Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

18 czerwca 2018

NR 5 (Czerwiec 2018)

Gazety na lekcji jako nie(d)oceniona studnia edupomysłów

0 1048

Co zrobić z gazetami, magazynami i kolorowy- mi ulotkami, które czasem „zalegają” na półkach jako ozdoba klasy językowej? Poddajmy je edurecyklingowi! Tak, aby był pożyteczny i przydatny dla ucznia i nauczyciela – bez kserowania, przygotowywania dodatkowych kart pracy z uczniowskim DIY na czele!

Obcojęzyczne gazety służą do tego, aby je czytać, interkulturowo zanurzać się w języku, doświadczać realnych problemów i wielkich wydarzeń. Niejednokrotnie jednak anglojęzyczne magazyny w oryginale to nie lada wyzwanie dla naszych uczniów. Spróbujmy zatem tak „podać” im tekst, aby nie był szczytem nie do zdobycia, ale podróżą po pagórkach – od maleńkiego, po ten trochę wyższy. W artykule przedstawię praktyczne pomysły na zabawy ze słownictwem, opisywanie zdjęć oraz ćwiczenia komunikacyjne, których głównymi bohaterami są gazety, magazyny i broszury – tak często pomijane w naszym nauczycielskim warsztacie.

POLECAMY

„Today a reader, tomorrow a leader”
(Margaret Fuller)

Zabawy ze słownictwem

Hashtagi – język młodzieżowy jest krótki, zwięzły, hasłowy, dlatego dobrym pomysłem jest streszczanie krótkiego artykułu lub paragrafu za pomocą np. 10 hashtagów (słów kluczy), w taki sposób, by stopniowo, po jakimś czasie być w stanie opowiedzieć treść tekstu. Co ciekawe, dla każdego ucznia hashtagiem mogą być inne słowa – te, które uzna za ważne i kluczowe do późniejszego odtworzenia treści.
Wypisz-podaj dalej – prosimy uczniów, aby indywidualnie (bądź w grupie 3–4 osób) wypisali z tekstu np. 15 słówek w języku angielskim, których NIE ZNAJĄ (3 min). Po wypisaniu słów podają kartkę do kolegi obok (lub do innej grupy), której zadaniem jest przetłumaczenie wypisanych propozycji na język polski. Podobnie można zrobić, zamieniając język (uczniowie wypisują słówka po polsku – kolega tłumaczy na język angielski, a potem sprawdza poprawność w artykule).
Headline’owy temat lekcji – bardzo zachęcam do takiego sposobu prezentowania tematu spotkania. Wprawdzie wymaga technologii, ale pracując z gazetami na danej lekcji, warto sięgnąć do tych intuicyjnych i prostych narzędzi, i w ciągu paru minut stworzyć taki nagłówek wprowadzający do tematu zajęć. Ponadto można zaproponować uczniom samodzielne stworzenie gazetowego nagłówka na określony temat.
Strony do generowania nagłówków z gazet znajdziecie tutaj:

Alfabetyczne poszukiwania – znajdowanie słów w tekście na daną literę alfabetu. Należy wylosować literkę i wskazać czas 20 sekund, podczas których uczniowie szukają i wypisują jak największą liczbę słówek zaczynających się na tę literę w danym fragmencie artykułu. Po upływie 20 sekund wybieramy nową literkę i powtarzamy tak z np. 
10 literami. Następnie uczniowie wybierają po jednym słowie, które zaczyna się na daną literkę. Ich zadaniem jest ułożenie wypowiedzi, opowiadania, dialogu z użyciem wszystkich 10 słówek.
Blackout poetry (tzw. wiersze z odzysku) – tworzenie wiersza/wypowiedzi wyłowionego z potoku słów, który powstaje poprzez wykreślenie z fragmentu tekstu słów i pozostawienie tych, które utworzą nową wypowiedź. Należy zaznaczyć, że uczniowie mogą tworzyć logiczne i poprawne zdania, ale mogą to być równie dobrze równoważniki zdań lub swobodne frazy i hasła na dany temat. Podobne ćwiczenie może polegać na powycinaniu przykładowych słów z artykułu, rozsypaniu ich na ławce i zachęceniu uczniów do tworzenia zdań.
Wiadomość rodem z kryminału – uczniowie wycinają literki z gazety i tworzą wyklejaną wiadomość, która może dotyczyć np. tematu ostatniej lekcji, albo służyć jako powtórzenie czasu gramatycznego (jeśli nie chcemy używać gazet, można zaproponować uczniom stworzenie takiego listu za pom...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy