Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nauka języka angielskiego z YouTube
nasze rekomendacje

Artykuły z czasopisma | 24 listopada 2017 | NR 1
0 1123

W dzisiejszych czasach rolą nauczyciela, oprócz oczywiście nauczania, powinno być stałe motywowanie i wzbudzanie zainteresowania językiem obcym. Takie podejście wymaga zmian starych oraz przetartych już szlaków myślenia, a także większego wysiłku oraz zmusza nas do bycia elastycznym i kreatywnym. Wszystko po to, aby stworzyć szeroką gamę możliwości pozwalających na zbudowanie umiejętności samodzielnej nauki. Technologia wydaje się tu być najbardziej logicznym z rozwiązań. Dzisiaj postawimy na serwis YouTube.

YouTube to serwis, którego dziś już nie trzeba nikomu przedstawiać. Strona należąca do Google posiada ponad 1 mld aktywnych użytkowników oraz 6 mld filmów odtwarzanych miesięcznie. 

POLECAMY

Co daje pomysłowe korzystanie z serwisu? 

Różnorodne podejście do zajęć, takie jak „odwrócona klasa” (ang. flipped classroom), nauka oparta na zadaniach i projektach oraz nauka przez poznawanie, oferuje rozmaitość scenariuszy zajęciowych, których można użyć, wykorzystując przy tym YouTube.

Tutoriale czy wideo prezentujące instrukcje na temat trudnych zagadnień gramatycznych dostarczają dodatkowych elementów wizualnych i animacji istotnych w przetwarzaniu informacji poznawczych. Słuchanie oraz oglądanie wideo pomaga w pojmowaniu kontekstu zdań lub fraz, które w przeciwnym przypadku mogłyby okazać się zbyt trudne w zrozumieniu.

Poniżej omówię kilka wybranych stron, dzięki którym moje zajęcia, a przez to nauka języka stają się ciekawsze i zróżni-
cowane. Mam nadzieję, że uczynią to samo dla Was.

You(En)Glish (youglish.com)

YouGlish.com to strona, która pomoże Twoim uczniom w pracy nad wymową. Po wpisaniu kluczowego słowa strona wyszukuje filmy z YouTube, które je zawierają (odtwarzając film od momentu, w którym dane słowo się pojawia). Tak jak różnorodna jest zawartość platformy YouTube, tak samo filmy ukazują wymowę danego słowa z różnymi akcentami (do wyboru amerykański, brytyjski lub australijski) oraz w różnych kontekstach. Strona wskazuje nam również słowa podobne do tych wyszukiwanych. Jeśli natomiast chcesz jeszcze bardziej zagłębić się w tajniki wymowy poszczególnego zwrotu, strona ta oferuje dodatkowe wskazówki i lekcje (dzielenie pomocniczych słów na sylaby wraz ze wskazaniem akcentów itp).

VoiceTube (voicetube.com)

Na portalu tym znajdziemy filmy w różnych kategoriach, począwszy od egzaminów, takich jak TOEIC, poprzez BBC Learning English, a na IMDB (Internet Movie Data Base) kończąc. Filmy zawierają lekcje wraz z transkrypcjami słów, które podzielone są na te potrzebne do egzaminów, a także istnieje możliwość na podział dopasowany do poziomu uczniów. Istnieje również możliwość wydrukowania listy ważniejszych słów z danych zajęć, co okazało się dla mnie szczególnie pomocne. Po zalogowaniu (rejestracja oraz wiele funkcji jest darmowych) uczeń ma możliwość edytowania własnych notatek oraz zapisywania słówek przy danym filmie. Dodawanie odnośników czy przypisów tworzy dodatkowy kontekst oraz informacje. Możemy – na przykład – zadawać pytania, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedź od uczniów. Natomiast analiza poszczególnych scen czy też całego filmu może dostarczać niezliczonych możliwości nauki języka angielskiego, a wszystko to jest zintegrowane z wideo i bardzo proste w zastosowaniu.

TubeQuizard (tubequizard.com)

Masz ochotę na quiz? Niektóre z filmów posiadających napisy już znajdują się w bazie TubeQuizar...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy