Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills , Otwarty dostęp

24 października 2018

NR 7 (Październik 2018)

Gadżety z torby nauczyciela

0 1186

Podręczniki, klasówki, pomoce edukacyjne, czego nie znajdziemy w nauczycielskiej torbie? W poprzednim numerze „Horyzontów Anglistyki” pisałam o tym, w jaki sposób możemy wykorzystać zwykłą kartkę papieru. Tym razem zapraszam do zapoznania się z kilkoma przykładami na wykorzystanie prostych gadżetów, które w ciekawy sposób urozmaicą nasze lekcje, a jednocześnie są dość małe i nie zajmą dużo miejsca w naszych nauczycielskich torbach.

Patyczki

Chodzi o patyczki, takie jak do lodów na patyku albo lekarskie szpatułki, mogą być kolorowe lub bezbarwne. 

POLECAMY

  • Podział uczniów na grupy, np. wszyscy, którzy wylosowali ten sam kolor albo w każdej grupie musi być osoba z innym kolorem patyczka, możesz też na każdym patyczku napisać słowa należące do różnych kategorii, uczniowie muszą podzielić się na grupy według określonej kategorii. 
  • Losowanie kolejności odpowiedzi, jeśli na każdym patyczku napiszemy imię ucznia lub wykorzystamy numery uczniów z dziennika. 
  • Powtórzenie słówek: patyczki jak fiszki – uczniowie piszą na patyczkach wybrane słowa wraz z tłumaczeniem na odwrocie, potem losują i sprawdzają swoją wiedzę lub przepytują innych. Patyczki możemy gromadzić cały rok szkolny lub nakleić na każdym kawałek zalaminowanej kartki, wtedy patyczki będą do wielokrotnego użycia.
  • Język funkcjonalny – tworzymy listę zwrotów, np. „Co powiesz na?”, „Nie jestem pewien, ale…”, „Gdybym był Tobą…”, drukujemy wszystkie zwroty, przyczepiamy je do patyczków (można też zwroty zapisać na patyczkach). Uczniowie pracują w parach, losują sześć patyczków (po trzy na osobę), muszą ułożyć dialog, w którym wykorzystają wszystkie sześć patyczków. Dla utrudnienia lub ułatwienia (niektórzy uczniowie lubią mieć podany konkretny temat zadania niż wolną rękę w wyborze tematu) uczniowie losują kontekst sytuacyjny (np. w restauracji, kłócące się rodzeństwo albo gotowanie obiadu) i układają dialog do wylosowanej sytuacji.
  • Jeśli masz kolorowe patyczki, ustal, że każdy kolor odpowiada trudności zadania, np. żółty – bardzo łatwe, pomarańczowy – łatwe, czerwony – średnie, zielony – trudne, niebieski – bardzo trudne. Uczniowie wybierają kolor patyczka, określając w ten sposób, na jakiej trudności pytanie chcą odpowiedzieć. Może być to zadanie na początek lub koniec lekcji. Kiedy uczniowie są już przyzwyczajeni do tego typu zadania, zamiast samodzielnego wyboru mogą losować patyczek z worka.

Piłka

  • Powtórzenie słówek: rzucamy piłkę, mówiąc słowo – uczeń tłumaczy, dodaje formy przeszłe lub podaje swoje skojarzenie ze słowem.
  • Ustalanie kolejności odpowiedzi: uczniowie rzucają piłkę do osoby, która ma odpowiedzieć jako kolejna.
  • Inna wersja wspólnego wypracowania z użyciem papierowej kartki. Każdy uczeń dostaje czystą kartkę papieru, na której zapisuje pierwsze zdanie opowiadania lub innego rodzaju tekstu. Następnie zgina kartkę, tak aby stworzyć z niej papierową piłkę, rzuca kulką do innego ucznia, najlepiej na drugi koniec sali. Uczniowie rozwijają papierowe kulki i dopisują swoje zdanie, zginają je i rzucają do kolejnej osoby. Gra toczy się do około 10 powtórzeń lub do momentu, aż kartki już nie wytrzymają ciągłego zginania i odginania. Na koniec każdy uczeń rozwija swoją papierową piłkę i odczytuje tekst. W trakcie czytani...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy