Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills , Otwarty dostęp

20 grudnia 2018

NR 8 (Grudzień 2018)

Wheel Decide, czyli 21 pomysłów na wykorzystanie Wheel Decide

0 1643

Mówi się, że koło to kształt idealny. Czy może być równie doskonałym narzędziem prowadzenia lekcji językowej? Oczywiście! Co więcej – nie tylko lekcji językowej. Jak to działa?

Kiedy byliśmy dziećmi (lub nastolatkami), w latach 90. teleturniej Koło fortuny bił rekordy popularności, i choć nikt z nas nie myślał wtedy o wykorzystaniu koła na swoich lekcjach, myślę, że większość marzyła, żeby je po prostu mieć.
Wheel Decide spodobało mi się od razu, jednak nie wiedziałam, jak tę aplikację zastosować na lekcjach. Do głowy przychodziły mi tylko najprostsze rozwiązania, ale z czasem zaczęły one ewoluować, aż przeszły całkowitą metamorfozę, a potem moi uczniowie i ja nie mogliśmy się bez nich obyć na zajęciach. Z rozgrzewek przeszły do prezentacji, a także do powtórzeń, stały się częścią innych, bardziej zaawansowanych narzędzi. 

POLECAMY

Wheel Decide – nie takie zwykłe koło fortuny

Wheel Decide to ogólnodostępne darmowe narzędzie, nieprzeznaczone pierwotnie dla nauczycieli, ale doskonale przez nich zaadaptowane do klasy. Możesz stworzyć własne koło, wpisując kategorie wyboru lub skorzystać z olbrzymiej liczby już gotowych kół. 

Zakręć kołem, baw się i ucz 

Poniżej zebrałam kilka pomysłów, jak nauczyciele języków obcych mogą użyć Wheel Decide na swoich zajęciach. Podzieliłam je na trzy najważniejsze kategorie, czyli zarządzanie klasą, słownictwo i gramatyka oraz umiejętności językowe. 
Wheel Decide jest doskonałym narzędziem, które może pomóc nauczycielowi w organizacji pracy z klasą na zajęciach językowych i nie tylko, może również przydać się na lekcji z wychowawcą. Pierwsza kategoria to zarządzanie klasą i moje pomysły na wykorzystanie koła fortuny.

  1. Zarządzanie klasą 
  • Bywa, że ciężko jest wybrać nam osobę, która przyjdzie do odpowiedzi lub przeczyta zadanie z podręcznika. Uczniowie często twierdzą, że nauczyciel „uwziął się” na kogoś lub my sami wywołujemy wciąż jedną i tą samą osobę, bo np. wiemy, że uda jej się odpowiedzieć dobrze i nie będziemy musieli tracić zbyt wiele cennego czasu na lekcji. Aby tego uniknąć, możemy losować uczniów: za pomocą patyczków kosmetycznych lub właśnie wykorzystując Wheel Decide. Wystarczy, że wpiszemy imiona naszych uczniów do koła, wyświetlimy koło na tablicy interaktywnej i zakręcimy. 
  • Wheel De­­cide przyda się również do grupowania uczniów, o ile nie zależy nam, żeby liczba osób w grupach była równa, bo kołem rządzi ślepy los. 
  • Koło to też genialne ­narzędzie, kiedy chcemy nagrodzić na­szego ucznia lub całą klasę za dobrą pracę i uwagę na zajęciach. Wybierając nagrody, np. ulubiona gra na podsumowanie zajęć, krótki filmik z YouTube, śpiewanie ulubionej piosenki, sprawimy naszej klasie dużo przyjemności, a kiedy do tego wykorzystamy właśnie ich sugestie, motywacja do pracy na kolejnych zajęciach będzie o wiele mocniejsza. 
  • Rutynowe podanie tematu zajęć na początku lekcji też warto przełamać. Osobiście bardzo często nie zapisuję tematu, a na koniec daję moim uczniom możliwość decyzji, co powinno być tematem lekcji. Czasami układają go sami, a gdyby tak wpisać kilka wersji tematu do „koła fortuny” i pozwolić uczniowi, który był najaktywniejszy na lekcji lub w inny sposób zasłużył (bądź wychowawczo wcale nie zasłużył, lecz chcemy go pozytywnie wzmocnić i zaangażować), wylosować temat, który wszyscy zapiszą do zeszytów. To będzie świetna zabawa i niespodzianka! 

„Koło fortuny” można wykorzystać na wiele sposobów, umożliwia losowanie, jest darmowe i kolorowe, dla każdego nauczyciela, który zastanawia się, w jaki sposób zmotywować uczniów do powtórek ze słownictwa i gramatyki.

  1. Słownictwo i struktury gramatyczne 

Wheel Decide może służyć do wprowadzenia i ćwiczenia słownictwa, a także do powtarzania wyrażeń i zwrotów, których nauczyliśmy. 

  • Kiedy wprowadzamy temat zawierający podtematy w formie kategorii, spodziewając się, że uczniowie znają już niektóre słowa, możemy wykorzystać Wheel Decide do kategoryzowania i tworzenia np. mapy myśli. Uczeń losuje kategorię dla siebie lub dla swojej grupy, a do wylosowanej kategorii wymyśla jak największą liczbę słówek. W podobny sposób możemy wykorzystać koło, robiąc powtórkę semestralną lub na koniec roku szkolnego. Wtedy w koło wpisujemy wszystkie tematy, które przerobiliśmy. 
  • Za pomocą koła łatwo też powtarzać słownictwo nauczone na poprzednich zajęciach. Do narzędzia można wprowadzić sto słów, zdań, cyfr itd. Jest to bardzo dużo treści. Dlatego albo wprowadzamy słownictwo, które uczniowie losują, albo liczby, pod którymi kryją się całe zestawy zwrotów i słów wcześniej przez nas przygotowanych. Nasi uczniowie m...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy