Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

18 czerwca 2018

NR 5 (Czerwiec 2018)

Gazety na lekcji jako nie(d)oceniona studnia edupomysłów

0 891

Co zrobić z gazetami, magazynami i kolorowy- mi ulotkami, które czasem „zalegają” na półkach jako ozdoba klasy językowej? Poddajmy je edurecyklingowi! Tak, aby był pożyteczny i przydatny dla ucznia i nauczyciela – bez kserowania, przygotowywania dodatkowych kart pracy z uczniowskim DIY na czele!

Obcojęzyczne gazety służą do tego, aby je czytać, interkulturowo zanurzać się w języku, doświadczać realnych problemów i wielkich wydarzeń. Niejednokrotnie jednak anglojęzyczne magazyny w oryginale to nie lada wyzwanie dla naszych uczniów. Spróbujmy zatem tak „podać” im tekst, aby nie był szczytem nie do zdobycia, ale podróżą po pagórkach – od maleńkiego, po ten trochę wyższy. W artykule przedstawię praktyczne pomysły na zabawy ze słownictwem, opisywanie zdjęć oraz ćwiczenia komunikacyjne, których głównymi bohaterami są gazety, magazyny i broszury – tak często pomijane w naszym nauczycielskim warsztacie.

POLECAMY

„Today a reader, tomorrow a leader”
(Margaret Fuller)

Zabawy ze słownictwem

Hashtagi – język młodzieżowy jest krótki, zwięzły, hasłowy, dlatego dobrym pomysłem jest streszczanie krótkiego artykułu lub paragrafu za pomocą np. 10 hashtagów (słów kluczy), w taki sposób, by stopniowo, po jakimś czasie być w stanie opowiedzieć treść tekstu. Co ciekawe, dla każdego ucznia hashtagiem mogą być inne słowa – te, które uzna za ważne i kluczowe do późniejszego odtworzenia treści.
Wypisz-podaj dalej – prosimy uczniów, aby indywidualnie (bądź w grupie 3–4 osób) wypisali z tekstu np. 15 słówek w języku angielskim, których NIE ZNAJĄ (3 min). Po wypisaniu słów podają kartkę do kolegi obok (lub do innej grupy), której zadaniem jest przetłumaczenie wypisanych propozycji na język polski. Podobnie można zrobić, zamieniając język (uczniowie wypisują słówka po polsku – kolega tłumaczy na język angielski, a potem sprawdza poprawność w artykule).
Headline’owy temat lekcji – bardzo zachęcam do takiego sposobu prezentowania tematu spotkania. Wprawdzie wymaga technologii, ale pracując z gazetami na danej lekcji, warto sięgnąć do tych intuicyjnych i prostych narzędzi, i w ciągu paru minut stworzyć taki nagłówek wprowadzający do tematu zajęć. Ponadto można zaproponować uczniom samodzielne stworzenie gazetowego nagłówka na określony temat.
Strony do generowania nagłówków z gazet znajdziecie tutaj:

Alfabetyczne poszukiwania – znajdowanie słów w tekście na daną literę alfabetu. Należy wylosować literkę i wskazać czas 20 sekund, podczas których uczniowie szukają i wypisują jak największą liczbę słówek zaczynających się na tę literę w danym fragmencie artykułu. Po upływie 20 sekund wybieramy nową literkę i powtarzamy tak z np. 
10 literami. Następnie uczniowie wybierają po jednym słowie, które zaczyna się na daną literkę. Ich zadaniem jest ułożenie wypowiedzi, opowiadania, dialogu z użyciem wszystkich 10 słówek.
Blackout poetry (tzw. wiersze z odzysku) – tworzenie wiersza/wypowiedzi wyłowionego z potoku słów, który powstaje poprzez wykreślenie z fragmentu tekstu słów i pozostawienie tych, które utworzą nową wypowiedź. Należy zaznaczyć, że uczniowie mogą tworzyć logiczne i poprawne zdania, ale mogą to być równie dobrze równoważniki zdań lub swobodne frazy i hasła na dany temat. Podobne ćwiczenie może polegać na powycinaniu przykładowych słów z artykułu, rozsypaniu ich na ławce i zachęceniu uczniów do tworzenia zdań.
Wiadomość rodem z kryminału – uczniowie wycinają literki z gazety i tworzą wyklejaną wiadomość, która może dotyczyć np. tematu ostatniej lekcji, albo służyć jako powtórzenie czasu gramatycznego (jeśli nie chcemy używać gazet, można zaproponować uczniom stworzenie takiego listu za pomocą strony //typo.polona.pl/pl/ – istnieje niestety limit 35 znaków, ale można „pociąć” wiadomość na kilka krótszych).

Opisywanie zdjęć/obrazków

Praca ze zdjęciami z gazet to kolejny sposób na szybkie i efektywne zaangażowanie ucznia w komunikację, wyrażanie opinii czy ćwiczenie środków językowych. Ta niezwykle praktyczna aktywność to kopalnia pomysłów na rozgrzewki językowe, „wypełniacze” lub podsumowanie lekcji. Jest to również umiejętność sprawdzana na wielu egzaminach językowych, z maturą na czele. Ponadto opis zdjęcia to doskonała aktywność, która kładzie nacisk na umiejętności produktywne (mówienie i, ewentualnie, pisanie) – a te zazwyczaj przysparzają uczniom najwięcej problemów.
Galeria ciekawych osób, miejsc i sytuacji – w każdej gazecie czy magazynie znajduje się bardzo dużo zdjęć na różnorakie tematy. Zaplanowałeś opis wyglądu zewnętrznego? Stwórz galerię ciekawych osób, opisz wygląd, ale spekuluj też na temat ich wieku, charakteru, zawodu, ulubionego sposobu spędzania wolnego czasu, hobby, celów życiowych. Przerabiacie tematykę związaną z domem? Sięgnij po gazety reklamowe sklepów meblowych. Zbliża się początek roku szkolnego? Gazetki ze sklepów dyskontowych to bogate źródło fotografii, które można uczynić bohaterami ulotek, projektów czy lapbooków.
Dyktando obrazkowe, czyli podyktuj, co widzisz – dzielimy klasę na drużyny trzyosobowe. Zadanie przebiega następująco: tylko jeden uczeń w grupie widzi zdjęcie (i opisuje je ustnie ze szczegółami), drugi uczeń tylko rysuje, a trzeci pisze na kartce to, co słyszy od kolegi. Najmocniejszy uczeń będzie jedynym, który widzi obrazek – musi go opisać, podając jak najwięcej szczegółów. Drugi szkicuje obraz, trzeci sporządza pisemny opis. Po skończeniu zadania uczniowie siadają razem i porównują prace.
Gazetowe puzzle – a gdyby tak pociąć zdjęcie z gazety na nieregularne kształty i dać uczniom jeden „klocek” (każdemu inny) i zapytać, co widzą: kto, co, gdzie, co się dzieje, dlaczego (ćwiczymy przypuszczanie, wyrażanie opinii)? Następnie dokładamy kolejne części układanki. Zadaniem będzie poskładanie obrazka w całość i opisanie go, sprawdzenie, ile informacji udało się odgadnąć.


„Chodzone” historie – dzielimy uczniów na pary lub małe grupki (ale praca może też przebiegać indywidualnie) i w sali rozwiesza...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy