Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty anglistyki

22 lutego 2018

NR 3 (Luty 2018)

Chmury słów
W nauczaniu języków obcych

Nauczyciele języków obcych często zastanawiają się, jak zaplanować zajęcia, które będą ciekawe i skuteczne, a jednocześnie ich przygotowanie nie będzie czasochłonne. Pomysłem na takie planowanie zajęć jest wykorzystanie jednego narzędzia na wiele sposobów. Jakie to narzędzie? Chmury słów!

Chmury słów to, jak sama nazwa wskazuje, obrazy utworzone ze słów. Możemy je wygenerować w darmowych kreatorach internetowych, np. strony tagxedo.com, wordle.net, czy wordclouds.com. Ich obsługa jest bardzo prosta, na stronach w odpowiednim miejscu należy wpisać słowa źródłowe, z których chcemy utworzyć grafikę, i kliknąć przycisk generowania. Kreatory oferują wiele opcji edytowania grafik – ich rozmiaru, koloru, czcionek, kształtu, układu i kierunku słów oraz wielu innych. W miejscu, w którym wpisujemy słowa źródłowe, można też wkleić dłuższy tekst lub adres strony internetowej – grafika zostanie utworzona ze słów najczęściej występujących w danym źródle. Utworzone grafiki możemy zapisać na dysku twardym i wykorzystać na zajęciach. 

Chmury sprawdzają się podczas lekcji, gdyż ciekawią uczniów, szczególnie wzrokowców – są kolorowe, mają ciekawe kształty, przykuwają uwagę i motywują do skupienia się na zajęciach. Dodatkowo wspomagają proces uczenia – są narzędziem, które może wspierać uczniów na każdym etapie lekcji, począwszy od rozgrzewki, a kończąc na jej podsumowaniu i pracy domowej. Dzięki prostym w obsłudze kreatorom przygotowanie chmur słów nie wymaga dużego nakładu pracy i nie jest czasochłonne.

Chmura słów to zdecydowanie narzędzie, które ułatwia pracę nauczycielom języków obcych. Grafiki są łatwe w przygotowaniu, a cały proces nie zajmuje dużo czasu, który tak naprawdę oszczędzamy podwójnie – jedna chmura może być wykorzystana na wiele sposobów, np. podczas jednych zajęć, a następnie ponownie wykorzystana podczas rozgrzewek czy powtórek materiału na kolejnych. Nie wspominając o podstawowych zaletach chmur – narzędzie jest dla uczniów atrakcyjne dzięki swojej formie, a wokół niego można budować naprawdę ciekawe i angażujące aktywności, które motywują uczniów do nauki języka. Może Ty też wypróbujesz ze swoją klasą „pochmurną” lekcję?

ROZGRZEWKA

Rozgrzewka to bardzo ważna część zajęć, którą można uatrakcyjnić dzięki chmurom. Poniżej kilka uniwersalnych pomysłów na wykorzystanie tego narzędzia.

  • Poznaj mnie! – nauczyciel tworzy chmurę słów z wyrazami odpowiadającymi jego najważniejszym upodobaniom, np. cinema, Italian food, basketball, cycling. Uczniowie dedukują informację na temat nauczyciela w oparciu o wyświetloną na ekranie lub wydrukowaną chmurę słów i tworzą zdania w parach bądź grupach. Następnie sami tworzą wirtualne lub papierowe chmury słów i przy ich użyciu opowiadają o sobie bądź dedukują informacje na temat innych uczniów.
  • Wybierz kategorię! – nauczyciel tworzy chmurę słów z różnymi kategoriami (odpowiadającymi poziomem grupie), np. food, cinema, housework, school, sports. Uczniowie wybierają kategorie, następnie muszą improwizować – mówić bez przerwy przez określony czas (np. 30/60 sekund), pozostając w danym temacie i używając słownictwa z danego zakresu. Wariacją na temat tej zabawy jest wersja z pytaniami – uczniowie wybierają kategorię i zadają swojemu partnerowi związane z nią pytanie, a ten musi odpowiedzieć w określonym czasie lub przy użyciu konkretnej liczby zdań. W tej aktywności możemy dostosowywać poziom trudności do poziomu grupy, a raz stworzona chmura słów może zostać wykorzystana wiele razy i na wielu poziomach.
  • Opowiedz historię! – patrząc na chmurę słów złożoną z kluczowego słownictwa z ostatniej (bądź kilku ostatnich) lekcji, uczniowie w parach lub grupach tworzą historię – zdanie po zdaniu, jedna osoba po drugiej. Każdy wyraz powinien być użyty tylko raz, a zadaniem uczniów jest wykorzystanie wszystkich wyrazów do stworzenia pełnej historii. 
  • Energetyczne powtórki – chmura słów ze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy