecam zainstalowanie rozszerzenia Grammarly (app.grammarly.com) – automatycznej autokorekty, która pomoże uporać się z błędami gramatycznymi, interpunkcyjnymi czy literówkami. Ponadto podwójny „klik” w jakiekolwiek słowo powoduje pojawienie się kilku jego synonimów. To narzędzie, które nie tylko wyłapuje błędy, ale pomaga się na nich uczyć! Co trzeba zrobić? – zainstalować wtyczkę w przeglądarce internetowej, a zielona ikonka Grammarly automatycznie pojawi się w pasku u góry strony.
- Klasowa burza mózgów – powtórzenie słówek z poprzedniej lekcji lub działu, zaplanowanie tematów godzin wychowawczych czy zrobienie listy produktów na wspólną imprezę klasową – nic prostszego. Wystarczy stworzyć pusty dokument, podać uproszczony link na tablicy (bądź pod postacią kodu QR) i gotowe. Uczniowie w każdym miejscu i czasie mogą dodawać pomysły, usuwać niepotrzebne informacje czy komentować swoje pomysły.
- Planowanie pracy projektowej – tworzenie harmonogramów, tabel z kolejnymi etapami pracy, do których mają dostęp uczniowie, oraz możliwość edytowania, komentowania i uaktualniania danych.
Prezentacje Google
Podobnie jak w przypadku dokumentów – można tutaj pobrać prezentację pustą bądź z szablonu i, podobnie jak w Power Point, stworzyć barwną i niebanalną prezentację treści edukacyjnych oraz udostępnić ją, generując link.
Jak to wykorzystać w pracy z uczniami?
Dotychczas stworzenie nawet prostej i krótkiej prezentacji poza szkołą przez uczniów łączyło się z potrzebą spotkania się w jednym miejscu i polegało na wspólnym tworzeniu slajdów. Funkcjonalność Googl...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!