Dołącz do czytelników
Brak wyników

Five o'clock

22 lutego 2018

NR 3 (Luty 2018)

7 aplikacji, które pomogą ogarnąć lektorski chaos

0 1460

Brak czasu, dużo zajęć i konieczność pamiętania o wielu rzeczach na raz. Taka jest właśnie rzeczywistość pracy lektora. Najczęściej pomaga nam dobry kalendarz, ale to tylko jeden element utrzymania kontroli nad swoimi sprawami. Warto wiedzieć, że obecnie dostępnych jest wiele aplikacji, które pomogą lektorowi zorganizować się i oszczędzić mnóstwo czasu. Z czym warto się zapoznać?

Z mojego doświadczenia wynika, że nauczyciele chętnie korzystają z aplikacji uatrakcyjniających ich zajęcia, aby zaangażować uczniów i uczynić lekcję interaktywną. Jednocześnie nie zawsze wykorzystują ich potencjał. Poniżej wskażemy na aplikacje, które w prosty sposób mogą stać się ważnym usprawnieniem w pracy nauczyciela języka angielskiego. 

POLECAMY

Planboard (Chalk) – narzędzie do zbierania i współdzielenia planów zajęć, dostępne w przeglądarce i aplikacji na komórkę

Planboard jest idealny, jeśli potrzebujemy miejsca na zebranie konspektów naszych zajęć wraz z wszystkimi materiałami. Możemy w nim utworzyć stały grafik zajęć, a następnie do każdej planowanej lekcji dołączyć notatki, konspekt, pliki w każdym formacie. Zaletą Planboard jest szybki dostęp z aplikacji na komórkę – w każdej chwili możemy mieć dostęp do tego, co zaplanowaliśmy czy odtworzyć wcześniej znaleziony film lub nagranie, które załączymy do lekcji. Możemy też wygodnie udostępniać uczniom całą lekcję, nie martwiąc się o to, że uczniowie nie otrzymają któregokolwiek linka, karty pracy czy prezentacji. Wygodną opcją jest stworzenie szablonów lekcji, na których możemy nanosić tylko aktualne treści. Sama aplikacja Planboard jest częścią aplikacji Chalk, w skład której wchodzą jeszcze Markboard (do notowania ocen uczniów), Attendance (do sprawdzania obecności) i Resources (do zbierania przydatnych materiałów, również w ramach większej grupy nauczycieli). Dla nauczycieli, którzy pracują w ramach podstawy programowej czy innego konkretnego rozkładu zajęć, przydatna jest opcja załączenia programu do każdej grupy, którą prowadzimy. Można wtedy każdorazowo odnosić się do programu, przygotowując zajęcia. 

Bezpłatna aplikacja na iOS i Android. 
//planboard.chalk.com

Evernote – cyfrowy mózg

Komuś, kto nie lubi korzystać z wielu różnych narzędzi, mogę gorąco polecić pracę z programem Evernote. Jest to rozwiązanie, które z powodzeniem można wykorzystać do wielu spraw. Dobrze zoptymalizowane może nam służyć do przechowywania planów zajęć wraz z materiałami (jak w wyżej opisanym Planboard), gromadzenia wszystkich materiałów i pomysłów na zajęcia, zarządzania zadaniami czy skanowania dokumentów. Evernote jest jak cyfrowy mózg, bo może się znaleźć w nim wszystko, o czym musimy pamiętać, a raczej wszystko, o czym nie chcemy pamiętać, ale do czego potrzebujemy mieć dostęp.

 

 

Jedną z najbardziej użytecznych funkcji Evernote są nożyczki sieciowe. To rozszerzenie do przeglądarki Chrome, które pozwala zbierać z dowolnego miejsca internetu wycinki ekranu, zakładki, linki, artykuły czy zdjęcia i zamieszczanie ich w ciągu kilku sekund w programie Evernote. Korzystanie z systemu Evernote’owych znaczników to też idealne rozwiązanie, gdy przechowujemy pliki z materiałami na zajęciach. Nie potrzebujemy wtedy zastanawiać się, gdzie zapisaliśmy – na przykład – karty pracy na lekcję dla poziomu B1 w temacie „zdrowie” 
z gramatyką would. Gdybyśmy zapisali ten plik na dysku, szukalibyśmy w folderze Zdrowie albo B1 albo Would prawdopodobnie bezskutecznie. W Evernote wystarczy wpisać znaczniki „B1”, „zdrowie”, „would” i notatka zostanie odnaleziona. Evernote pozwala przechowywać materiały w każdym formacie i w sekundę udostępniać je innym. Ma też funkcję oznaczania datami i ustawiania przypomnień, dzięki czemu żadna ważna sprawa nam nie umknie. Narzędzie jest dostępne w wersji desktop, aplikacji na komórkę, widgetu i wersji w przeglądarce. 

Bezpłatna aplikacja na iOS i Android.
evernote.com

Raindrop

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy