Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

22 lutego 2018

NR 3 (Luty 2018)

Preferencje sensoryczne a nauka języka angielskiego

0 1018

Jak pomóc uczniom w zapamiętywaniu materiału leksykalno-gramatycznego? Co sprawia, że materiał jest lepiej przyswajany, a uczeń chętniej bierze udział w zajęciach? Na pewno jest to między innymi efekt odpowiednich aktywności oraz właściwej atmosfery na lekcji. Ale co jeszcze ma wpływ na uczenie się?

Jak wiadomo, uczenie się to proces kształtowania nowych sieci nerwowych i integrowania ich ze sobą, a aby ten proces przebiegał prawidłowo i efektywnie musimy zapewnić odpowiednie bodźce. Im więcej dostarczymy odpowiednich i różnorodnych bodźców tym więcej powstanie nowych sieci. Co to znaczy?

POLECAMY

Howard Gardener, specjalista psychologii uczenia się, udowadnia iż, każdy człowiek posiada wszystkie rodzaje inteligencji, rozwinięte w różnym stopniu, które ze sobą współpracują i można je rozwijać poprzez urozmaicone ćwiczenia.  Wszystko to sprawia, że efektywny proces uczenia się w dużej mierze zależy od różnorodności sposobów przekazywania nowej wiedzy. 

Badania pokazują również, iż mózg najlepiej uczy się poprzez ruch i wykorzystanie wszystkich zmysłów. Jak wiemy, każdy człowiek, ma ich pięć (wymienia się też coraz częściej siedem a nawet więcej): wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Wykorzystywanie wszystkich pięciu na lekcji języka obcego sprawia, iż nie tylko uczniowie biorą chętniej udział w zajęciach, ale również lepiej zapamiętują materiał. Zatem, w szkole XXI wieku, powinno czasem odbiegać się od klasycznej, monotonnej struktury lekcji w formie wykładów i angażować wszystkie zmysły.

Oto niektóre przykłady nowoczesnych metod nauczania:

  • gry symulacyjne,
  • metody audiowizualne,
  • praca terenowa,
  • drama.

Dźwięk i obraz

Świetnym pomysłem na urozmaicenie zajęć jest wykorzystywanie materiałów audiowizualnych. Są to materiały, w których dominuje dźwięk i obraz, jak np. nagrania i audycje radiowe wspierane ilustracjami, programy telewizyjne, prezentacje Power Point. Mogą to być także filmy w oryginalnych wersjach wspierane napisami lub bez, e-booki, podcasty, których największym źródłem jest strona iTunes. 

Materiały powinny być dostosowane do tempa i poziomu nauczania. Dla najmłodszych dzieci możemy przygotować proste bajki lub filmy animowane. Świetnie sprawdzają się również kanały na YouTube. Wykorzystanie tych materiałów sprawia, iż dzieci oraz młodzież chętniej biorą udział w zajęciach, choćby ze względu na to że obecne pokolenie w większości preferuje te formy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy